Ako som vybudoval Nike: 4 rady pre mladých podnikateľov od Phila Knighta

Azda každý pozná značku Nike, no málokto vie, kto túto spoločnosť vybudoval. Phil Knight opustil svoju lukratívnu účtovnícku prácu, aby išiel za svojim snom – mať vlastnú spoločnosť so zameraním na obuv.

V jeho autobiografii Shoe Dog nájdete množstvo zaujímavých myšlienok a rád. Tu je niekoľko z nich.

Spojte to, čo máte radi s tým, čo potrebuje trh

V jednom interview Tom Bilyeu a bývalý mních Jay Shetty uviedli, že na úspech v podnikaní človek potrebuje odpovedať na tieto otázky:

V čom ste dobrí?
Čo máte radi?
Čo potrebuje trh?
A koľko z toho dokážete zarobiť?

Všetci úspešní ľudia, ako napríklad Steve Jobs, Warren Buffett, Bill Gates a pod. využili rovnaký prístup k hľadaniu svojej cesty v podnikaní. Po prečítaní Shoe Dog zistíte, že Knight urobil to isté.

Bol dobrý v behaní, chcel byť podnikateľom a odhalil dieru na trhu. Amerika potrebovala spoločnosť, ktorá by dodala obyvateľom kvalitné bežecké tenisky. Išiel teda do Japonska, kde sa dohodol s jedným z najväčších výrobcov tenisiek, že bude ich distribútorom na západnom pobreží.

Neskôr sa stretol s prekážkami a ťažkosťami, ale jeho cieľ bol jasný a preto sa mu podarilo spoločnosť Blue Ribbon z Oregonu zachrániť a premenovať na Nike.

Spolupracujte s lepšími ľuďmi

Jeden z najlepších krokov, ktoré Knight urobil, bola spolupráca s jeho trénerom Billom Bowermanom. Veď kto by mu s teniskami pomohol lepšie, než známy tréner bežcov?

Okrem toho, že bol výborným trénerom, sa Bowerman dobre orientoval aj vo svete podnikania a bol veľmi milý a ochotný. Ak to skombinujete s tým, že tenisky boli jeho najväčšia záľuba, ľahko si uvedomíte, že práve on vedel Knightovi najviac pomôcť.

Dokonca sa v minulosti zakrádal do šatní športovcov, ktorých trénoval, bral si ich tenisky a vrátil im ich vždy upravené tak, aby bežali rýchlejšie.

Bowermanove zručnosti sa osvedčili hlavne vtedy, keď sa Blue Ribbon a Onitsuka Tiger oddelili. Keď prišiel čas na výrobu tenisiek, bol to práve on, kto vymyslel techniku. Prvá generácia Nike tenisiek mala gumenú podrážku tvarovanú v prístroji na prípravu waflí. A Amerika to milovala.

Phil Knight (bleacherreport.com)

Buďte presvedčení, že vyhráte

Vášeň a odhodlanie sú ako soľ a korenie pre každú úspešnú spoločnosť. Ak nebudete veriť vlastným nápadom, nebudete ich vedieť predať zákazníkom.

Prvá otázka, ktorú Knight dostal, keď sa išiel dohodnúť o spolupráci s japonskou spoločnosťou Onitsuka Tiger, znela:

„Pán Knight, za akú spoločnosť ste sem prišli jednať?“

Je to pomerne nepríjemná otázka, hlavne ak nemáte žiadnu spoločnosť a ešte stále bývate u svojich rodičov. Ale Knight bol presvedčený, že Amerika potrebuje lepšie bežecké tenisky.

Knight si pamätal, ako japonské fotoaparáty ovládli trh doma v Amerike. Vedel, že niečo podobné sa mu podarí presadiť aj na trhu so športovou obuvou. Jeho plán bol teda založený iba na jeho presvedčení a odhodlaní. Avšak aj to stačilo na to, aby s ním v Japonsku podpísali zmluvu.

Nepredávajte… ukazujte

Keď bol Knight mladý, snažil sa predávať encyklopédie. Chodil od dverí k dverám, nosil ťažké knihy, vôbec ho to nebavilo a nakoniec zlyhal. Jednoducho od neho nikto nekupoval.

O niekoľko rokov neskôr musel zopakovať rovnaký proces, avšak tentokrát s teniskami. Blue Ribbon bola stále malá a neznáma spoločnosť. Preto sa musel stretnúť so všetkými predajcami obuvi v regióne Pacific Northwest a dal im jeho nové tenisky osobne na vyskúšanie. Knight sa opäť stretol s neúspechom, keďže ho všetci posielali preč so slovami: „Svet nepotrebuje ďalšie bežecké topánky.“

Musel nájsť inú cestu. Knight prišiel s novým nápadom – začal chodiť na všetky bežecké udalosti v okolí, dával bežcom na vyskúšanie jeho vlastné tenisky a pýtal sa ich, či sa im páčia viac ako tenisky od Adidas. Práve táto značka bola v tom čase číslo 1 na trhu. A hádajte, čo sa stalo. Všetci si ich obľúbili. Tým sa pre Knighta otvorili dvere do podnikania so športovou obuvou.

Úspešní ľudia vedia, že aby ste dokázali úspešne predávať svoj produkt, musíte ho úprimne milovať – alebo aspoň veriť v jeho hodnotu. Čím viac odhodlania máte, tým viac sa vám bude dariť.

Podľa informácií addicted2success.com

Komentáre