101-ročný praktizujúci lekár a jeho pravidlo, ako si udržať bystrý mozog

Dr. Howard Tucker / YouTube

Dr. Howard Tucker je praktickým lekárom a neurológom s viac ako 70-ročnými skúsenosťami. Má 101 rokov a ľudia sa ho často pýtajú, čo robí pre to, aby si udržal sviežu a bystrú myseľ. Ako píše, výhodou môžu byť dobré gény a trocha šťastia, avšak existuje jedna zásada, ktorú môže uplatniť ktokoľvek: Zamestnajte svoju myseľ prostredníctvom pracovných, spoločenských a zábavných aktivít.

S pribúdajúcim vekom prechádzame biologickými zmenami, ktoré ovplyvňujú naše schopnosti duševného vnímania. Niektoré časti mozgu sa môžu zmenšovať, komunikácia medzi neurónmi môže byť menej efektívna a prietok krvi sa môže znížiť.

Dr. Tucker však zdôrazňuje, že podobne, ako je to aj pri inom svale v našom tele, aj naša myseľ potrebuje pravidelný tréning, aby mohla dobre fungovať. Ako píše, drží sa troch každodenných návykov, ktoré mu pomáhajú udržať zdravý mozog. Tu sú:

1. Chodím do práce

Dr. Tucker poukazuje na štúdiu, ktorá potvrdzuje súvislosť medzi odchodom do dôchodku a zvýšeným poklesom kognitívnych funkcií a dodáva, že práve preto stále neodišiel do dôchodku. Tucker je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najstarší praktizujúci lekár na svete. Aj jeho manželka Sara, ktorá má 66 rokov, sa stále venuje psychoanalýze a psychiatrii.

Ako uvádza, jeho práca vyžaduje neustále preskúmavanie lekárskych tém a riešenie zložitých problémov, čo udržuje jeho mozog aktívny. A keďže sa stále intenzívne zaujíma o najnovšie pokroky v neurológii to všetko neustále zamestnáva jeho mozog.

2. Som spoločenský

Táto štúdia preukázala, že silné vzťahy s ľuďmi dokážu podporiť našu pamäť a kognitívne funkcie. „Žiaľ, v mojom veku už veľa mojich najbližších priateľov, rodinných príslušníkov a kolegov zomrelo. Ale mám to šťastie, že moja práca mi umožnila nadviazať vzťahy s mladšími kolegami,“ uvádza Dr. Tucker.

Navyše, spolu s manželkou Sarou považujú za dôležité večerať s ľuďmi v ich komunite. „Minimálne dvakrát týždenne jeme s mojou dcérou a jej manželom a mojím synom a jeho manželkou. Taktiež radi skúšame nové reštaurácie aj s priateľmi a kolegami,“ píše vo svojom článku.

3. Čítam pre zábavu

Dr. Tucker uvádza, že keď práve nečíta o najnovších pokrokoch a liečebných postupoch v neurológii, rád siahne po nejakej biografii alebo detektívke. Keď sa ponoríte do dobrej knihy alebo beletrie, vyžaduje si to, aby náš mozog spracoval množstvo nových informácií. „Verím, že toto je kľúč k udržaniu bystrej mysle,“ uvádza doktor.

Zdroj: cnbc.com

Komentáre