8 expertov radí, ako výrazne zvýšiť svoju produktivitu

Na internete nájdete veľa tipov a techník, ktoré vám majú pomôcť zvýšiť produktivitu. Pravdou však je, že väčšina z nich v praxi nefunguje a aj keď ich dodržiavate, výsledky sa nedostavujú.

Prinášame vám preto konkrétne rady od 8 expertov, ktorí opisujú, čo z pohľadu produktivity zaberá.

Ak splnenie úlohy trvá menej než minútu, hneď ju dokončite

Držte sa pravidla jednej minúty a každú úlohu, ktorá nezaberie viac ako minútu, dokončite okamžite. Zaveste si kabát, prečítajte list, ktorý leží na stole, odpovedzte na email…

Keďže sú tieto úlohy naozaj krátke, dodržiavanie pravidla jednej minúty v skutočnosti vôbec nie je ťažké. Napriek tomu však prináša veľké výsledky.

Splnenie všetkých tých drobných povinností vás jednak upokojí, ale aj nabudí, pretože vašu myseľ nebude zaťažovať množstvo odložených povinností.

– Gretchen Rubin, autorka „Better Than Before“

Počas práce odložte mobil (čo najďalej)

Ja nechávam svoj mobil v inej miestnosti až do obednej prestávky. Nedá sa to aplikovať na každú prácu, ale ak to začnete robiť, uvidíte veľký rozdiel.

Keď mám mobil vedľa seba, som ako všetci ostatní: kontrolujem ho každé tri minúty. Ale ak ho nechám v inej miestnosti, je menšia šanca, že ma bude rušiť pri práci a tým získavam 3-4 hodinový časový úsek bez kontroly správ, mailov a iných aplikácií.

-James Clear, autor „Atomic Habits“

Spojte niečo, čo milujete, s niečím, čo chcete dosiahnuť

Vyberte si rituál / návyk – pre mňa je to rituál ranného pitia kávy – a spojte to s niečím produktívnym. V mojom prípade ho prepájam s písaním.

Takto si spojím niečo, čo milujem, s niečím, čo mám rád ako celok. Ak si na tento systém zvyknete, prvý návyk sa stane výborným štartom pre produktívnu činnosť, ktorú ste si zvolili.

-Dan Ariely, profesor psychológie a behaviorálnej ekonomiky

Kategorizujte svoj to-do list

Každý piatok strávim premýšľaním o budúcom týždni. Práve vtedy si tvorím krátky zoznam priorít v troch kategóriách: kariéra, vzťahy, ja.

Keď mám tieto tri kategórie, pripomína mi to, že v každej z nich by niečo malo byť. Potom sa pozriem do kalendára a aspoň približne si naplánujem, čomu sa budem kedy venovať. Možno nestihnem splniť úplne všetko, no danú kolónku môžem v kalendári neskôr odškrtnúť.

-Laura Vanderkam, autorka „Off the Clock“

Buďte viac súcitní

Môj najlepší tip pre produktivitu? Súcit.

Dobre, ale nie sú väčšinou tieto tipy o nastavení mysle, time-manažmente či užitočných aplikáciách? Sú, ale nič z toho vám nepripomenie, že všetci sme iba ľudia. Jednoducho budú dni, kedy sa budete cítiť, že nič do seba nezapadá a s tým sa treba zmieriť.

Avšak namiesto toho, aby sme sa za to cítili zle a snažili sa to napraviť, si musíme dopriať trochu súcitu. Naučte sa odpúšťať sami sebe a posúvať sa po takýchto dňoch opäť s ľahkosťou a radosťou ďalej.

-Brigid Schulte, autorka „Overwhelmed: Work, Love, and Play When No One Has the Time“

Riešte problémy skôr, ako skomplikujú váš projekt

Najproduktívnejší ľudia sú výborní v riešení problémov. Prichádzajú s inovatívnymi riešeniami a pracujú efektívnejšie. Tiež sa neboja prekážok a hľadajú riešenia problémov skôr, než tieto problémy vážne skomplikujú ich postup vpred.

Je to o schopnosti urobiť krok späť a zamyslieť sa: „Síce to vyzerá ako výborný plán, ale čo sa nám postaví do cesty? Čo nám môže tento plán prekaziť?“

-Jack Zenger a Joe Folkman, autori „Speed“

Udržujte si poriadok v mailoch

Pozrite sa na svojich posledných 50-100 emailov a odstráňte všetky nepotrebné správy. Nestačí ich presunúť do koša – odhláste sa zo všetkých newsletterov, ktoré nevyužívate a označte všetok SPAM.

Na konci každého roku presuňte všetky maily z doručenej pošty do priečinka „20xx Záloha“ a začnite tak nový rok s vyčisteným inboxom.

-Alexandra Samuel, autorka „Work Smarter With Social Me“

Vytvorte si 15-minútový zoznam

Bojujte s príťažlivosťou prokrastinácie a vyplňte aj malé časové úseky počas dňa užitočnou činnosťou.

Vytvorte si zoznam, do ktorého budete zapisovať 15-minútové úlohy – teda všetko, čo ste nestihli urobiť alebo máte naplánované a dá sa to stihnúť do 15 minút. Noste tento zoznam stále so sebou a kedykoľvek budete mať čas, napríklad vo vlaku alebo v čakárni u lekára, niečo zo zoznamu urobte.

Tento zoznam bude vašim pomocníkom aj v prípade, že budete cítiť prechod do režimu prokrastinácie. Rýchlo splníte nejakú malú úlohu, čo vám dodá energiu na začatie niečoho väčšieho.

-Carson Tate, autorka „Work Simply“

Podľa informácií businessinsider.com

Komentáre