10 dôležitých lekcií o úspechu, o ktorých sme v roku 2019 písali v magazíne Svet bohatých

Koniec roka je čoskoro tu a vytvára sa tak priestor pre jeho zhrnutie. Ako naši verní fanúšikovia a čitatelia iste viete, že sme vám aj počas tohto roka prinášali zaujímavé príspevky nielen zo sveta miliardárov a luxusu, ale aj príbehy úspešných a články o tom, ako zvýšiť svoju produktivitu, načerpať motiváciu v ťažkých časoch a dosiahnuť úspech.

Spomedzi množstva článkov zverejnených v našom magazíne 2019, sme vypichli tie najlepšie lekcie o úspechu. Inšpirujte sa nimi v závere roka. Možno vďaka nim bude rok 2020 tým najlepším rokom vášho života.

NIE neberte ako odpoveď

Úspešná podnikateľka a miliardárka Sara Blakey odporúča, aby sme NIE nebrali ako odpoveď. Sara oslovila mnoho výrobcov a právnikov, aby jej pomohli s patentovaním jej nápadu a vytvorením fungujúceho prototypu. V každom rozhovore s potencionálnym výrobcom dostala 3 otázky:

  • Kto ste?
  • S kým spolupracujete?
  • Kto vás podporuje?

Keď na všetky otázky odpovedala „Ja, Sara Blakely“, tak s ňou nikto nechcel spolupracovať.. teda až do chvíle, keď jej jeden výrobca nezavolal naspäť a nepovedal jej „No dobre.“

Prečo si to rozmysel? Lebo keď sa vrátil domov a povedal o tomto nápade svojim dcéram, tak mu povedali, že je to úžasné!

Čítaj viac: 10 lekcií self-made miliardárky S. Blakely, ktoré vás v škole nenaučia

Tajomstvo úspechu neexistuje

Podnikateľ John Roa uvádza, že neexistuje žiadna skratka, ktorá by človeka doviedla k želanému úspechu. Áno, znie to možno lákavo, keď vám niekto „prezradí“ tajomstvo úspechu, no pravdou je, že nič také neexistuje.

Nestačí skopírovať pár návykov Jobsa, Zuckerberga či Muska. Je treba na svojich cieľoch vytrvalo pracovať, vzdelávať sa a nebáť sa riskovať.

Čítaj viac: Tajomstvo úspechu? Žiadne neexistuje, hovorí milionár J. Roa

Buď ako Forrest Gump: Nikdy sa nevzdávaj

Čínsky miliardár Jack Ma dobre vie, ako chutí pocit neúspechu. Zlyhal na strednej škole, Harvardská univerzita ho odmietla 10-krát, neuspel aj ako policajt a dokonca ho neprijali ani do zamestnania v KFC.

Ako dnes hovorí, človek uspeje, pokiaľ sa nenechá odradiť pádmi a odmietnutiami. Pokiaľ zlyháme, stačí sa dobre vyspať a skúsiť to znovu, hovorí známy čínsky miliardár.

Čítaj viac: Zakladateľ Alibaby zdieľa 3 veci, ktoré vám prinesú úspech v podnikaní

Zameraj sa na to, čo dokážeš ovplyvniť

Veci sa nezlepšia, ak skloníte hlavu a dovolíte, aby vás problém pohltil. Presne to zdôrazňuje Guy Sheetrit z firmy Over Top SEO.

Ako opisuje, v začiatkoch kariéry ho sužovali vážne problémy s financiami. Mohol skloniť hlavu a plakať nad tým, čo sa mu stalo, no namiesto toho sa postavil problému zoči-voči a začal ho riešiť.

Čítaj viac: 5 úspešných podnikateľov radí, ako čeliť výzvam a prekonať ťažké časy

Energia je všetko

Úspešní ľudia si dobre uvedomujú, že pokiaľ má ich telo dostatok energie, potom dokážu maximalizovať svoju produktivitu a zlepšiť aj sústredenosť. Bez energie to jednoducho nejde. Pokiaľ máme dostatok energie, dokážeme dosahovať lepšie výsledky.

