Miliardárka O. Winfrey radí: Toto rozhodnutie oddeľuje úspešných ľudí od tých, ktorí iba snívajú

Miliardárka Oprah Winfrey
Oprah Winfrey (Foto: businessinsider.com)

Úspech spravidla pramení z nových nápadov, príležitostí, kontaktov. Dosiahnutie toho, o čom v skutočnosti snívame, nie je vôbec jednoduché. Vyžaduje si to odvahu vykročiť novou cestou a nenechať sa odradiť prekážkami, ktoré vás postretnú.

Treba si však uvedomiť, že úspech sa nemusí výhradne viazať iba k niečomu novému. Práve naopak, v niektorých prípadoch môže prísť po prekonaní niečoho starého, niečoho, čo nás obmedzuje. Známa americká miliardárka Oprah Winfrey hovorí:

„Jedna z najťažších vecí je naučiť sa, ktoré mosty musíme preskočiť a ktoré zase spáliť.“

Je to mimoriadne dôležité rozhodnutie, ktoré by ste mali prijať. Nestrácajte čas nekonečným hľadaním nových mostov, ale zamerajte sa na spálenie tých starých, medzi ktoré patria:

Obavy z toho, čo si myslia druhí ľudia

Nech už urobíte čokoľvek, vždy o vás budú ľudia hovoriť, či už v dobrom alebo v zlom.

Existujú dva spôsoby, ako sa s tým vysporiadať. Môžete robiť to, čo robia druhí, avšak budete úspešní len do takej miery ako oni, alebo pôjdete vlastnou cestou a nezávisle na tom, čo hovorí okolie.

Práveže sa z toho tešte, pretože pokiaľ o vás hovoria, znamená to, že ste na správnej ceste.

Obavy z toho, čo vlastníte, nie z toho, čo robíte

Novodobý fenomén tzv. „hedonickej adaptácie“ v súčasnosti ovládol mnohých ľudí. V každodennom živote sa prejavuje celkom nevinne, napríklad pocitom šťastia z kúpy nového auta, domu, či nejakej elektronickej vychytávky.

Tento pocit nadšenia sa však rýchlo vytratí a vy opäť hľadáte niečo nové. Uvedomte si však, že trvalé uspokojenie sa neviaže k majetku a hmotným veciam, ale k vašim činnostiam. Ak túžite po krátkodobom aj dlhodobom uspokojení, snažte sa pomáhať.

Obavy z nenájdenia veľkého nápadu

Väčšina z vás má v hlave množstvo malých nápadov. Nestrácajte teda čas hľadaním toho veľkého, ale začnite realizáciou tých menších.

Úspech neprichádza zo dňa na deň, je to proces, podobne ako šťastie. Každý proces je založený na akcii, netreba teda čakať, ale čo najskôr začať konať.

Obavy z dokonalosti

Strach z výsledku je úplne prirodzený. Váš vysnívaný produkt môže na trhu buď plávať, alebo sa naopak topiť. Samozrejme, to druhé nechce nikto.

Pokiaľ chcete, aby sa váš produkt ujal a úspešne preplával k vašim zákazníkom, musíte ho najskôr pustiť. V prípade, že sa vám to nepodarí, nevadí…skúste niečo iné.  Najviac sa toho naučíte z vlastných skúseností.

Obavy z toho, čo robia druhí ľudia

Či už ste rodič, zamestnanec, alebo šéf, jediná vec, ktorú skutočne ovládate, ste vy sami. Namiesto kontrolovania práce druhých ľudí sa zamerajte predovšetkým na ovládanie seba, svojich plánov a snov.

Čím viac sa budete zdokonaľovať, tým viac ľudí bude chcieť byť vedľa vás a vy sa nemusíte tak starať o kontrolovanie druhých ľudí. Navyše, kontrola je krátkodobá, vyžaduje si určitú silu a nátlak, ktorý je sprevádzaný negatívnymi emóciami – nebudete sa v tejto pozícií cítiť príjemne.

Obavy z nespokojnosti

Zavrite oči a predstavte si, že tí, ktorých najviac milujete, sú preč. Čo bude ďalej?

Uvedomte si, že to, čo máte, je oveľa dôležitejšie, ako všetky vaše túžby a sny. Každý večer, keď zhasnete svetlo a pôjdete spať, poďakujte za ľudí a veci, ktoré sú pre vás najcennejšie. Jednoducho buďte vďační a uvidíte, že viac nebudete dumať nad tým, či ste šťastní, pretože v skutočnosti ste.

Podľa informácií inc.com

Komentáre