6 ľahko osvojiteľných návykov, ktoré vám pomôžu budovať bohatstvo

Aristoteles raz povedal: „Sme to, čo robíme opakovane. V takomto prípade dokonalosť nie je čin ale zvyk.“ Sú to mimoriadne výstižné slová, ktoré podčiarkujú dôležitosť návykov. Kým niektoré zvyky nám škodia a je ťažké s nimi prestať, napríklad fajčenie alebo odkladanie úloh na neskôr, iné nám pomáhajú rásť. A práve na tie sa pozrieme v tomto článku.

Ak plánujete začať s budovaním bohatstva, musíte začať zmenou doterajších starých návykov, ktoré vás nikam neposúvali. Ak si osvojíte nové, budú ako kormidlo na lodi, budú vás sprevádzať a určovať smer vášho života pomerne ľahko. Poďme sa spoločne pozrieť na šesť návykov, ktoré môžete začať realizovať už dnes.

Skoré ranné vstávanie

Život sa vám môže zdať príliš bláznivý, no určite je menej bláznivý pred tým, než sa všetci ostatní vo vašej domácnosti prebudia. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vstávať skoro.

Navyše, ráno je ideálny čas na to, aby sme sa pustili do tých najdôležitejších úloh dňa. Keď ako prvé spravíte tie “nepríjemné úlohy”, do ktorých sa vám nechce, s oveľa väčšou ľahkosťou sa vám budú plniť ďalšie úlohy z vášho to-do listu. Je to jedno zo základných pravidiel produktivity.

Definujte si ciele a záchytné body

Ak neviete, kam sa chcete dostať, ako zistíte, že ste sa tam dostali? Alebo ako budete vedieť, že ste na tej správnej ceste? Definovanie konkrétnych a merateľných cieľov je ľahko dosiahnuteľný návyk, ktorý vám dokáže priniesť ohromné výsledky.

Skúste si každé ráno sadnúť nad zoznam svojich cieľov a prehodnoťte, aký pokrok ste v ich dosiahnutí urobili. Pomôže vám to zamerať sa na to dôležité a uistiť sa, že príliš neodbočujete od svojho cieľa.

Viac čítajte

Čítanie je skvelý spôsob, ako nahliadnuť do mysle autora a nadobudnúť nové vedomosti.

Zaraďte pravidelné čítanie do svojho života a urobte si z neho návyk. Ocení to nielen váš osobný život, ale aj kariéra. A pritom vám to nemusí zabrať hodiny – už 15 minút denne vám pomôže prelúskať sa desiatkami kníh ročne a nadobudnuté znalosti využijete pri budovaní bohatstva.

Hľadáte tipy na zaujímavé knihy z oblasti osobného rozvoja? Inšpirovať sa môžete aj týmto zoznamom kníh: Motivačné knihy

citanie-cas-pre-seba

Urobte si čas pre seba 

Ako často si urobíte čas pre seba? Možno sa teraz nad tým zamýšľate a zisťujete, že takmer vôbec. A to je chyba. Vďaka “schôdzkam samých so sebou” si dokážete lepšie uvedomiť, kde ste, čo cítite, kam sa chcete dostať a čo vás v živote robí šťastnými.

Okolo nás sú milióny vecí, ktoré sa nás snažia rozptýliť. Ideálny čas na tento návyk je ráno, keď nie sme ničím a nikým rušení. Môžeme meditovať, prečítať si knihu a zamyslieť sa nad zoznamom úloh na daný deň.

Aspoň raz týždenne sa stretnite s chytrejšími ľuďmi

Určite ste sa už stretli s výrokom od Jima Rohna: „Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými trávime najviac času.“ Akými ľuďmi sa obklopujete? Pomáhajú vám rásť, alebo vás sťahujú nadol? Začnite sa pravidelne stretávať s ľuďmi, ktorí sú chytrejší, než vy sami a uvidíte, ako sa váš život začne zlepšovať. Môžete navštíviť rôzne konferencie či workshopy, v rámci ktorých sa zdokonalíte v marketingu alebo podnikaní, prípadne si môžete najať profesionálneho kouča.

Na každé „nie“ sa opýtajte „prečo“

Jeden z najotravnejších zvykov malých detí je otázka „prečo“:

„Prečo sa nemôžem dotknúť sporáka?“
„Prečo nemôžeme ísť do ZOO?“
„Prečo musím cikať postojačky?“

Aj keď je to otravné, tento zvyk deťom pomáha spoznávať tento veľký a mätúci svet. Napokon však príde etapa života, kedy tento zvyk nadobro stratíme. Začneme akceptovať, čo nám bolo povedané a prestávame samostatne myslieť.

Záver

Budovanie dobrých návykov vám pomôže dosiahnuť úspechy, o ktorých ste doteraz len snívali. Dobrou správou je, že niektoré zvyky sa dajú osvojiť naozaj ľahko. Namiesto toho, aby ste videli budovanie bohatstva ako veľkú, odrádzajúcu úlohu, skúste do svojho každodenného života pridať niektoré (alebo všetky) z týchto návykov. Keď sa o rok pozriete späť, uvidíte, aký pokrok ste urobili.

Komentáre