Steve Jobs a jeho 9 myšlienok o podnikaní, úspechu a sebarozvoji

Steve Jobs
Steve Jobs (wikimedia)

Steve Jobs, spoluzakladateľ spoločnosti Apple, bol známy svojimi geniálnymi víziami a odvahou vybočiť z ustálených postupov a pravidiel. Jeho životná filozofia a výroky nám ponúkajú cenné lekcie, ktoré môžeme aplikovať v našom každodennom živote. Prečítajte si jeho deväť slávnych citátov, ktoré vás inšpirujú viac, než by ste očakávali.

1 . „Nájdi odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu.“

Zamyslite sa nad vecami, ktoré ste kedysi chceli dosiahnuť, no z určitých dôvodov sa vám to nepodarilo. Aké by to bolo dnes, ak by ste ich dosiahli? Premýšľajte o tom, koľko času ste už v živote stratili a čo všetko sa už nedá vrátiť späť.

Pokiaľ tomu veríte a pracujete na tom, skôr či neskôr to dosiahnete. Táto myšlienka vás bude poháňať vpred. Ak sa chcete učiť od ľudí, ktorí sú pre vás inšpiráciou, nebojte sa ísť za nimi. Získavajte nových priateľov, učte sa nové veci, objavujte nové miesta. Pamätajte – ak to nebude fungovať, vždy sa môžete vrátiť domov.

2. ,,Som presvedčený o tom, že to, čo delí úspešných ľudí od neúspešných, je vytrvalosť.“

Vytrvalosť je schopnosť nevzdávať sa, aj keď sa nám do cesty postavia prekážky, neúspechy alebo výzvy. Úspešní ľudia si uvedomujú, že cesta k dosiahnutiu cieľov môže byť náročná, ale aj napriek tomu zostávajú odhodlaní a neprestávajú pracovať na svojich cieľoch.

Vstávajte skoro, odchádzajte poslední, nebojte sa oslovovať nových ľudí či realizovať nové výskumy. Premýšľajte o veciach, ktoré chcete v živote dosiahnuť a vytrvalo pracujte na tom, aby ste tieto ciele zrealizovali. Nedajte sa odradiť dočasnými zlyhaniami a každý neúspech berte ako súčasť vašej cesty k úspechu.

3. „Nemôžete jednotlivé body spájať s budúcnosťou, ale naopak veriť, že sa body na základe minulosti pospájajú do vašej budúcnosti. Verte v niečo – osud, život, karmu.“

V týchto slovách Steva Jobsa sa skrýva odkaz na to, že v živote by sme mali viac veriť v to, že naše úsilie a rozhodnutia majú zmysel a že naša budúcnosť je ovplyvnená tým, čo sme robili a robíme v minulosti.

Najradšej by sme okamžite videli výsledky a prehliadame cestu, ktorá k cieľu vedie. Pritom skutočné skúsenosti a vedomosti získavate učením sa z vlastných chýb, ktoré sa nedajú naplánovať. Ak vás teda niečo zaujíma, choďte do toho a nebojte sa výsledku.

4. „Mojim modelom podnikania boli štyria chlapci – The Beatles, ktorých vzájomným spojením vzniklo oveľa viac, ako len súčet jednotlivých osôb. Veci v podnikaní nikdy nie sú realizované jednou osobou, ale tímom ľudí.“

Zamyslite sa nad typmi a povahami ľudí, s ktorými chcete pracovať. Myslite na to a postupom času začnete priťahovať presne taký typ ľudí. Mimoriadni zamestnanci chcú predsa pracovať pre výnimočných šéfov. Snažte sa byť najlepšími v tom, čo robíte a obklopte sa ľuďmi, ktorí sú ešte lepší ako vy.

Steve Jobs (Wikimedia)

5. „Moje najobľúbenejšie veci v živote nikdy neprepočítavam na peniaze. Je skutočne jasné, že to najcennejšie, čo v živote máme, je náš čas.“

Vopred stanovené termíny nás môžu obmedzovať. V prípade, že máme na určitú úlohu dva týždne, všetko svoje úsilie tomu náležite upravíme, aj keď by sme to v skutočnosti mohli stihnúť oveľa skôr. Zabudnite na termíny a robte všetko čo možno najrýchlejšie a najefektívnejšie – uvidíte, koľko vecí sa vám podarí stihnúť.

Myslíte na to, že vždy dokážeme zarobiť viac peňazí, no viac času si nemôžeme kúpiť. Čas je tá najcennejšia komodita.

6. „Pri inovovaní často robíme chyby, avšak je dôležité si ich rýchlo priznať a pokračovať v zdokonaľovaní ostatných noviniek.“

Keď sa spýtate ľudí, prečo boli v nejakej činnosti úspešní, väčšinou ich odpoveď začína zámenom „ja“.  Ak sa ale spýtate, prečo neboli úspešní, väčšina z nich sa vráti do detstva a povie: „Moja hračka bola rozbitá…“, namiesto toho, aby si priznali svoju chybu a poučili sa z nej.

Podobne to platí aj v dospelosti. Pamätajte – úspešní ľudia veľakrát zlyhali, no vždy sa ku svojim chybám postavili kriticky a zodpovedne, a práve to z nich spravilo úspešné osobnosti.

7. „Nevrátil som sa k Apple kvôli bohatstvu – už ako 25-ročný som disponoval majetkom 100 miliónov dolárov. Nechcel som stráviť svoj život stagnáciou, ale neustálym sebarozvojom, čo je viac ako peniaze.“

Peniaze sú dôležité, avšak nie vždy spravia ľudí šťastnými. Všetky tie hmotné veci vám prinesú krátkodobý pocit šťastia. To, čo vás robí dlhodobo šťastnými, sú vaše skutky, získané skúsenosti a zážitky, na ktoré nezabudnete.

Steve Jobs (wikimedia)

8. „Vyhodenie zo spoločnosti Apple bola jedna z najlepších vecí v mojom živote. Pocit nepotrebnosti čoskoro nahradil pocit ľahkosti a nadšenia z toho, že som sa ocitol opäť na začiatku. Vďaka tomu začalo jedno z najkreatívnejších období môjho života.“

Zlyhanie neznamená koniec sveta, ale naopak, otvára dvere novým a lepším začiatkom. Keď sa nám niečo v živote nepodarí podľa našich predstáv, môžeme sa poučiť a začať odznova, múdrejšie. Pozerajte sa na minulosť ako na tréning, v ktorom sa pripravujete na lepšiu budúcnosť.

9. „Práca tvorí veľkú časť vášho života. Jediným spôsobom, ako byť naozaj spokojný, je milovať to, čo robíte. Ak ste ešte nenašli niečo, čo vás napĺňa, neprestávajte hľadať. Riaďte sa srdcom, to vám napovie, ktorá práca je tá pravá.“

Vyberte si činnosť, ktorá je pre vás zaujímavá a vytrvalo na nej pracujte. Rozvíjajte svoje zručnosti a snažte sa naplniť aspoň minimálne ciele. Tie budú pre vás výbornou motiváciou a hnacou silou vpred. Spokojnosť pri dosiahnutí jednej úrovne úspechu vás povzbudí k získaniu nových zručností potrebných na dosiahnutie ďalšej úrovne.

Jedného dňa sa zobudíte spokojný a naplnený, pretože robíte to, čo milujete.

Pozri tiež: Motivačné citáty, ktoré ťa nakopnú

Komentáre