Tajomstvo úspechu? Žiadne neexistuje, hovorí milionár J. Roa

John Roa
John Roa (AmericanInno)

Keď John Roa v USA rozbiehal svoju spoločnosť, ani by si len nepomyslel, aký veľký úspech dosiahne. Sám bez ďalších investorov a z vlastných financií vybudoval rýchlo rastúci start-up, ktorý po piatich rokoch predal technologickému obrovi Salesforce.

Ak by sa ma niekto v polovici mojich 20-tich rokov opýtal, či si myslím, že raz budem úspešný a bohatý, odpoveď by znela – SAMOZREJME. V skutočnosti by však táto odpoveď len zakrývala moje pocity strachu z neúspechu, ktorý som si nechcel priznať, píše John.

Aké je teda tajomstvo Johnovho úspechu?

Žiadne.

Podľa Johna neexistuje žiadna skratka, ani pomôcka, ktorá by vás doviedla k úspechu. Všetko sa rodí z tvrdej práce, vytrvalosti, tolerancie, správneho podnikateľského myslenia, dôvery, šťastia a štipky „bláznovstva“.

Nie sú to veci, ktoré sa ľahko čítajú a ľudia ich chcú počuť, ale toto je REALITA.

Žiadne pravidelné umývanie zubov Elona Muska, či špecifické usporiadanie šatníka Zuckerberga. Nič z toho týchto mužov nespravilo úspešnými. Sú to len akési mýty, ktoré ľudí zaujímajú a radi na ne kliknú.

Podnikateľ verzus “podnikateľ“

John vysvetľuje, že 80 % z toho, čo robí človeka skutočným podnikateľom, je zakorenené niekde v hĺbke mysle. Zvyšných 20 % pochádza zo získaných skúseností, zlyhaní a nových začiatkov.

Stať sa podnikateľom si vyžaduje veľké množstvo stratených okamihov a pádov predtým, než príde samotný úspech.

John Roa (echinchicago.co)

Relevantnosť uvedených informácií potvrdzuje aj profesorka z Harvardu Shikhar Ghosh, ktorá vo svojej štúdii uvádza, že až 96% podnikov zlyhalo v priebehu 10 rokov. Dôvodom bol často nedostatok skúseností a trpezlivosti.

„Ak sa obzriem späť, do mojej mladosti, práve nastavenie mysle bolo to, čo formovalo moju budúcnosť. Ako 5- ročný som profitoval z predaja limonád, v 15 rokoch som zas predával napálené CD a vytváral si tak 25 rokov dlhý zoznam zlyhaní,“ rozpráva John.

Cesta a život skutočného podnikateľa nie je až taká odlišná od umelcov, hudobníkov a iných „superhrdinov“. V takmer každom dokumente o hudobníkoch sa nachádza fotografia klavíra alebo huslí, pri ktorých to všetko začalo. Od samého začiatku boli v hĺbke svojho srdca hudobníkmi. Nie kvôli sláve či úspechu, ale kvôli sebe – vlastnému ja.

V súčasnosti je  podnikanie vnímané úplne inak. Ľudia chcú byť podnikateľmi, pretože sa im páči život, aký má Mark Zuckerberg alebo Elon Musk. A to je tá najväčšia chyba.

Uvedomte si, že budete musieť veľa obetovať a mnoho vecí vám nevyjde. Zabudnite na súkromné tryskáče, ktoré ste videli v televízii. Čaká vás tvrdá práca, pády, prekážky..

Ešte stále máte záujem podnikať?

Ak áno, možno ste skutočný podnikateľ. Začnite sa teda tak aj správať.

Prestaňte napodobňovať raňajky Billa Gatesa a tvrdo pracujte. Oheň, vášeň a zanietenie vo vašich očiach bude kľúčom k úspechu. Využite to, s mozgom blázna a úsmevom na tvári choďte do toho. Máte tie najlepšie predpoklady uspieť.

Komentáre