Ivo Toman: Keď ľudia nevedia zarobiť peniaze, povedia, že sú zlé

Prinášame vám rozhovor so známym českým školiteľom a motivátorom Ivom Tomanom, ktorý je okrem iného aj autorom viacerých knižných bestsellerov. Čo podľa neho znamená úspech a prečo sa ľudia pozerajú na peniaze ako na niečo zlé?

Aj o tom sme sa bavili v rozhovore.

Opíšte nám vaše začiatky?

Mé začátky musím rozdělit na dvě části osobní začátky a profesní. Nyní s odstupem času musím říct, že oba byly dost těžké. Osobní v tom, že jsem se narodil s Tourttovým syndromem. Z toho vyplývaly mé sociální problémy v mládí: tiky pohybové, pak i zvukové, z nich vyplývající posměch okolí a mé komplexy méněcennosti. Proto jsem se dost izoloval a nestále na sobě pracoval, vzdělával se. Pak se z toho vyvinul spíše komplex nadřazenosti. O ten jsem však rychle přišel, když jsem začal podnikat.

A profesní začátky? Po gymnáziu a VŠ ve Zvolenu v oboru nábytek přišel převrat a já začal podnikat co nejrychleji to šlo. A tam to taky začalo velkým průserem, protože jsem udělal jako podnikatel ve výrobě nábytku strašné dluhy, a to jako fyzická osoba. Takže jsem pak všechno musel splácet dlouhá léta. Ve 28 letech jsem se dostal do MLM, a to mne naučilo vydělávat.

Čo považujete za najväčší medzník vo vašej kariére?

Bylo jich více. Největším kladným mezníkem je asi to, že se umím poučovat z chyb, a proto je neopakuji. Špatný mezník – že jsem začal podnikat jako fyzická osoba v riskantní výrobě. Další mezníky: multi-level marketing, kde jsem se dostal k lidem, kteří mě naučili prodávat. Že jsem se vždy rád vzdělával, že jsem začal podnikat v oblasti vzdělávání dospělých, že jsem napsal svoji první knihu, díky níž jsem splatil podstatnou část dluhů, že jsem se přestěhoval do Prahy, že jsem vymyslel a zrealizoval Revoluční angličtinu…. Není jeden mezník.

Čo je vašou motiváciou? Čo, alebo kto vás inšpiruje byť lepším?

Mám velkou vrozenou vnitřní motivací. Je to druh talentu – stále mne něco žene vpřed. Nemám jeden vzor, takže nemůžu říct, kdo mě inspiruje. Mě se líbí spousta lidí, a pak se mi časem třeba přestanou líbit.

Vydali ste viacero úspešných kníh. Prezraďte, ako napísať bestseller?

Kdybych věděl, jak napsat bestseller, tak všechny mé knihy jsou bestsellerem. Jenže tak to není. Některé mé knihy se prodávají málo, například Absťák. Není jeden návod. Prostě se snažím psát jednoduše, často pro psaní využívám nahrávky z mých přednášek. A snažím se být konkrétní, ne abstraktní. Tak to lidé lépe pochopí. Mým cílem je, aby lidem to, co píšu, pomáhalo pochopit sebe a okolní svět. A někdy mi to vyjde, jindy ne.

Čítala som, že ste školili aj miliardárov. Pristupovali ste k nim inak ako k ostatným?

Ne. Snažím se přistupuovat ke všem stejně. U některých jsem samozřejmě věděl předem, kdo jsou. Avšak většinou jsem zjistil až namístě, že v publiku sedí miliardáři. Na velkých akcích jsem také věděl, že tam jsou, a nevěděl jsem kde sedí. Těší mne, že chodí na mé přednášky.

Prečo sa veľa ľudí pozerá na peniaze ako na niečo zlé?

To je taková výmluva těch, kteří ty peníze nemají. Znáte Ezopovou bajku o lišce a kyselých hroznech? Když na ty hrozny liška nemůže dosáhnout, tak řekne, že stejně jsou asi kyselé. Prostě když lidé neumí peníze vydělávat, řeknou že jsou špatné. Je to tak od pradávna.

Dá sa podľa vás za peniaze kúpiť šťastie?

Částečně ano. O tom jsem napsal celou knihu: Štěstí na míru.

Čo podľa vás znamená úspech?

Zařídit si život podle svých představ. I o tom jsem napsal knihu: O úspěchu. Teď mi to připadá, že vaše otázky jsou jedna moje kniha za druhou :)

Čítala som, že veľa ľudí sa bojí skôr úspechu ako neúspechu. Čo si o tom myslíte?

Myslím si, že více se bojíme neúspěchu než úspěchu. Ale pravda je i úspěchu se za určitých situací bojíme. Například protože pak se budeme muset jinak chovat. Budeme totiž více vidět. S úspěchem přijdou i negativní stránky úspěchu. Přijdeme o své kamarády z mládí. Lidé se k nám budou jinak chovat. Začnou nám závidět, pomlouvat nás, chtít si půjčovat a tak dál a tak dál. Jste více vidět a jste i potenciální obětí kriminálníků.

Čo považujete za najdôležitejšie faktory úspechu?

Těch je strašně moc. Jiné faktory rozhodují ve škole, jiné v práci, jiné v neziskovce jiní v korporaci a jiné u psaní knih. Odpověď na tuto jednoduchou otázku je složitá. Vše úspěšné spojuje neustále se měnící komplex faktorů: strávný obor, důslednost, vytrvalost, mít štěstí, talent, obětovaný čas, touha, načasování, pomoc ostatních, EQ, IQ a podobné fráze, které jste už mnohokrát jistě slyšela. Ano tyto fráze jsou tím, co funguje.

Dňa 4.3.2020 bude na Slovensku v Bratislave vaša prednáška o predaji – Instinkt zabijáka v prodeji. Čo by podľa vás nemalo chýbať úspešnému predajcovi?

Musí zvládnout psychologii kupujícího i psychologii prodejce, zajímat se o emoční inteligenci, umět budovat důvěru krátkodobě i dlouhodobě, naučit se psychologické fígle, kterým i si zlepší svou úspěšnost, jak pracovat s předsudky lidí vůči produktu nebo oboru, Priming, cenové kotvy, jak zaonačit cenu, jaké je pořadí smyslů pro rozhodování… Konkrétní ukázky předvedu právě na této přednášce. Přihlásit se můžete na https://www.ticketportal.sk/event/Instinkt-zabijaka-v-prodeji-Best-of-Ivo-Toman

Aké 3 rady z pohľadu osobného rozvoja by ste dali našim čitateľom na záver?

Vzdělávejte se, pracujte a hledejte nespravedlivé výhody.

Ďakujeme za rozhovor.

PS: Pokiaľ si členom nášho PREMIUM klubu, čoskoro si môžeš pozrieť videorozhovor s Ivom Tomanom na tému PREDAJ. Do nášho klubu sa môžeš registrovať tu.

Komentáre