Miliardár Mark Cuban a jeho 3 tipy pre mladých podnikateľov

Mark Cuban (Flickr)

Ak ste už o Markovi Cubanovi počuli, potom viete, že ide o úspešného amerického podnikateľa, ktorý sa objavil aj v televíznych reláciách „Dancing with the Stars“ a „Shark Tank“.

Narodil sa v Pittsburghu v roku 1958 a je aktívny vo viacerých biznis odvetviach. Svoje imanie nadobudol predajom startupov MicroSolutions a Broadcast.com, neskôr sa preslávil ako horlivý majiteľ NBA klubu Dallas Mavericks.

Cuban je presvedčený, že deti by sa o podnikaní mali začať učiť už od skorého veku. Sám sa na vlastnej koži presvedčil, že ak deti dostanú šancu, prejavujú záujem o podnikanie.

„Odpovede detí a ich rodičov v show Shark Tank boli úžasné,“ uviedol Cuban v jednom z rozhovorov. Ako dodal, často dostane od detí viac otázok o podnikaní, než od dospelých. Cuban ďalej zdieľal niekoľko užitočných rád pre mladých podnikateľov.

Začnite už dnes

Ak si ešte pred začatím štúdia na vysokej škole osvojíte návyky a zručnosti potrebné na začatie podnikania, budete vpred pred konkurenciou.

„Deti sa nemusia učiť podnikateľským zručnostiam, no keď sa tak stane, určite z toho budú mať úžitok. A čo je dôležitejšie, existuje oveľa viac detí, než si dokážete predstaviť, ktoré chcú začať podnikať a hľadajú rady, “ uviedol Cuban.

Nebojte sa chýb

Váš produkt, firma alebo služba nebude nikdy dokonalá a vaše podnikanie určite nebude bezchybné.

“Nemyslím si, že deti môžu robiť chyby.” Nepodnikajú s desiatkami tisíc dolárov. Začínajú v malom a predávajú výrobky, ktoré vyrábajú alebo predávajú ďalej svojim priateľom a susedom. Nemôžu nič pokaziť. Môžu sa iba učiť,“ povedal Cuban.

Stanovte si ciele

„Keď začnete s podnikaním už ako dieťa, môže to mať vplyv na zvyšok vášho života,“ hovorí Cuban. Ako dodáva, je to dobré pre sebavedomie dieťaťa. Učí ho to, že môže dosiahnuť ciele, ktoré si stanovili. To všetko im neskôr prinesie úžitok, dodáva miliardár.

„Doteraz som investoval iba do niekoľkých mladých podnikateľov a 80 % z nich do dnešného dňa uspelo. Dajú si rozumné ciele a idú za tým. Na rozdiel od dospelých, ktorí sa snažia zbohatnúť a odísť do dôchodku, oni sa snažia zarobiť si nejaké peniaze a učiť sa,“ uviedol.

Komentáre