Štedrá miliardárka: MacKenzie Scott rozdala za 3 roky viac ako 14 miliárd dolárov

MacKenzie Scott
MacKenzie Scott (Foto / parade.com)

Americká miliardárka MacKenzie Scott pokračuje v plnení svojho prísľubu darovať väčšinu bohatstva charite. Ako vyplýva z údajov portálu Chronicle of Philanthropy, 24 neziskových organizácií tento rok oznámilo, že prijali dary prostredníctvom jej fondu Yield Giving. Ide o dary vo výške 146 miliónov dolárov a jednotlivé príspevky sa pohybujú od 1 do 15 miliónov USD.

Takmer polovica išla na charitatívne organizácie zamerané na vzdelávanie a rozvoj v ranom detstve. Miliardárka od roku 2020 venovala už viac ako 14,1 miliardy dolárov najmenej 1 621 charitatívnym organizáciám.

S cieľom povzbudiť ľudí, aby sa zamerali viac na charitatívne organizácie ako na ňu, Scott prestala ohlasovať svoje dary. Teraz to ponechala plne na charitatívnych organizáciách, aby sa rozhodli, či svoje dary zverejnia alebo nie. Vzhľadom na to, koľko darov poskytla v predošlých rokoch, je pravdepodobné, že 24 ohlásených príspevkov predstavuje len časť toho, čo v tomto roku skutočne doteraz darovala.

V decembri minulého roka spustila Scott webovú stránku Yield Giving, čím reagovala na výzvu po väčšej transparentnosti. Na portáli sú uvedené organizácie, ktoré dary dostali, a v niektorých prípadoch aj sumy.

yieldgiving.com
yieldgiving.com

MacKenzie Scott sa v roku 2019 rozviedla so zakladateľom a výkonným riaditeľom Amazonu Jeffom Bezosom a ako súčasť vyrovnania získala 4 %-ný podiel v Amazone. Ešte v tom istom roku podpísala iniciatívu Giving Pledge a zaviazala sa, že počas svojho života rozdá aspoň polovicu svojho bohatstva. Podľa magazínu Forbes sa dnes hodnota jej majetku odhaduje na 36 miliárd dolárov.

Komentáre