Predával cukríky a čelil šikane. 9 zaujímavostí zo života Elona Muska

Elon Musk v posledných dvoch desaťročiach založil niekoľko multi-miliardových spoločností ako PayPal, Tesla a SpaceX. Málokto však vie, že jeho úspechu v podnikaní predchádzalo rušné detstvo, počas ktorého sa Musk hrával s doma vyrobenými raketami, kódoval vlastné videohry a odolával utrpeniu v škole aj doma.

Tu je 9 zaujímavostí zo života tohto amerického miliardára.

Chodil od dverí k dverám a predával cukríky bohatým ľuďom

Keď vyrastal v Pretórii, Musk, jeho brat Kimbal a ich bratranci cestovali po luxusných oblastiach juhoafrického hlavného mesta a predávali domáce čokoládové veľkonočné vajíčka. Táto dobrodružná skupina chodila od dverí k dverám a predávala sladkosti za cenu, ktorá bola 20-krát vyššia než náklady na ich výrobu.

„Vyrábal som ich za 50 centov a predával za $10 a vždy som dostával otázky ako ‘Prečo si pýtaš 10 dolárov za toto malé vajíčko?’“ povedal Kimbal pre CNBC v interview z roku 2017. „A ja som im vždy povedal niečo ako, „Viete, podporujete mladého kapitalistu. A realita je taká, že pokiaľ si ich nekúpite odo mňa, nedostanete ich vôbec  – a okrem toho viem, že si môžete $10 dovoliť.’“

Bol šikanovaný

Musk nikdy neskrýval to, že jeho detstvo bolo pomerne náročné. Keď chodil na základnú školu v Pretórii, nebol len najmladším a najmenším dieťaťom v triede. Okrem toho bol v porovnaní s ostatnými aj bifľoš a zameraný na učebnice.

Musk priznal, že skupiny iných chlapcov ho naháňali a raz to dotiahli tak ďaleko, že ho zhodili zo schodov. Potom musel ísť aj do nemocnice. „Takmer ma dobili na smrť,“ dodal Musk.

Šikana pokračovala, kým nedosiahol vek 15 rokov a nenaučil sa brániť bojovými umeniami ako karate, judo a wrestling. Od 16 rokov tak už nemal problém akékoľvek pokusy o šikanu zneškodniť.

Jeho rodičia si mysleli, že je hluchý

Musk sa niekedy dokázal natoľko uzavrieť do svojho vnútra, že jeho rodičia ho objednali na testy k doktorovi, či nie je hluchý. Jeho mama Maye Musk neskôr pochopila, že to bol iba jeho spôsob zamýšľania sa nad svojimi vynálezmi. Bolo to niečo ako snívanie počas dňa.

„Vojde do svojho mozgu a vyzerá, akoby bol v inom svete. Ešte stále to robieva. Teraz ho už neriešim, lebo viem, že len rozmýšľa nad návrhom novej rakety alebo niečoho podobného,“ spomína Maye Musk.

Táto jeho vlastnosť síce niekedy prekážala jeho rovesníkom, ktorí spomínajú že naňho mohli aj kričať a on sa ani nepohol. Avšak práve vďaka týmto zamysleným chvíľam mohol tvoriť návrhy projektov, ktoré sa neskôr pokúšal realizovať.

Elon Musk (ted.com)

Vyrábal si vlastné výbušniny a rakety

Keď boli jeho rodičia preč, Musk žil prevažne pod dohľadom upratovačky. Ako sám povedal, jej hlavnou úlohou bolo uistiť sa, že nič nerozbil a nepokazil.

„Nesledovala každý môj pohyb. Bol som preč, vyrábal som výbušniny, čítal knihy, staval rakety a robil som veci, ktoré ma mohli aj zabiť,“ hovorí dnes Musk. „Prekvapuje ma, že mám všetky prsty.“

Čítanie bolo jeho záľubou

„Vychovali ma knihy. Knihy, a potom rodičia,“ povedal raz Musk.

Knihu Encyclopedia Britannica prečítal údajne už ako 9-ročný a dokázal stráviť aj 10 hodín denne nad sci-fi novelami a komiksmi. Tu si môžete pozrieť zoznam kníh, ktoré Elon Musk odporúča.

V 12 rokoch nakódoval svoju vlastnú videohru a dostal za ňu $500

Vo veku 12 rokov, keď sa začínalo rozbiehať kódovanie na počítačoch, vytvoril Musk vesmírnu hru Blastar inšpirovanú sci-fi žánrom. Cieľom tejto hry bolo zničiť vesmírnu loď mimozemšťanov, ktorí ju mali naloženú smrtiacimi bombami.

Síce sám Musk túto hru označoval za triviálnu, Blastar mu zarobil $500, keď niekto zverejnil zdrojový kód jeho hry.

Bol majstrom v Dungeons & Dragons

Musk spolu s jeho bratrancami miloval fantasy role-play hry. Jedného dňa išli do Johanessburgu na turnaj v kolektívnej hre D&D.

Ako povedal jeho bratranec Peter Rive, Musk pomohol ich tímu vyhrať jeho „vynikajúcou predstavivosťou“ a schopnosťou „upútať a inšpirovať ľudí“.

Keď mal 16, skúsil založiť podnik s videohrami

Ako študent strednej školy dostal Musk spoločne s jeho mladšími bratrancami a Kimbalom nápad na otvorenie podniku s automatmi, na ktorých sa po vhodení mince dajú hrať videohry.

Dostali sa tak ďaleko, že mali podpísanú nájomnú zmluvu a na mestskom úrade podali príslušný formulár. Ich plány nakoniec neboli úspešné – mesto im povedalo, že sú veľmi mladí na to, aby mali vlastnú nehnuteľnosť bez podpisu dospelého.

Ako teenager sa presťahoval do USA, kde žil z 1 USD na deň

Elon sa presťahoval do Ameriky v čase, keď mal nastúpiť na vysokú školu. Ako povedal na StarTalk Radio, najprv tam v 17 rokoch emigroval, aby „zistil, ako sa tam žije.“ Musk prišiel k záveru, že „v Amerike je celkom jednoduché prežiť.“

Keďže jeho nároky neboli vysoké, Musk bol odhodlaný žiť z jedného dolára denne. Jediné čo potreboval, bolo jedlo z miestneho supermarketu.

„Chodil som si pre hot-dogy a pomaranče, ale hot-dogov a pomarančov sa skoro celkom prejete,“ povedal Musk. Preto ich striedal s cestovinami so zeleným korením a omáčkou, s čím sa dalo prežiť pomerne dlhú dobu.

Komentáre