Začínal s 1000 dolármi, dnes vlastní miliardovú spoločnosť. Michael Dell a jeho 21 lekcií o tom, ako uspieť

Michael Dell
Michael Dell (Wikimedia)

Už od malička ho fascinovali počítače. Jeho profesionálna cesta sa začala v roku 1984, keď už ako 19-ročný s 1000 dolármi založil firmu Dell Technologies. S obratom 94 miliárd dolárov a 158 000 zamestnancami je dnes Dell Technologies jednou z najväčších IT spoločností sveta.

Dellovou filozofiou je hrať pekne, ale vyhrávať. Vo svojom článku prezrádza princípy, ideály a ponaučenia, vďaka ktorým uspel on a jeho spoločnosť.

 1. Zvedavosť. Je dôležité neustále sa učiť, počúvať a byť zvedavý. Byť otvorený nejednoznačnosti.
 2. Pri rozhodovaní používajte fakty a údaje. Buďte objektívni, pokorní a ochotní zmeniť názor, ak fakty a údaje naznačujú, že je to potrebné. V biznise funguje vedecká metóda.
 3. Angažovanosť, odhodlanie, odvaha, vytrvalosť, nezlomná vôľa. Tieto vlastnosti musíte mať, aby ste vyhrali.
 4. Nesnažte sa byť najmúdrejším človekom v miestnosti. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vytvárajú výzvy, učia, inšpirujú a tlačia na to, aby ste boli najlepší. A naučte sa rozpoznávať a oceňovať rôzne talenty ľudí.
 5. Dôveryhodnosť, etika a integrita sú prvoradé. Bez týchto hodnôt nemôžete uspieť. Ak sa zaviažete sľubom a nesplníte ho, alebo dodáte zlý produkt alebo službu, nikto už od vás nebude chcieť nakupovať.
 6. Miera zmien sa iba zvyšuje. V budúcnosti sa to nespomalí.
 7. Musíte sa zmeniť alebo zomrieť. Sú len rýchli a mŕtvi. Organizácie sa musia neustále pretvárať, chápať a predvídať všetky faktory, vrátane a najmä technológie, ktoré ich ovplyvnia v budúcnosti.
 8. Nápady sú tovar. Ich realizácia nie. Prísť so skvelým nápadom alebo stratégiou je nevyhnutné, ale na úspech to nestačí. Musíte ich uskutočniť.
 9. Majstrovstvá vyhrávajú tímy, nie hráči. Vždy postavte tím pred hráča.
 10. Život je o tom, že dostaneš úder, spadneš, vstaneš a znova bojuješ!
 11. Nikdy nenechajte dobrú krízu vyjsť nazmar – a ak kríza neexistuje, vytvorte ju ako spôsob motivácie zmeny a pokroku. Počas krízy sa zamerajte na to, čo dokážete ovládať. Krízy často vytvárajú nové príležitosti. Namiesto utápania sa vo svojich problémoch v nich nájdite príležitosť.
 12. Nikdy nebuďte obeťou. Sebaurčenie si vyžaduje zamerať sa na to, čo dokážete ovládať a poháňať vpred.
 13. Dôvera, nie arogancia. Pokora, nie ego.
 14. Všetci sa niekedy rozhnevajú. Ale nezostaňte nahnevaní. Hnev je kontraproduktívny. Namiesto toho buďte motivovaní túžbou pomáhať druhým.
 15. Buďte vďační, ale nikdy nie spokojní. To znamená neustále sa zlepšovať, byť v pretekoch bez cieľovej čiary. Oslávte a oceňte úspechy, ale vždy sa pozerajte smerom vpred na ďalší veľký cieľ alebo príležitosť.
 16. Úspech je hrozný učiteľ. Neúspechy a zlyhania vás časom posilnia – ak sa z nich necháte poučiť.
 17. Buďte ochotní riskovať, experimentovať a testovať veci. Ako sa rýchlosť zmien zvyšuje, malé experimenty tvoria cestu k úspechu.
 18. Pokora, otvorenosť, férovosť a autentickosť.
 19. Majte úctu k druhým. A správajte sa k nim tak, ako chcete, aby sa oni správali k vám.
 20. Optimizmus. Keď prídete na spôsoby, ako v sebe pestovať optimizmus, budete oveľa šťastnejší.
 21. Nájdite vo svojom živote zmysel a vášeň. Buďte súčasťou niečoho väčšieho, ako ste vy sami.

Spracované podľa cnbc.com

Komentáre