Príbeh indického multimilionára, ktorý založil Hotmail

Určite ste sa už aspoň raz v živote stretli so svetoznámou e-mail schránkou Hotmail (dnešný Outlook.com). Zamysleli ste sa niekedy, ako vlastne tento e-mailový klient vznikol? Ako uvidíte nižšie, je to vcelku zaujímavý príbeh.

Mladý indický nadšenec Sabeer Bhatia (dnes podnikateľ a milionár) už počas štúdii na univerzite sníval o tom, že raz bude tak úspešným podnikateľom ako je Steve Jobs či Scott McNealy. Nielenže o tom iba sníval, bol o tom vnútorne presvedčený a nadovšetko tomu veril.

Po ukončení štúdia pracoval ako hardvérový inžinier pre Apple Computer, kde sa stretol s kolegom Jackom Smithom. Práve s ním sa Bhatia rozhodol pracovať na vlastnom nápade. Spočiatku išlo o webovú databázu s názvom JavaSoft, no postupne si obaja uvedomili potenciál ďalšej myšlienky, a to vlastný e-mailový klient.

Keď v roku 1996 oficiálne spustili službu Hotmail (názov odvodený od HTML – HoTMaiL), zrejme ešte ani netušili, aký veľký trhák z toho bude. Už po šiestich mesiacoch prevádzky sa na Hotmail prihlásili 4 milióny ľudí. Jednoducho Wow! Keďže toto číslo stále rástlo a nároky na prevádzku boli čoraz väčšie, projekt bol v decembri 1997 predaný Microsoftu za 400 miliónov dolárov. Softvérový obor na čele s Billom Gatesom Hotmail následne zakomponoval do svojej sady produktov.

Stiahni si náš ebook: Ako zarábať štýlom bohatých ľudí?

Pred prevzatím padali rôzne ponuky. Podľa niektorých investorov bola minimálna hodnota niekde na rovni 200 miliónov, no Sabeer súkromne zažartoval aj o miliarde.

Po tom, čo Bill Gates ponúkol 350 miliónov a Sabeer odmietol, mnohí si mysleli, že sa „zbláznil“. Postupom času sa ale ukázalo, že ani 400 mil. dolárov (vyplatených v akciách Microsoftu) nebola veľká čiastka, keďže Hotmail po predaji Microsoftu strojnásobil veľkosť.

Dnes je Bhatia veľkým vzorom pre mladých Indov, ktorí chcú všemožne zmeniť svet. Sám je príkladom, že ak si človek vytrvalo ide za svojim snom, uspeje. Navyše, uznanie a bohatstvo dosiahol aj napriek tomu, že pochádzal zo skromných pomerov a vyrastal v skorumpovanej spoločnosti, ktorá podkopávala dôveru investorov vo firmy.

„Obdivoval som obriu veľkosť jeho sna. Ešte predtým, ako mal konkrétny produkt alebo peniaze, bol plne presvedčený, že vybuduje veľkú firmu, ktorej hodnota dosiahne stovky miliónov dolárov“, povedal o ňom anjelský investor Farouk Arjani.

Komentáre