Príbeh miliardárky Oprah Winfrey: Ako sa dostať z nuly na vrchol

Oprah Winfrey (gsb.stanford.edu)

Keď v roku 2011 skončila jej ikonická Oprah Winfrey Show, Američania zaplakali. Impérium Oprah Winfrey však ďalej rástlo a dodnes pokračuje v práci na projektoch zameraných na pomoc iným. Kombinuje súcit so silou osobnosti a svojou činnosťou stále mieri za hranice bežnej kariéry.

Oprah počas života čelila diskriminácii, zneužívaniu aj chudobe. Svojou húževnatosťou a nepopierateľnou charizmou ju však dokázala prekonať a stať sa najpopulárnejšou Afroameričankou v mediálnom priestore.

Zároveň je jednou z najbohatších žien sveta, ktoré peniaze získali vlastným úsilím (self-made), čo znamená, že ich nezdedili ani nenadobudli výhodným manželstvom.

Ako vyzerá jej cesta k úspechu?

Ako 19-ročná nastúpila na svoje prvé pracovné miesto v médiách, konkrétne vo WLAC-TV a neskôr vo WJZ-TV. Pri čítaní správ mala problémy zachovať objektívny postoj a kvôli jej emotívnosti ju preložili do rannej šou People Are Talking.

Bola uvoľnená, dokázala improvizovať a s hosťami si vytvárala takmer okamžité puto. Prinášala ľudskosť, vytiahla z hostí osobnejšie myšlienky a na konci sedemdesiatych rokov sa stala obľúbenejšou než jej konkurent Phil Donahue.

Ponuka vlastnej talkshow

S úspechmi prišla ponuka vlastnej talkshow AM Chicago, ktorá trvala 30 minút. Už v prvom roku vysielania sa raketovou rýchlosťou dostala na vrchol rebríčka v sledovanosti a po dvoch rokoch ju premenovali na The Oprah Winfrey Show, ktorá trvala hodinu a mala dosah na všetky štáty USA.

Práve predaj jej show národným televíznym staniciam, ku ktorému ju postrčil priateľ zo šoubiznisu, jej priniesol prvé veľké peniaze a viac ako tridsať cien Emmy.

Od senzácií postupne prešla k vážnejším témam a vďaka tomu, že svojich hostí neodsudzovala a prejavovala empatiu, si jej vysielanie obľúbili milióny ľudí.

Oprah Winfrey (Reuters)

Objavila sa aj vo filmoch, seriáloch a časom založila vlastnú televíznu stanicu, Oprah Winfrey Network.

Počas celej svojej kariéry investovala do nehnuteľností, ktoré majú v súčasnosti omnoho vyššiu hodnotu ako v čase, keď ich kupovala.

Na jej konto pribúdali aj peniaze zo spoluprác s veľkými firmami. Pod rúškom propagácie zdravšieho životného štýlu uzavrela výhodné partnerstvo so spoločnosťou Weight Watchers, ktorá sa zameriava na poradenstvo v stravovaní a pri cvičení.

Založila dievčenskú akadémiu v Južnej Afrike, je spolumajiteľkou televíznej stanice pre ženy Oxygen, vydáva vlastný magazín O! a napísala niekoľko kníh. V súčasnosti sa venuje charitatívnym projektom a produkcii niekoľkých filmov.

Čo sa môžeme od Oprah naučiť

Úprimný záujem o iných

V talkshow mala úspech práve vďaka svojej empatii a túžbe dozvedieť sa o človeku viac. Nechcela škatuľkovať a priznáva, že všetci robíme chyby. Jej menou nie sú iba doláre, ale aj pozitívny prístup k životu a chuť pomáhať všetkým, ktorí to potrebujú, napríklad sexuálne zneužívaným deťom.

Diverzifikácia portfólia

Kombinácia slov, ktorú by si mal osvojiť úplne každý. Časy, kedy bola jediná práca základom príjmu pre celú rodinu, sú dávno preč.

Investovať čas do práce a peniaze do pasívnych príjmov je tou správnou cestou k bohatstvu v neskoršom veku. Oprah má vždy rozbehnutých niekoľko projektov naraz a každému venuje rôznu mieru svojej pozornosti.

Starostlivosť o seba

Oprah nikdy neprestala zdôrazňovať sebalásku v podobe zdravej starostlivosti o seba. Vyčerpaní, chorí a nešťastní ľudia jednoducho nepodávajú výkony tak ako vitálne a optimistické osoby.

Ochota niečo obetovať

V obrázku rozprávkového bohatstva podľa niekoho chýba dielik do skladačky – manžel a deti. Oprah si uvedomila, že materstvo nutne vyžaduje obete a že vo svojom živote nechce partnera, o ktorého by sa musela starať… A takého aj našla.

Manželstvo však odmieta. V práci trávila 17 hodín denne a za problémami ľudí, s ktorými sa rozprávala, stáli často komplikované vzťahy s rodičmi. Vybrala si kariéru a už sa neobhliadala späť.

Každá cesta za úspechom vyžaduje tvrdú prácu a je jedno či si vyberiete výchovu detí alebo závratnú kariéru, vždy budete musieť niečo obetovať.

Komentáre