Keď náš mozog stagnuje. 5 spôsobov, ako zvýšiť jeho výkon

mozog

Podobne, ako dokážeme tréningom zlepšiť našu fyzickú kondíciu, môžeme precvičovaním vylepšiť aj výkon nášho mozgu. Keď zlepšíme jeho funkčnosť, dokážeme lepšie tvoriť, efektívne riešiť problémy a taktiež sa plne sústrediť na to, čo chceme. V tomto článku vám predstavíme 5 možností, ako maximalizovať výkon nášho mozgu.

Začnite viac cvičiť

Ako už iste viete, s cvičením sa spája viacero benefitov. Nielenže pohybová aktivita posilňuje náš imunitný systém, ale tiež uvoľňuje endorfíny (hormóny šťastia), vďaka čomu máme lepšiu náladu. Kardiovaskulárne cvičenie dodáva mozgu viac kyslíka a glukózy, čím získava viac energie na efektívnejšie fungovanie. Cvičenie vedie k zlepšeniu našich kognitívnych schopností a posilňuje aj pamäť. Navyše, z dlhodobého hľadiska dokáže náš mozog ochrániť pred degeneráciou.

Jedzte správne potraviny

Pre zdravé fungovanie mozgu sú potrebné antioxidanty a taktiež omega-3 mastné kyseliny. Možno ste nevedeli, no až 60 % mozgu tvoria tuky, pričom polovica z nich sú práve omega-3. Bohatým zdrojom omega-3 sú predovšetkým ryby ako napr. makrela, sardinky, losos či tuniak. Prospešné pre mozog a taktiež telo sú aj orechy, čučoriedky alebo avokádo.

Nezabúdajte na spánok

Určite ste už spozorovali, že ak ste sa dostatočne nevyspali, vaša myseľ bola počas dňa zahmlená a kognitívne funkcie nefungovali tak, ako mali. Spánok je pre mozog dôležitý, pretože keď spíme, telo regeneruje bunky a zároveň odstraňuje všetky toxíny, ktoré sa v našom tele nahromadili počas dňa.

Vyskúšajte niečo nové

Každodenný stereotyp vedie k stagnácii výkonu vášho mozgu. Aby ste ho opäť „nakopli“, skúste niečo nové. Nový šport, novú cestu do práce, nové jedlo v reštaurácii. Prípadne zájdite do galérie, múzea alebo cestujte a rozširujte si obzory.

Začnite písať

Málokto vie, že skvelým spôsobom, ako opäť naštartovať náš mozog, je písanie. Prečo? Pretože keď píšeme, začíname viac myslieť. Môžete si písať denník, poéziu, prípadne si založte blog. Aj takýmto spôsobom dokážete vytrénovať svoj mozog.

Motivačná e-kniha plná myšlienok a rád, vďaka ktorým začneš žiť lepší život.

Komentáre