Barack Obama hovorí o taktike, ktorá mu pomáha udržať si pozitívny prístup

Barack Obama
Barack Obama

Bývalý prezident USA Barack Obama dobre vie, čo je to prechádzať si náročnými časmi a riešiť rôzne nepríjemné situácie. Napriek tomu si ale udržiava pozitívny prístup a dobrú náladu.

V rozhovore s komikom Hasanom Minhajom 61-ročný Obama rozprával o taktike, ktorá mu pomáha zachovať si vyrovnanú myseľ.  Komik sa bývalého prezidenta spýtal, či niekedy prepadol depresii pri riešení tém ako je zmena klímy alebo zákon proti potratom. „Snažím sa zachovať si určitý nadhľad,“ odpovedal Obama. „Spýtajte sa svojich rodičov alebo starých rodičov, či je súčasnosť to najhoršie, čo zažili. Som si celkom istý, že medzi prvou svetovou vojnou, druhou svetovou vojnou, veľkou hospodárskou krízou… nájdeme veľa momentov, ktoré sú podstatne horšie ako tento.”

Namiesto toho, aby sa Obama zaoberal nepríjemnými udalosťami, hlási sa k myšlienke „pohár je napoly plný“, že veci môžu byť vždy horšie, čo mu pomáha posilňovať pocit vďačnosti. Ako dodáva, aj on vyrastal v období, kedy sa zdalo, že pozitívne udalosti prevažujú nad tými negatívnymi, takže je ťažké byť optimistom.

„Vyrastal som v anomálnom období, v ktorom sa síce diali zlé veci, ale vo väčšine prípadov sa ľudstvo vyvíjalo k lepšiemu,” povedal. „Boli sme menej rasistickými, menej sexistickými a menej homofóbnymi… mali sme obrovský pocit, že mnohé z chorôb ľudstva sú už za nami.”

Podľa portálu Verywell Mind sa časom môžeme naučiť byť optimistickejší, a to tak, že sa na negatívne situácie budeme pozerať v pozitívnom svetle. „Keď myslíte negatívne, na chvíľu zhodnoťte, nakoľko sú vaše myšlienky skutočne realistické,” uvádza pre Verywell Mind psychoterapeutka Amy Morinová. „Preformulovanie príliš negatívnych myšlienok do realistickejších výrokov vám môže pomôcť udržať si zdravú dávku optimizmu,“ uvádza psychoterapeutka.

Celý rozhovor s Barackom Obamom si môžete pozrieť vo videu nižšie

Zdroje: cnbc.com

Komentáre