Miliardár Carlos Slim: Za svoj úspech v mladosti vďačím tejto osobe

Carlos Slim Helu (Reuters)

Celým menom Carlos Slim Helú je 80-ročný miliardár, ktorý s podnikaním začal v skorej mladosti. Za dosiahnutý úspech je podľa jeho vlastných slov vďačný hlavne jednej osobe – svojmu otcovi.

Slim, ktorý bol medzi rokmi 2010 a 2013 najbohatším človekom na svete, sa o podnikaní dozvedel už ako 10-ročný.

Dnes ešte stále patrí do skupiny najbohatších ľudí sveta a naďalej je najbohatším Mexičanom. Podľa magazínu Forbes sa hodnota jeho majetku odhaduje na 48,7 miliardy dolárov.

Keď vyrastal, jeho otec Julián Slim Haddad investoval do nehnuteľností a vlastnil aj malý obchod. Haddad dal každú nedeľu svojmu synovi vreckové vo výške 5 mexických peso. Potom mu povedal, aby si každý svoj výdavok zapisoval do zošita. Pravidelne si k tomuto zošitu sadli a analyzovali jeho nákupy a aktivity, za ktoré platil.

Toto pomohlo Slimovi získať prehľad o výdavkoch už v mladom veku. Dokonca si Slim niektoré zo zošitov nechal na pamiatku vo svojej kancelárii.

V článku pre New Yorker Slim spomína na to, čo mu otec hovoril o biznise. Napríklad: „Peniaze, ktoré opustia podnik, sa vyparia,“ alebo „Každé obdobie je dobré, ak pracuješ správnym spôsobom.“

Dodržiavaním rád od svojho otca sa Slimovi veľmi rýchlo podarilo vybudovať vlastné bohatstvo.

Keď mal 10 rokov, založil si v banke vlastný účet a začal nakupovať štátne dlhopisy za 10 pesos, nakoľko sa mu zdalo, že na úrokoch z peňazí uložených na účte zarába málo.

Ako 12-ročný sa rozhodol, že kúpi svoje prvé akcie v Banco Nacional de México. Počas strednej školy v investovaní pokračoval a už ako teenager sa dostal na zasadnutie správnej rady v spoločnosti, do ktorej chcel investovať, píše NBC News.

Ešte predtým, ako ukončil vysokú školu v obore stavebného inžinierstva, začal tento mladý podnikateľský magnát nakupovať akcie vo veľkých mexických spoločnostiach. Postupne sa mu tak darilo zvyšovať majetok, no jeho najúspešnejšie obdobie začalo v roku 1982. Práve v tomto roku prešlo Mexiko do ekonomickej krízy.

Kým krajina trpela kvôli najväčšiemu ekonomickému úpadku od Veľkej hospodárskej krízy, Slim nakupoval a investoval do malých spoločností za rekordne nízke ceny.

„Od otca som sa naučil, že do svojich podnikov musím neustále investovať a reinvestovať, vrátane obdobia krízy,“ píše Slim vo svojej knihe „No Fear of Failure.“

Podľa informácií cnbc.com

Komentáre