Ako zarobiť na YouTube?

Zarábanie na Youtube

Tak, ako sa mení doba, mení sa aj spôsob, ako si môžeme zarobiť peniaze. Nové technológie prinášajú aj nové možnosti a príležitosti.

Pravdepodobne si aj vy radi pozeráte na YouTube videá s rôznymi návodmi, vtipné videá, rôzne zaujímavosti. Ak by ste chceli aj vy robiť takéto videá, máme dobrú správu, môžete si tým zarobiť, a nie málo.

Ste zvedaví, koľko peňazí zarobia YouTuberi na jedno pozretie? Môže to byť od 0,01 do 0,3 dolára, v priemere 0,15 dolárov za pozretie. Výsledná suma, ktorú YouTube.com zaplatí, však závisí od rôznych faktorov, ako napríklad:

 • počet zobrazení vášho videa
 • počet kliknutí na reklamu
 • kvalita reklamy
 • blokovače adblockers
 • dĺžka videa

Platbu nedostanete okamžite, najskôr musíte nazbierať kredit minimálne 100 dolárov. To znamená, že ak získate 5 dolárov za 1 000 zobrazení, budete musieť získať 20 000 zobrazení. Aby to bolo možné, YouTube vytvoril Partnerský program, ktorý vám umožňuje prijímať platby prostredníctvom reklám na vašej stránke. Ak chcete participovať v Partnerskom programe YouTube, musíte:

 • získať aspoň 1 000 predplatiteľov
 • získať minimálne 4 000 hodín pozerania za posledných 12 mesiacov
 • podpísať obchodné podmienky
 • založiť si účet na AdSense
 • váš účet musí byť schválený
 • musíte mať minimálne 18 rokov

Keď sa zapojíte do Partnerského programu Youtube, budete môcť začať zarábať peniaze prostredníctvom reklám. To sa dá dvoma spôsobmi – cenou za tisíc zobrazení, alebo cenou za kliknutie.

Youtube

Ďalšie spôsoby, ako zarobiť na YouTube:

Affiliate odkazy

Ide o videá, v ktorých youtuber hodnotí produkty alebo svoje obľúbené značky. Affiliate odkazy zahŕňajú youtubera, ktorý rozbaľuje, používa alebo spomína produkt, ako je napríklad make-up, alebo služba. Keď divák klikne na odkaz umiestnený v popise videa a uskutoční nákup, youtuber získa percento zo sumy  tohto nákupu.

Vlastný merch / produkt

Bez ohľadu na to, či sledujete populárneho youtubera alebo každodenného vloggera, pravdepodobne ste si všimli, že predávajú aj vlastný produkt pod svojou značkou. Youtuberi, ktorí majú veľkú sledovanosť, často zo svojho kanála vytvoria značku a predávajú veci, ako sú tričká, tašky, klobúky a doplnky. Tí najpopulárnejší youtuberi môžu zarábať aj účasťou na zájazdoch alebo predajom autogramov.

Sponzorstvo

S viac ako 2 miliardami používateľov mesačne a 1 miliardou hodín sledovania denne je YouTube v súčasnosti najpoužívanejšou platformou na sledovanie videa. A ak ste veľkým youtuberom so silnou sledovanosťou, spoločnosti s vami budú chcieť spolupracovať. Množstvo značiek s potešením platí youtuberom za propagáciu ich produktov vo videách, čo vplýva na zvýšenie tržieb týchto firiem.

Akú tému videí zvoliť?

Ak sa snažíte speňažiť svoj kanál, mali by ste vziať na vedomie, že niektoré druhy videí prinášajú vyššie zárobky ako ostatné. Jednou z najlukratívnejších tém na YouTube je napríklad hranie hier. Medzi ďalšie výnosné žánre patria rady a návody, humor alebo žartíky, kompilácie neúspechov, rozbalenie produktov (napríklad detské hračky), tipy do kuchyne alebo recenzie na jedlo.

Pri zacielení na lukratívne žánre majte na pamäti, že mnohé témy sú už presýtené, preto je v nich veľká konkurencia, ktorú treba zdolať. Skúste hľadať oblasť, ktorej sa nevenuje toľko ďalších youtuberov.

Videá Youtube

Najlepšie je zamerať sa na konkrétnu tému a postupne sa ponoriť do obsahu, ktorý sa divákom bude páčiť. Pokiaľ budete vytvárať obsah, ktorý sa bude páčiť vášmu publiku, YouTube nakoniec začne vaše videá odporúčať ľuďom a tí vás začnú odoberať.

Videá, ktoré obsahujú nevhodný jazyk, násilie, obsah pre dospelých alebo kontroverzné problémy, nie sú vhodné na reklamu.

Nebuďte prehnane sebavedomí, ale ani sa nehanbite. Presvedčte svoje publikum, že by vás malo sledovať. Sledujte, čo práve vysielajú iné obľúbené kanály, a nielen to, čo bolo populárne v minulosti – v roku 2021 predsa nemá zmysel robiť video Harlem Shake.

Ak chcete, aby sa váš kanál stal a zostal populárnym, budete musieť pravidelne nahrávať obsah. A čo viac, či už sa rozhodnete pre denné, týždenné alebo mesačné videá, snažte sa ich uverejňovať v pravidelných intervaloch. Príspevky v konkrétny deň každý týždeň pomôžu vašim divákom sledovať, kedy pribudne nový obsah.

Komentáre