Mal 20 rokov a začínal od nuly. Dnes je miliardárom a pod jeho holding spadajú reštaurácie, hotely či kasína

Tilman Fertitta (cnbc.com)

Posledných 40 rokov sa Tilman Fertitta venoval budovaniu svojej spoločnosti Fertitta Entertainment, pod ktorú dnes patria reštaurácie, kasína či hotely. Navyše sa z tohto podnikateľa stala televízna hviezda, keďže rozbehol svoju vlastnú televíznu show Billion Dollar Buyer.

Podnikateľom sa stal ako 20-ročný. Asi o 10 rokov neskôr kúpil v Houstone malú reštauračnú spoločnosť a rozhodol sa, že v tejto oblasti podnikania aplikuje tzv. roll-up stratégiu.

Tá spočíva v tom, že sa človek snaží spájať viacero menších firiem alebo prevádzok do jedného celku. Takýmto štýlom vybudoval sieť 522 reštaurácií, ktoré fungujú pod 60 značkami, vrátane Mastro’s, Willie G’s, Bubba Gump Shrimp Co., Chart House, Saltgrass Steak House či Bill’s Bar & Burger.

Fertitta (spoločne s rodinou) vlastní aj hotely Hilton, Holiday Inn a Westin, plus predajňu Bentley a Rolls-Royce. To ale nie je všetko. Patria mu aj kasína či basketbalový tím v NBA.

„Rád by som povedal, že som najmúdrejší človek v miestnosti, ale nie som,“ povedal v rozhovore pre Inc., čo možno myslel vážne (a možno nie). Veď aj na jeho webstránke nájdete knihu, ktorú napísal a pomenoval Shut Up and Listen, čo jasne dáva najavo, že je múdrejší než vy. „Ale veľa vecí robím lepšie, než väčšina ľudí,“ dodal.

https://www.instagram.com/p/B0lm_juH3I0/

V roku 2005 bol generálnym riaditeľom Laundry´s Restaurants Corp. – spoločnosti vlastniacej celú sieť jeho reštaurácií. Vtedy investoval 320 miliónov dolárov do Golden Nugget kasín v Las Vegas a Nevade. V tej dobe vôbec nevedel, ako funguje biznis s kasínami a herňami, ale urobil to. Nie je vôbec prekvapivé, že ľudia v jeho okolí to vtedy považovali za šialený nápad.

Avšak mal plán. Ten plán sa volal Tilman Fertitta. Nikdy sa nebál staviť na seba samého a dokázal pracovať tak, aby sa tieto stávky vyplatili.

Plán bol minúť 300 miliónov dolárov na renováciu kasína v Las Vegas, avšak načasovanie nebolo ideálne. V roku 2008 totižto prišla hospodárska kríza a mnohé spoločnosti sa začali topiť v dlhoch. Aj Fertitta musel bojovať s dlhmi, ale našiel investičnú banku, ktorá bola ochotná jeho záväzky splatiť.

Kúpil ďalšie tri kasína, z toho jedno skrachované a všetky premenoval na Golden Nuggets. Tento rok by mu kasína mali priniesť profit $300 miliónov, s celkovými tržbami v hodnote $1.1 miliardy.

Pred dvomi rokmi opäť urobil krok, ktorý si zaslúži obdiv. Keď sa dozvedel, že je k dispozícii basketbalový tím z jeho domovského mesta, splnil si sen a kúpil ho.

Možno si hovoríte, že Fertitta je boháč, ktorý “rozhadzuje” peniaze na zábavu a tým si zarába na ďalšie míňanie. Je pravdou, že má dva vrtuľníky, dve súkromné lietadlá a vlastní aj jachtu. Taktiež postavil 5-hviezdičkový hotel – nie preto, že by Houston nejaký potreboval, ale preto, že ho chcel on. Za jeho stavbu zaplatil $400 miliónov. V hotovosti.

Treba však uznať, že Fertitta vie, ako vybudovať úspešné podnikanie. Od mladosti verí, že bol pre tento svet stvorený ako podnikateľ. „Ako dieťa som nepozeral rozprávky, namiesto toho som nosil kufrík,“ povedal. Jeho otec vlastnil reštauráciu pri Houstone a práve tam sa Fertitta prvýkrát stretol s podnikaním. Pracoval v nej ako tínedžer a zároveň vždy veril, že raz bude úspešným podnikateľom. A presne to je pre úspech v dnešnom svete mimoriadne potrebné.

Podľa informácií inc.com

Komentáre