Príbeh mladého Francúza: Kedysi bezdomovec, dnes úspešný podnikateľ

Odhodlanie a túžba po osamostatnení priviedla mladého 20-ročného Francúza Xaviera Bernala do Londýna. Prvotné nadšenie z luxusných áut, nekonečnej zábavy a peňazí však rýchlo vystriedalo sklamanie.

Po okradnutí neznámym cudzincom sa sám, absolútne neznalý jazyka, ocitol na lavičke v parku iba s 20 librami vo vrecku a jedným dvd-čkom. Noci tak trávil na lavičkách, či vozením sa v nočných autobusoch po rôznych častiach Londýna.

Aj napriek nelichotivej situácii, treskúcej zime a samote, sa Francúz nevzdal. Ba priam naopak – jeho odhodlanie byť úspešným rástlo každým dňom viac.

Po troch chladných a ťažkých mesiacoch osamote vytiahol z vrecka posledných pár drobných a investoval ich do francúzsko-anglického slovníka, ktorý bol napokon jeho najlepšou životnou investíciou.

So slovníkom v rukách a nesmelou angličtinou oslovil charitatívnu organizáciu, ktorá mu následne pomohla nájsť bývanie a prácu. Vďaka nej tak už o pár dní stál pred veľkým obchodným domom a neúnavne predával peňaženky.

Xavier Bernal (The Independent)

Po pol roku jeho vytrvalosť a odhodlanie prinieslo svoje ovocie vo forme vlastného podniku s niekoľkými zamestnancami.

Predávanie peňaženiek ho ani zďaleka nenapĺňalo, vzhľadom k čomu po čase predal firmu a rozhodol sa čeliť novým výzvam.  Jednou z nich bola aj práca čašníka v luxusných nočných kluboch po celom Londýne.

Vďaka nej spoznal veľa slávnych ľudí, navštevoval drahé jachty, dokonca sa aj vrátil domov, na juh Francúzska, kde strávil leto v podobných kluboch. Francúz však stále túžil po niečom zmysluplnejšom, niečom, čo by ho vnútorne napĺňalo a tešilo.

Dnes je vlastníkom úspešnej firmy Findoc, ktorá nedávno dokončila nové kolo financovania vo výške 1,2 milióna libier.

Xavier počas neúnavného hľadanie práce, ktorá by ho robila šťastným, získal množstvo cenných skúseností, ktoré zhrnul do 5 bodov:

1. Buďte nadšený a odhodlaný

Nestačí začať podnikať len preto, že chcete zarobiť. Práve naopak, robte to, čo máte radi a čo vás baví. A predovšetkým, nebojte sa využiť príležitosť tak ako ja.

Jedného dňa si môj kamarát Findoc zlomil zub, dlho sme hľadali informácie o miestnych zubných lekároch v Londýne a možností rezervácie si termínu online, avšak nič sme nenašli. Vtedy sa mi v hlave zrodil úžasný nápad – Findoc.

2. Počúvajte odborníkov a neprestávajte pracovať

Predtým ako sa rozhodnete  vašu myšlienku ďalej rozvíjať, buďte otvorený nápadom a skúsenostiam od ľudí, ktorí pracujú v podobnej oblasti dlhší čas. Taktiež sa snažte navštevovať workshopy a podobné podujatia.

3. Nebojte sa prijať pomoc od druhých

V súčasnosti sú na trhu rôzne inštitúcie zamerané či už na finančnú, alebo odbornú pomoc mladým podnikateľom. Pomôžu vám uhradiť počiatočné náklady a tak naštartovať vaše podnikanie do ďalšej fázy, využite ich.

4. Nemíňajte zbytočne financie

Choďte medzi ľudí, pýtajte sa a zisťujte si informácie. Robte prieskum trhu a zároveň aj šírte osvetu o vašej firme. Ušetríte tak peniaze na marketingu, ba čo viac, získate realistický pohľad na situáciu.

5. Buďte kreatívny a neustále sa rozvíjajte

Postupom času som prešiel všetkými predchádzajúcimi krokmi, moja spoločnosť Findoc sa rozrástla, čo ma prinútilo prijať nové pracovné sily a začať navštevovať rôzne kurzy, kde som sa naučil ako funguje celý proces vyhľadávania a prijímania nových zamestnancov.

Po jeho absolvovaní som nielen našiel tých správnych ľudí pre moju firmu, ale aj ušetril značnú čiastku peňazí.

Môj život sa teda v posledných rokoch dramaticky zmenil, avšak všetko čo som prekonal ma posilnilo a naučilo efektívne prekonávať prekážky. Skúsenosti, ktoré som získal počas dlhej a náročnej cesty od bezdomovca až po úspešného podnikateľa, sú pre mňa neustálou motiváciou a hnacou silou vpred.

Čítaj tiež: 15 spôsobov, ako zarobiť na internete

Komentáre