Ako byť skvelý líder? 3 rady od legendárneho Jacka Welcha

Jack Welch zomrel pred tromi rokmi, no je nepochybné, že navždy bude patriť medzi manažérske legendy. Počas dvoch desaťročí, keď pôsobil ako výkonný riaditeľ (CEO) spoločnosti General Electric, sa mu podarilo navýšiť tržby tejto spoločnosti z 25 miliárd USD na 130 miliárd dolárov a zisk z 1,5 miliardy na 15 miliárd dolárov. Trhová kapitalizácia firmy sa počas jeho vedenia zvýšila na 400 miliárd dolárov, čo je 30-násobok. Neuveriteľné.

Jeho manažérske a líderské schopnosti sa stali natoľko obdivovanými, že keď odišiel do dôchodku, vznikla podnikateľská škola Jack Welch Management Institute.

Čo bol podľa Welcha kľúč k úspešnému riadeniu spoločnosti? Čo je tajomstvom motivovania a inšpirovania ľudí, aby pracovali najlepšie, ako vedia? „Trik je v budovaní pravdy a dôvery,“ povedal počas fóra Synergy Global v New Yorku. Podľa Welcha by mal líder robiť nasledovné tri veci, aby si u ľudí vybudoval dôveru.

Buďte úprimní

Úprimnosť je pre budovanie dôvery veľmi dôležitá. To znamená, že ako líder by ste si mali vyjasniť vzťahy s každým človekom z vášho tímu. Zaujímajte sa o to, ako sa im darí a čo by chceli vylepšiť.

„Za posledných 17 rokov som sa rozprával s viac ako milión ľuďmi z celého sveta. Suzy [Welch] a ja sme cestovali z konferencie na konferenciu chvíľu po tom, ako som odišiel zo spoločnosti,“ povedal Welch s odkazom na svoju manželku. „Kládli sme ľuďom túto otázku, no ani 10 % z nich nedokázalo odpovedať, na čom vlastne v práci stoja.“

„Ak ste riaditeľ alebo manažér, je hanbou, ak ľudia z vášho tímu nevedia, na čom vlastne sú a čo si majú o svojej práci myslieť. Je to vašou morálnou zodpovednosťou viesť životy ľudí, rozprávať sa s nimi o budúcnosti,“ povedal Welch. Ako dodal, manažéri by mali každé tri mesiace svojim zamestnancom napísať, čo robia dobre a čo by mali zlepšiť.

Zadefinujte jasnú víziu

Váš tím musí mať jasnú predstavu o tom, kam spoločnosť smeruje. Toto je niečo, čo Welch opakoval desiatky rokov. „Dobrí manažéri vytvárajú víziu, jasnú víziu, vášnivo túto víziu obhajujú a vytrvalo pracujú na tom, aby ju dotiahli do konca,“ povedal Welch v rozhovore pre Harvard Business Review v roku 1989.

A aby vaša vízia mohla fungovať, musí byť jednoduchá. „Aby bola veľká organizácia efektívna, musí byť jednoduchá. Aby bola jednoduchá, jej ľudia musia mať sebadôveru a istotu. Výsledkom neistého manažéra je zložitosť. Vystrašení a nervózni manažéri používajú hrubé knihy o plánovaní a preplnené prezentácie so všetkým, čo sa od svojho detstva naučili,“ povedal Welch.

„Správny riaditeľ sa vyhýba neporiadku. Ľudia musia mať dostatok sebadôvery, aby im bolo jasné, že každý človek v organizácii – od najvyššie až po najnižšie postaveného – presne chápe, čo sa firma snaží dosiahnuť,“ povedal Welch.

„To však nie je také jednoduché. Ani si nedokážete predstaviť, ako náročné je pre ľudí byť jednoduchými, ako veľmi sa boja jednoduchosti.“

Bavte sa

Váš tím by sa mal v kancelárii cítiť tak, ako by to bola izba toho „cool kamoša,“ povedal Welch. „Ak máte spoločnosť so šiestimi zamestnancami, chcete, aby cítili tak, že im svet leží pri nohách. A presne tak sa musia cítiť aj vtedy, keď je ich 400,000.“

Všímajte si a oceňujte úspechy vášho tímu. Kancelária musí byť plná pozitívnej energie. Welch hovoril, že vedúci pracovníci by sa mali pravidelne zamýšľať nad tým, či myslia predovšetkým na svojich zamestnancov.

„Rozumiem, prečo som tu? Nie je to o mne, je to o nich. O zamestnancoch. Darí sa mi ich motivovať natoľko, že sa tešia do práce? Dokážem im vytvoriť zábavné a príjemné prostredie? Oslavujem každé malé víťazstvo s celou skupinou pri pive, prípadne nejakým iným spôsobom?“ hovoril Welch.

„Pivné sudy sme mali skôr, než by ste vyhláskovali Silicon Valley,“ povedl Welch, mysliac na výhody oblasti, ktorá je rodiskom najmodernejších technológií. „Hovorím vám, z vašej kancelárie musíte urobiť miesto, kde každý chce byť.“

Komentáre