Steve Jobs a jeho 9 myšlienok o podnikaní, úspechu a sebarozvoji

Steve Jobs (businessinsider.com)

Potrebujete nakopnúť a namotivovať? Prečítajte si deväť známych výrokov Steva Jobsa, spoluzakladateľa spoločnosti Apple, ktoré vás inšpirujú viac, ako by ste očakávali.

1 . „Odvážne nasledujte svoje srdce a intuíciu.“

Zamyslite sa nad vecami, ktoré ste kedysi chceli dosiahnuť, avšak z určitých dôvodov sa vám to nepodarilo. Aké by to bolo dnes, ak by ste ich dosiahli? Premýšľajte o tom, koľko času ste už v živote stratili a čo všetko sa už nedá vrátiť späť.

Verte a myslite na to, že je možné dosiahnuť všetko, čo chcete. Táto myšlienka vás bude poháňať vpred. Ak chcete byť bližšie k ľuďom, ktorí sú pre vás inšpiráciou, nebojte sa ísť za nimi. Získavajte nových priateľov a objavujte nové miesta. Pamätajte – ak to nebude fungovať, vždy sa môžete vrátiť domov.

2. ,,Som presvedčený, že vytrvalosť je polovicou toho, čo delí úspešných ľudí od neúspešných.“

Vstávajte skoro, odchádzajte poslední, nebojte sa oslovovať nových ľudí či realizovať nové výskumy. Nečakajte len na to, že vás niekto o niečo požiada a namiesto toho, aby ste zamestnancom niečo prikazovali, pracujte spolu s nimi.

Premýšľajte o veciach, ktoré chcete v živote dosiahnuť a vytrvalo pracujte na tom, aby ste tieto ciele zrealizovali. Nedajte sa odradiť dočasnými zlyhaniami a každý neúspech berte ako súčasť vašej cesty k úspechu.

3. „Nemôžete jednotlivé body spájať s budúcnosťou, ale naopak veriť, že sa body na základe minulosti pospájajú do vašej budúcnosti. Verte v niečo – osud, život, karmu.“

Jedným z dôvodov, prečo ľudia nezačnú s realizovaním svojich plánov je, že im chýba komplexný plán s presne uvedenými krokmi.  Najradšej by okamžite videli výsledok a prehliadajú začiatok a cestu, ktorá k cieľu vedie.

Premyslené plány nikdy nie sú zárukou úspechu, iba to tak na prvý pohľad vyzerá. Skutočné skúsenosti a vedomosti získavate učením sa z vlastných chýb, ktoré sa nedajú naplánovať. Ak vás teda niečo zaujíma, choďte do toho a nebojte sa výsledku.

4. „Mojim modelom podnikania boli štyria chlapci – The Beatles, ktorých vzájomným spojením vzniklo oveľa viac, ako len súčet jednotlivých osôb. Veci v podnikaní nikdy nie sú realizované jednou osobou, ale tímom ľudí.“

Zamyslite sa nad typmi a povahami ľudí, s ktorými chcete pracovať. Myslite na to a postupom času začnete priťahovať presne taký typ ľudí. Mimoriadni zamestnanci chcú predsa pracovať pre výnimočných šéfov. Snažte sa byť najlepšími v tom, čo robíte a obklopte sa ľuďmi, ktorí sú ešte lepší.

5. „Moje najobľúbenejšie veci v živote nikdy neprepočítavam na peniaze. Je skutočne jasné, že to najcennejšie, čo v živote máme, je náš čas.“

Vopred stanovené termíny nás môžu obmedzovať. V prípade, že máme na určitú úlohu dva týždne, všetko svoje úsilie tomu náležite upravíme, aj keď by sme to v skutočnosti mohli stihnúť oveľa skôr. Zabudnite na termíny a robte všetko čo možno najrýchlejšie a najefektívnejšie – uvidíte, koľko vecí sa vám podarí stihnúť.

Myslíte na to, že vždy dokážeme zarobiť viac peňazí, no viac času si nemôžeme kúpiť. Čas je tá najcennejšia komodita.

6. „Pri inovovaní často robíme chyby, avšak je dôležité si ich rýchlo priznať a pokračovať v zdokonaľovaní ostatných noviniek.“

Keď sa spýtate ľudí, prečo boli v nejakej činnosti úspešní, väčšinou ich odpoveď začína zámenom „ja“.  Ak sa ale spýtate, prečo neboli úspešní, väčšina z nich sa vráti do detstva a povie: „Moja hračka bola rozbitá…“, namiesto toho, aby si priznali svoju chybu a poučili sa z nej.

Podobne to platí aj v dospelosti. Pamätajte – úspešní ľudia veľakrát zlyhali, no vždy sa ku svojim chybám postavili kriticky a zodpovedne, a práve to z nich spravilo úspešné osobnosti.

7. „Nevrátil som sa k Apple kvôli bohatstvu – už ako 25-ročný som disponoval majetkom 100 miliónov dolárov. Nechcel som stráviť svoj život stagnáciou, ale neustálym sebarozvojom, čo je viac ako peniaze.“

Peniaze sú dôležité, avšak nie vždy spravia ľudí šťastnými. Všetky tie hmotné veci vám prinesú krátkodobý pocit šťastia. To, čo vás robí dlhodobo šťastnými, sú vaše skutky a skúsenosti, na ktoré nezabudnete.

8. „Vyhodenie zo spoločnosti Apple bola jedna z najlepších vecí v mojom živote. Pocit nepotrebnosti čoskoro nahradil pocit ľahkosti a nadšenia z toho, že som sa ocitol opäť na začiatku. Vďaka tomu začalo jedno z najkreatívnejších období môjho života.“

Zlyhanie nie je koniec sveta, práve naopak, začiatok niečoho nového, lepšieho. Keď sa nám niečo v živote nepodarí podľa našich predstáv, môžeme sa poučiť a začať odznova, múdrejšie. Pozerajte sa na minulosť ako na tréning, v ktorom sa pripravujete na budúcnosť.

9. „Práca tvorí veľkú časť vášho života. Jediným spôsobom, ako byť naozaj spokojný, je milovať to, čo robíte. Ak ste ešte nenašli niečo, čo vás napĺňa, neprestávajte hľadať. Riaďte sa srdcom, to vám napovie, ktorá práca je tá pravá.“

Vyberte si činnosť, ktorá je pre vás zaujímavá a vytrvalo na nej pracujte. Rozvíjajte svoje zručnosti a snažte sa naplniť aspoň minimálne ciele. Tie budú pre vás výbornou motiváciou a hnacou silou vpred. Spokojnosť pri dosiahnutí jednej úrovne úspechu vás povzbudí k získaniu nových zručností potrebných na dosiahnutie ďalšej úrovne.

Jedného dňa sa zobudíte spokojný a naplnený, pretože robíte to, čo milujete.

Pozri tiež: Motivačné citáty, ktoré ťa nakopnú

Komentáre