7 zmien životného štýlu, ktoré vám prinesú lepší život

Osvojiť si nové návyky, ktoré vedú k zdravšiemu a produktívnejšiemu životu, nie je ľahké a mnohých z nás to môže stáť hodne síl. Niekedy však stačí aj tá najmenšia zmena a kvalita nášho života sa výrazne zlepší.

Ak sa necítite dobre a chcete so svojim životom niečo spraviť, môžete sa inšpirovať týmito siedmimi zmenami životného štýlu.

Začnite sa zdravo stravovať

Zdravé stravovanie zlepšuje nielen naše fyzické zdravie, ale posilňuje aj viaceré kognitívne funkcie. Keď do auta natankujete nekvalitné palivo, jeho výkon bude slabý až žiadny. Podobne je to aj s našim telom – keď budete jesť kvalitné a zdravé potraviny, budete plní energie a všetky vaše úlohy zvládnete s ľahkosťou.

zdravé stravovanie

Stanovte si cieľ a držte sa ho

Je dôležité mať v živote ciele. Je to smer, akým sa uberáme a zároveň aj naša motivácia. Keď máte stanovený cieľ a vidíte, že sa k nemu postupne približujete, cítite sa vďaka tomu šťastnejšie, silnejšie a sebavedomejšie. Nemusí ísť o žiadny komplikovaný cieľ, je však dôležité, aby bol konkrétny, realistický, časovo ohraničený a merateľný.

Udržujte si pozitívny prístup a často sa usmievajte

Ak sa rozhodnete byť optimistom, prinesie vám to viacero výhod. Každý z nás si v živote prechádza vzostupmi a pádmi. S pozitívnym prístupom dokážete veci riešiť oveľa lepšie a rýchlejšie. Keď k tomu pridáte úsmev, vaša nálada sa okamžite zlepší.

usmievanie

Buďte aktívnejší

Zvýšenie aktivity môže byť hlavným pilierom vášho lepšieho a kvalitnejšieho života. Môže ísť o rýchlu chôdzu, plávanie, jógu, záhradkárčenie alebo umytie auta. Vyberte si akúkoľvek aktivitu, ktorá vás vzrušuje a venujte sa jej. Cieľom je zostať v pohybe a nie len nečinne sedieť, pozerať do prázdna a ľutovať sa.

Obmedzte stres

Dodržanie termínov v práci, problémy vo vzťahoch či nedávna pandémia koronavírusu. Mnohí z nás sú pod tlakom a prežívajú hektické dni, no je dôležité udržať stres pod kontrolou. Majte na pamäti, že stres problém nerieši, ale ho iba zbytočne zhoršuje.

Nezabúdajte na spánok

Aj keď asi každý z nás vie, že by sme mali spať aspoň 8 hodín, mnohí z nás na spánok zabúdajú. Dávame prednosť videám na telefóne, televízii a ponocovaniu. Nedostatok spánku vedie hneď k niekoľkým problémom, ako je zhoršenie pamäti, oslabenie imunity, priberanie či väčšie riziko srdcových chorôb a cukrovky.

Ak máte problém zaspať, použite napr. upokojujúce  esenciálne oleje, prípadne si pred spaním spravte harmančekový čaj alebo skúste krátku meditáciu.

Prestaňte fajčiť a piť alkohol

Nemusíme zdôrazňovať, že fajčenie a alkohol majú nepriaznivé účinky na naše zdravie a telo. Príležitostná a mierna konzumácia alkoholu nezaškodí, no nemali by ste si z toho spraviť návyk.

Komentáre