Jednoduchá vec, ktorá ťa dokáže zbaviť stresu

Štúdia Sussexskej univerzity, v rámci ktorej sa na účastníkoch testovali viaceré uvoľňujúce a meditačné techniky, prišla so zaujímavým záverom: S elimináciou stresu nám dokáže pomôcť kniha.

Spomedzi rôznych spôsobov bolo práve čítanie knihy účinným nástrojom, ako eliminovať stres. Umiestnilo sa dokonca pred počúvaním hudby, prechádzkou v prírode či šálkou čaju.

Psychológovia to zdôvodňujú tým, že ľudská myseľ sa pri tejto činnosti sústreďuje na čítanie a práve toto odvrátenie pozornosti zmierňuje napätie vo svaloch a srdci.

Ako vyplýva zo štúdie, kým prechádzka znížila úroveň stresu o 42% a počúvanie hudby o 61%, pri čítaní knihy to bolo až 68%.

„Naozaj nezáleží na tom, akú knihu čítate, tým, že stratíte samých seba v knihe a pohltí vás, dokážete uniknúť pred starosťami a stresom každodenného sveta,“ uvádza neuropsychológ Dr. David Lewis.

Ako dodáva, nie je to iba o rozptýlení, ale aj aktívnom zapojení našej fantázie, pretože slová vytlačené na strane knihy dokážu stimulovať našu kreativitu a spôsobujú, že vstupujete do zmeneného stavu vedomia.

Pár tipov na zaujímavé knihy

Komentáre