6 lekcií od menej známych multimilionárov z histórie

Foto: thegentlemansjournal.com

Do histórie sa zapísalo množstvo novodobých bohatých a slávnych osobností, či už je to čínsky miliardár Jack Ma, vizionár Elon Musk, britský podnikateľ Richard Branson alebo zakladateľ Amazonu Jeff Bezos.

Veľkou inšpiráciou a poučením sú však pre nás aj ľudia, o ktorých sa síce veľa nehovorí, no predsa je ich životný príbeh a poslanie nezabudnuteľné. Do tejto skupiny patrí napríklad podnikateľ Andrew Carnegie, obchodník Cornelius Vanderbilt a mnoho ďalších, veľmi podobných mužov a žien, z ktorých vám niekoľko predstavíme v tomto článku.

Aké lekcie nám títo multimilionári zanechali?

Clara Brown

Narodila sa v otroctve vo Virgínii, z ktorého bola vo veku 56 rokov oslobodená. Následne sa rozhodla usadiť v malom, baníckom meste Colorado a začala investovať do nehnuteľností.

Clara Brown bola prvou afroamerickou ženou, ktorá prosperovala z ťažby zlata.

Jej životný odkaz znie: „Nech začínate v akýchkoľvek skromných podmienkach, nič vám nemôže zabrániť naplno rozvinúť svoj potenciál, iba vaša vlastná predstavivosť.“

Jakob Fugger

Najúspešnejší nemecký obchodník v 14. storočí, ktorý si vyslúžil prezývku „Rich“.  Najskôr sa venoval obchodovaniu s textilom, neskôr svoje podnikanie rozšíril aj o ťažbu a predaj rôznych kovov, ako je meď, striebro či cinabarit.

Fugger zomrel v roku 1525 a svojmu synovcovi odkázal majetok za 2 milióny guldenov, čo by k dnešnému dňu bolo viac ako milión dolárov. Jeho príbeh ukazuje, že je dôležité sledovať súčasné trendy na trhu, a taktiež si uvedomiť dôležitosť politických vzťahov v podnikaní. Sám Fugger udržiaval úzke väzby s habsburskou dynastiou.

Paul Getty

Patril k najbohatším mužom 19. storočia s majetkom, ktorý by v súčasnosti dosahoval hodnotu až 8,4 miliardy dolárov. Zomrel v roku 1976, ak by však dnes ešte žil, určite by ste ho našli v zozname najbohatších ľudí sveta.

Getty začínal podnikať v období prvej svetovej vojny, kedy vďaka pôžičke od otca úspešne prenikol do ropného priemyslu a založil “Getty Oil Company”.

V roku 1966 ho magazín Forbes označil za najbohatšieho človeka na svete. Bol nielen vzorom skromnosti, ale aj obetavosti a pracovitosti.

Hovorí sa, že svoje bohatstvo postavil na mimoriadnej skromnosti. Jeho životný príbeh dokazuje, že je nemožné vybudovať veľký majetok, pokiaľ míňate viac, než zarobíte.

Jeremiah G. Hamilton

Jeden z prvých afroamerických milionárov v New Yorku ešte pred začiatkom občianskej vojny. V čase jeho smrti vlastnil majetok s hodnotou približne 2 milióny dolárov, čo by v dnešnej dobe predstavovalo sumu až 250 miliónov dolárov.

Vďaka svojej odvahe a nebojácnosti využil každú príležitosť, čím si vyslúžil prezývku “Prince of Darkness”. Najlepším svedectvom zo života tohto muža je nebáť sa ísť proti prúdu a neustále pracovať na tom, čo skutočne chcete – iba tak sa stanete úspešným.

William Alexander Leidesdorff, Jr.

Americký vicekonzul v Mexiku, predseda školskej rady, mestský pokladník v San Franciscu, no predovšetkým úspešný obchodník so zlatom. V čase smrti Williama bol jeho majetok vyčíslený na neuveriteľných 1,44 milióna dolárov.

Príbeh tohto muža je skutočnou inšpiráciou najmä pre moderných podnikateľov, ktorí flexibilne reagujú na najnovšie technológie a trendy v spoločnosti. On sám tak urobil a vybudoval nemalé bohatstvo.

James Forten

Forten bol výrobcom plachiet, bohatým podnikateľom a známym abolicionistom (stúpenec politického hnutia, ktoré sa snažilo dosiahnuť zrušenie otroctva a obchodu s otrokmi).

Jeho posolstvom je, že život nie je len o nahromadení obrovského majetku, ale aj o snahe dosiahnuť slobodu a pomôcť druhým ľuďom.

Podľa informácií inc.com

Komentáre