4 dôvody, prečo sa nestanete milionárom (a ako to zmeniť)

Skorý odchod do dôchodku, príjemné dovolenky na Bora Bora, venovanie peňazí na charitatívne účely. Presne to sú veci, ktoré si ľudia spájajú so slovom „milionár.“

Chceli by ste sa medzi milionárov zaradiť aj vy? Pokiaľ však robíte veci nižšie, môžete o tom iba snívať.

Takže ako to zmeniť? Nižšie sú 4 veci, ktoré by ste mali prestať robiť, ak chcete budovať bohatstvo.

Miniete všetko, čo zarobíte

Čo robíte s peniazmi, ktoré vám ostávajú na konci mesiaca? Asi vám ich veľa neostáva, však?

Šéf neplatí dosť. Firma sa ešte nerozbehla. Alebo máte nejakú inú výhovorku.

Ale pozrime sa všetci na reálnu stránku veci: v dnešnej dobe jednoducho míňame veľa peňazí. Nezáleží na tom, koľko zarábate – na konci mesiaca by vám pravdepodobne neostalo nič, aj keby ste zarábali 10.000€ mesačne.

Milionári si najprv určitú časť príjmov odložia a investujú a až potom minú to, čo im zostane. Zoberte si preto pero a papier a spíšte si všetky svoje výdavky a príjmy. Podrobne si premyslite, či sú jednotlivé výdavky naozaj dôležité a ak nie, počas nasledujúceho mesiaca sa im vyhnite.

PS: Kurz o tom, ako si vytvoriť a viesť osobný rozpočet, nájdeš aj v našom PREMIUM klube..

Nerozumiete tomu, ako fungujú peniaze

Peniaze nie sú zložitou témou, no stále je mnoho ľudí, ktorí peniazom nerozumejú. Patríte medzi nich? Môžete obviňovať školstvo alebo rodičov, ale v konečnom dôsledku si za to môžete sami, že sa v oblasti financií viac nevzdelávate.

Milionári chápu, že peniaze sa nedajú nájsť alebo vyhrať. Majetok nie je náhoda, majetok je následok konania. Budovanie majetku je najobľúbenejšia hra na svete a pokiaľ chcete v tejto hre vyhrať, musíte sa vzdelávať. Začnite čítať knihy o peniazoch, investovaní či finančnej gramotnosti, napr. Bohatý otec, chudobný otec od Roberta Kiyosakiho.

Avšak nestačí ich čítať. To, čo sa v nich dozviete, by ste mali vnútorne spracovať a riadiť sa podľa toho aj v živote.

Neinvestujete ušetrené peniaze

Práca pre niekoho iného z vás nikdy nespraví milionára. To isté platí aj o sporení. Takže ako začať  budovať bohatstvo?

Začnite peniaze investovať.

Vďaka investovaniu sa budú vaše financie zhodnocovať aj pasívne, takže nebude potrebná vaša priama aktivita. Práve z toho ťažia milionári – nechávajú svoje zarobené peniaze pracovať a oni sa zatiaľ môžu venovať novým veciam.

Investovať nemusíte iba do akcií alebo nehnuteľností. Výborným spôsobom je aj založenie firmy, ktorá vám vytvorí nový zdroj príjmov.

Nevzdelávate sa

Samozrejme, určite máte veľa iných povinností. Na každý deň máte naplánované množstvo činností a je nepravdepodobné, že si nejaký čas vyhradíte aj na vzdelávanie. A práve to je dôvod, prečo sú vaše šanca stať sa milionárom veľmi malé. Bohatí ľudia sa nikdy neprestávajú vzdelávať – aj napriek nabitému programu.

Kedy naposledy ste si vyhradili čas na vzdelávanie sa? Alebo sa to snažíte vtesnať medzi ostatné povinnosti?

Možností je veľa – knihy, podcasty a dokonca aj filmy. Je len na vás, ktorú formu si zvolíte.

Komentáre