Mladá a úspešná: 30-ročná zakladateľka Canvy a jej miliardová firma

Melanie Perkins (careercontessa.com)

Melanie Perkins je mladá 30-ročná žena, ktorá spolu so svojim priateľom Cliffom vybudovala jednu z najpoužívanejších online grafických platforiem na svete – Canva.com

Ak ste už vytvárali titulnú fotku na Facebook, reklamný banner, vizitku či nejaký príspevok na Instagram, je pravdepodobné, že ste s Canvou už pracovali.

Prvotný nápad sa zrodil už na univerzite: Melanie, v tom čase 19-ročná študentka, bola frustrovaná z nekonečného učenia sa, ako správne používať rôzne grafické programy. Celé semestre strávila štúdiom týchto softvérov, pričom v tom čase si aj bežné úlohy, ako napríklad export kvalitného PDF, vyžadovali množstvo kliknutí.

Kým však ostatní spolužiaci nechceli grafické programy po škole ani vidieť, Melanie v tejto oblasti videla svoju veľkú príležitosť.  A tak sa jedného dňa rozhodla zúročiť všetky svoje získané vedomosti a spustiť svoj prvý online grafický editor s jednoduchým ovládaním, ktorý zvládne používať naozaj každý.

Spolu so svojim priateľom Cliffom Olbrechtom najskôr otestovala svoj podnikateľský plán v relatívne malom svete školských ročeniek. Spoločne založili svoju prvú internetovú stránku Fusion Books, ktorá umožňovala študentom vysokých škôl nadizajnovať školskú ročenku rýchlo, jednoducho a online z pohodlia domova.

Po čase sa táto prototypová verzia Canvy ukázala ako efektívna a veľmi úspešná, čo podnietilo Melanie a Cliffa k ďalším investíciám.

Melanie Perkins (careercontessa.com)

Za požičané peniaze od rodiny a priateľov zaplatili softvérového dizajnéra a vybudovanie platformy, vďaka čomu sa Fusion Books stala najväčším vydavateľom školských ročeniek nielen v Austrálii, ale aj vo Francúzsku a na Novom Zélande. Melanie a Cliff si čoraz viac uvedomovali potenciál rozvoja spoločnosti nad rámec školských ročeniek.

S hlavou plnou nápadov sa Melanie rozhodla odísť z univerzity a odletela do Kalifornie. Tam sa stretla so známym technologickým investorom Billom Taiom.

„Navštívila som ho v jeho kancelárií, sedel tam na stoličke  a pokojne  jedol obed, bolo to naozaj zábavné,“  opisuje svoje zážitky zo stretnutia Melanie.

Nebolo to však ani zďaleka také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdalo. Pokiaľ Melanie s nadšením kopírovala jazyk svojho tela a s nadšením rozprávala o novej online platforme Canva, pán Tai len pozeral do telefónu. Nakoniec si ho však  Canva získala natoľko, že sa rozhodol do nej zainvestovať on sám osobne.

Celý proces investície, od oslovenia investora až po získanie reálnej investície v hodnote 3 miliónov dolárov, trval dlhé tri roky.

„Bol to neuveriteľne dlhý čas s množstvom pádov a sklamaní, avšak stálo to zato. Počas tohto obdobia sme  zdokonalili našu stratégiu a získali mnoho vedomostí ešte pred samotným spustením,“  spomína Melanie.

A práve vďaka tomu sa Canva stala úspešnou a uznávanou spoločnosťou, ktorá v súčasnosti zamestnáva viac ako 200 ľudí. V rokoch 2016 – 2017 jej príjmy vzrástli viac ako dvojnásobne zo 6,8 miliónov dolárov na neuveriteľných 23,5 milióna USD.

Dnes má Canva viac ako 10-miliónov užívateľov v 179 krajinách sveta, pričom každú sekundu sa cez túto online platformu vytvoria desiatky dizajnov. Hodnota celej spoločnosti už dosahuje 1 miliardu dolárov. 

Nástroj Canva

Obdivuhodné však je, že Canva je naďalej súkromnou spoločnosťou, ktorá poskytuje základné služby svojim používateľom úplne zadarmo.

Melanie a Cliff aj napriek úspechu neprestávajú pracovať a naďalej majú veľké ambície túto platformu rozširovať. Ako sami tvrdia, ich hlavným cieľom je sprístupniť grafiku celému svetu.

Komentáre