Jay-Z a Warren Buffett sa zhodli na tom, že tento štýl myslenia prináša úspech

Na prvý pohľad sa môže zdať, že 48-ročný rapper Jay-Z a 87-ročný investor Warren Buffett sú protikladmi. Jay-Z, vlastným menom Shawn Carter, vyrastal v 70. rokoch minulého storočia v Brooklyne. Buffett bol vychovávaný v 30. rokoch burzovým maklérom a kongresmanom. Kým Carter je umelec, Buffett miluje čísla.

Napriek tomu však majú niekoľko vecí spoločných. Nielenže vo svojom odvetví patria k špičke, zhodujú sa aj na tom, aký typ myslenia vedie k úspechu. Carter aj Buffett tvrdia, že v biznise je dôležité dlhodobé myslenie.

Ľudia majú tendenciu robiť emocionálne rozhodnutia na základe toho, čo je práve “trendy”. Chcú všetky tie “horúce” veci hneď, v tomto momente, povedal Jay-Z v spoločnom interview s Buffettom pre magazín Forbes. Strácajú disciplínu a neriadia sa tým, čo už vedia a tým, kto sú. Jednoducho hneď skočia na ďalšiu vec, ktorá je práve “hot”.

V Buffettovej sfére môže byť takouto horúcou novinkou akcia, ktorú si investor kúpi len preto, že ju teraz kupujú všetci. Zabúda pritom na svoju investičnú stratégiu a nepodstupuje žiadnu analýzu.

„Ľudia sa rýchlo zamilujú do lesklých vecí,“ dodáva známy rapper. Avšak krátkozrakosť nie je spôsob, ako dosiahnuť trvalý úspech, zhodujú sa obaja muži.

„To, čo potrebujete, je emočná stabilita,“ uvádza v rozhovore Buffett. „Musíte byť schopní myslieť nezávisle a keď dôjdete k záveru, nesmiete sa dať ovplyvniť tým, čo si myslia iní ľudia. Stačí nasledovať fakty a vaše zdôvodnenia. Nikdy ma netrápilo, keď ľudia nesúhlasili s tým, čo si myslím, pokiaľ som cítil, že sa držím faktov,“ hovorí známy investor.

Dlhodobé myslenie vidieť aj pri Buffettových investíciách a jeho prístupe „buy and hold“. Dlhé roky je známe jeho vyhlásenie: pokiaľ nie ste ochotní vlastniť akciu 10 rokov, potom neuvažujte o tom, že ju budete držať 10 minút.“

Ako Buffett tvrdí, peniaze vznikajú investovaním, a to tým, že investor dlhodobo vlastní dobré spoločnosti.

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre