5-hodinové pravidlo, ktoré využíva Bill Gates, Elon Musk či Jack Ma

Je podstatné, ako trávime svoj voľný čas. Väčšina ľudí príde domov z vyčerpávajúcej práce a sadá si na gauč pred TV, aby si pozreli aspoň 5 dielov svojho obľúbeného seriálu.

Áno, každý potrebuje občas vyventilovať a vypnúť, no tí najúspešnejší nemárnia čas pred TV. Thomas Corley, ktorý 5 rokov analyzoval viac ako 200 self-made milionárov zistil, že väčšina z nich vôbec nesleduje televíziu.

A viete, čo robia namiesto toho?

86% z nich uviedlo, že voľný čas venujú čítaniu, a to nielen pre zábavu. 63% z nich počúva audioknihy počas ranných prechádzok.

Aj expert na produktivitu Choncé Maddox tvrdí, že nie je žiadnym tajomstvom, že úspešní ľudia veľa čítajú. Priemerný milionár prečíta dve a viac kníh za mesiac.

Niekto si však môže povedať: Kedy si mám medzi prácou a rodinou nájsť čas?

Bill Gates, Warren Buffett, Elon Musk, Mark Cuban či Jack Ma. To všetko sú známi divokí čitatelia. Ako si každý deň dokážu nájsť čas na čítanie? Jednoducho – dodržujú 5-hodinové pravidlo.

Vytvoril ho Michael Simmons, zakladateľ spoločnosti Empact. Koncept pravidla je úplne jednoduchý. Bez ohľadu na to, ako veľmi sú ľudia zaneprázdnení, vždy si nájdu jednu hodinu denne (5 hodín týždenne) na vzdelávanie sa a čerpanie nových informácií.

Simons tento jav spozoroval na živote Benjamina Franklina, ktorý počas dospelého života investoval hodinu denne do úmyselného učenia. „Volám to Franklinovo 5-hodinové pravidlo,“ píše Simmons.

Franklin počas tejto hodiny čerpal nové informácie, stanovoval si osobné ciele a sledoval pokroky.

Všetci self-made milionári a miliardári, vrátane Marka Cubana či Dana Gilberta, venujú jednu až tri hodiny denne čítaniu. Vedeli ste, že Elon Musk sa priučil stavbe rakiet v SpaceX čítaním? Aj Jack Ma, jeden z najbohatších mužov v Číne hovorí, že čítanie vám poskytne náskok voči kolegom či konkurencii.

Priučte sa tomuto návyku a zistíte, že váš život bude oveľa produktívnejší a úspešnejší. Vďaka nemu každý deň porastie vaša hodnota.

Pozri tiež: 8 kníh, ktorým Elon Musk vďačí za svoj úspech

Komentáre