10 výhod, ktoré so sebou prináša čítanie

čítanie kníh

Už od malička počúvame, že čítanie kníh je skvelým spôsobom, ako sa rozvíjať a dosiahnuť úspech. Je to naozaj tak. Keď sa pozriete na príbehy úspešných ľudí, zistíte, že sú zvyčajne vášnivými čitateľmi. Prečo to tak je a čo môžete čítaním kníh dosiahnuť? Tu je 10 výhod, ktoré so sebou prináša čítanie.

Začnete vnímať veci z rôznych perspektív

Keďže ľudia, ktorí čítajú, dokážu vnímať príbehy z rôznych perspektív, podobne to funguje aj v živote – dokážu sa na problém pozerať z viacerých uhlov. Pri čítaní sa môžete vžiť do kože niekoho iného, hoci len na chvíľu, no akonáhle tento okamih skončí, budete si tento zážitok pamätať po zvyšok života. Čítaním sa rozširuje náš pohľad na svet, vďaka čomu dokážeme lepšie rozumieť rôznym témam či postojom.

Stanovíte si lepšie ciele

Ľudia, ktorí pravidelne čítajú knihy, si väčšinou stanovujú  ciele typu: „Túto knihu prečítam za 2 týždne“, alebo „budúci mesiac prečítam 2 knihy.“ Rovnako to potom môže fungovať aj v reálnom živote – stanovíte si ciele pre rôzne oblasti vášho života a budete na nich postupne pracovať.

Zlepšíte svoju pozornosť

Schopnosť úspešných ľudí sústrediť sa na jednu úlohu po dlhý čas je podobná tomu, ako keď čítate hrubú knihu a neviete sa od nej odtrhnúť. Úspešní ľudia sa rovnako cítia pri akejkoľvek úlohe, do ktorej sa pustia.

Začnete rozumne míňať svoj čas

Môžete mať k dispozícii iba 20 minút, ale namiesto toho, aby ste ich investovali do prezerania sociálnych sietí, ich investujete do čítania. Úspešní ľudia považujú svoj čas za mimoriadne cennú komoditu a chopia sa každej príležitosti, ktorú majú, aby sa naučili niečo nové a priblížili sa k dosiahnutiu svojho cieľa.

Viac sa nad sebou zamyslíte

Po prečítaní knihy častokrát premýšľate o tom, čo ste si prečítali. Reflexia vám potom dáva príležitosť pochopiť, čo sa deje okolo vás. Úspešní ľudia zvyčajne vnímajú čítanie nie ako záľubu, ale ako činnosť, ktorá vplýva na ich zmenu a vývoj.

Zlepšíte svoju verbálnu a písomnú komunikáciu

Zrejme ani netreba hovoriť o verbálnych schopnostiach, ktoré vám môže čítanie priniesť. Taktiež môžeme zdokonaliť svoju písomnú komunikáciu, aby bola ešte výraznejšia a reprezentatívnejšia.

Zlepšíte svoju pamäť

Čitatelia si uvedomujú, akú obrovskú silu má náš mozog. Čím intenzívnejšie čítate a učíte sa, tým lepšie si dokážete pamätať informácie. Je známe, že čítanie spúšťa proces neurogenézy, pri ktorom sa v mozgu vytvárajú nové neuróny, čo sú bunky, ktoré sa špecializujú na prenos, spracovanie a ukladanie informácií.

Váš mozog bude aktívnejší

Čitatelia, ktorí čítajú pravidelne, považujú mozog za sval, ktorý si vyžaduje tréning. Podobne ako pravidelná návšteva posilňovne udržuje vaše ruky a nohy v dobrej kondícii, čítanie udržuje vašu myseľ bystrú a schopnú ľahko uchovávať vedomosti.

Rozšírite si svoje vedomosti

Je dôležité si uvedomiť, že investovanie času do učenia sa prináša úspech. Úspešní jednotlivci sa snažia z každej knihy čerpať nové poznatky. Dokonca i samotné čítanie fiktívnych románov vám môže priniesť cennú životnú lekciu.

Oddýchnete si

V neposlednom rade je čítanie aj skvelou formou relaxu. Aj tí najúspešnejší ľudia si potrebujú oddýchnuť od uponáhľaného sveta plného termínov. Čítanie čohokoľvek je prospešnejšie ako sledovanie televízie alebo trávenie piatkového večera v zábavnom podniku.

Opäť platí, že úspešní ľudia si vážia každú minútu svojho času a dokonca aj v tých najnáročnejších chvíľach sa stále snažia zlepšovať. A neexistuje lepší spôsob, ako si oddýchnuť a zároveň sa udržať svieži, než s dobrou knihou.

Komentáre