Namiesto školy musel pracovať. Kedysi poslíček, dnes jeden z najbohatších ľudí sveta

Amancio Ortega
Amancio Ortega (Foto: lavozdegalicia.es)

Španiel Amancio Ortega nie je typom miliardára, ktorý by sa často ukazoval na verejnosti. Neuvidíte ho v žiadnej talkshow, reklame či na konferencii. Má to svoj dôvod. Veľmi prísne si stráži svoje súkromie, čo ho robí ešte viac tajuplným. Možno sa hneď na úvod pýtate, na čom tento Španiel tak neuveriteľne zbohatol? K tomu sa postupne dostaneme, poďme však pekne od začiatku.

Amancio Ortega sa narodil do skromných pomerov ako najmladší zo štyroch detí. Jeho otec bol železničiar, matka pracovala ako slúžka. Kvôli zlej finančnej situácii v rodine bol už ako 13-ročný nútený odísť zo školy a začať pracovať. Nastúpil ako poslíček a asistent krajčíra vo firme, ktorá predávala luxusné oblečenie.

Tvrdo pracoval a popri tom sa zoznamoval so základmi podnikania. V roku 1963 si spolu s prvou manželkou otvoril vlastný podnik, krajčírsku dielňu, ktorá sa zameriavala na spodnú bielizeň. Prvé kúsky šila jeho manželka ručne doma. Neskôr otvoril obchod Confecciones GOA, ktorý sa preslávil prešívanými županmi. Nemá ani strednú školu, všetko sa učil sám a „za behu“.

Písal sa rok 1975 a Amancio založil (dnes svetoznámu) značku ZARA, ktorá sa hneď preslávila vysokou kvalitou. Postupne pribúdali ďalšie módne značky a v roku 1985 vznikla holdingová spoločnosť Inditex.

Dnes pod ňu okrem značky ZARA patria aj Pull and Bear, Massimo Dutti, Stradivarius či Berskha. Inditex Group je dnes nadnárodným koncernom, ktorý zamestnáva cez 160-tisíc ľudí a prevádzkuje viac ako 7200 obchodov po celom svete.

„Zarobil som veľa peňazí, ale veľké peniaze nikdy neboli mojim cieľom. Chcel som, aby ma uznávala rodina, priatelia a ľudia, s ktorými som pracoval,“ uviedol raz Ortega. Podľa jeho slov sú prekážky od toho, aby sme ich prekonávali a ciele od toho, aby sme ich dosahovali. Španielsky miliardár je typický výraznými osobnostnými črtami, ku ktorým patrí aj workoholizmus, pružné myslenie či hlboká sebadôvera. Aj napriek obrovskému bohatstvu stále rád pracuje a len málokedy chodí na dovolenky.

Podľa magazínu Forbes sa hodnota majetku 86-ročného Španiela odhaduje na 53,1 miliardy dolárov a v rebríčku najbohatších ľudí sveta obsadzuje 23. priečku. Okrem módneho odvetvia Ortega podniká aj v nehnuteľnostiach, cestovnom ruchu a financiách. Patrí mu tiež časť slávneho futbalového klubu Deportivo La Coruňa.

Čo nás môže naučiť Ortegov príbeh? Jednoznačne to, že nezáleží na tom, aký je náš začiatok, ale kam to vo finále dotiahneme. Aj napriek tomu, že vyrastal v skromných podmienkach, dokázal prekonať všetky problémy a dosiahnuť úspech. Vždy pružne reagoval na potreby svojich zákazníkov, bol ochotný tvrdo pracovať a hlavne veril, že to dokáže.

Komentáre