Neváhaj si preto dopriať prestávku či kvalitný spánok. Naše telo potrebuje zregenerovať, aby neskôr mohlo podať čo najlepší výkon.

Čítaj viac: 12 vecí, ktoré robia úspešní ľudia, aby boli viac produktívni

Prekonaj svoju komfortnú zónu

Stále sa ti nedarí naplniť si stanovené ciele? Pravdepodobne je to preto, že si stále neprekonal svoju zónu pohodlia. Nemusí ísť pri tom o veľkú zmenu. Začni postupne, vstaň ráno o hodinu skôr, zacvič si, stretávaj sa s novými ľuďmi.

Polož si otázku: Chceš do konca života ostať vo svojej komfortnej zóne a nahovárať si, že tvoje ciele sú príliš veľké a nesplniteľné, alebo ešte dnes spravíš krok vpred, dáš komfortnej zóne zbohom a začneš žiť nový a lepší život?

Čítaj viac: Komfortná zóna: miesto, kde sa neplnia ciele

Robiť iba to, čo ťa baví, nestačí

Určite ste už počuli tú dobre znecujú radu: rob, čo ťa baví a uspeješ.

Znie to krásne, no treba to brať s rezervou. Niekoho totiž baví ležať na gauči pred televízorom, niekoho môže baviť prechádzanie sa po prírode. Myslíte si, že touto činnosťou uspejú a uživia sa? Asi nie.

Dôležité je preto zdôrazniť, že nestačí nájsť iba to, čo nás baví, ale aj to, čo pokrýva potreby ľudí, pričom títo ľudia nám budú ochotní za takúto vec aj zaplatiť.

Čítaj viac: Rob to, čo ťa baví a uspeješ. Naozaj je to tak?

Buď úprimný

Conrad Hilton vybudoval spoločnosť Hilton Family Hotels, ktorá dnes vlastní stovky hotelov po celom svete. Nevzdal to ani po Veľkej hospodárskej kríze, kedy stratil takmer úplne všetko.

Jednou z vecí, na ktorú Hilton vždy kládol veľký dôraz, bola úprimnosť. Ako hovorieval, pravda vždy vyjde najavo, preto je dobré hovoriť pravdu a vyhnúť sa klamstvám.

Čítaj viac: 10 pravidiel úspechu od zakladateľa hotelov Hilton

Prestaň sa báť toho, čo si myslia druhí ľudia

Známa miliardárka Oprah Winfrey hovorí, že nech už vo svojom živote urobíme čokoľvek, ľudia o nás budú vždy hovoriť, či už v dobrom alebo v zlom. Prestaň sa báť toho, čo si o tebe pomyslia iní ľudia. Ži svoj život podľa seba, nie podľa názorov druhých ľudí.

To, že o vás iní ľudia rozprávajú znamená, že váš život je zaujímavejší ako ich. A veľakrát to značí, že niečo robíte dobre.

Čítaj viac: O. Winfrey: Toto rozhodnutie oddeľuje úspešných ľudí od tých, ktorí iba snívajú

Prevezmi zodpovednosť za svoje konanie

Ak aj ty za svoje problémy a omyly rád viníš ostatných, mal by si s tým čo najskôr prestať. Každému z nás sa občas niečo nepodarí, no namiesto výhovoriek je lepšie priznať si chybu a snažiť sa ju napraviť.

Keď zo svojho života vyhodíš výhovorky a začneš preberať zodpovednosť za svoje konanie, získaš nad svojim životom kontrolu a nasmeruješ ho presne tam, kam chceš. Takže koniec výhovorkám.

Čítaj viac: 7 jednoduchých návykov, ktoré vám pomôžu uspieť

Komentáre