10 lekcií self-made miliardárky S. Blakely, ktoré vás v škole nenaučia

Sara Blakely (LinkedIn)

Sara Blakely, zakladateľka svetoznámej značky Spanx, mala na konferencii National Association of Professional Women zaujímavý prejav. Počas neho publiku priblížia svoju podnikateľskú cestu od doby, keď s našetrenými 5000 dolármi rozbiehala nádejný startup, až po dosiahnutie titulu najmladšia self-made miliardárka v histórii.

Jej nápad vznikol vtedy, keď sa snažila zakryť nelichotivé línie spodného prádla pod jej večernými šatami. Jednoducho vtedy len odstrihla spodnú časť pančúch a produkt bol na svete.

Autorka Kathy Caprino spísala 10 lekcií, ktoré ju naučil príbeh Sary Blakely, odhodlanej ženy, ktorá kedysi predávala faxy a dnes vlastní miliardovú spoločnosť.

Sila zlyhania

Sara si dobre spomína, ako sa jej otec každý deň pýtal:

„Takže, v čom si zlyhala dnes?“

Pokiaľ mu povedala, že dnes v ničom nezlyhala, jej otec bol sklamaný. Znie to možno zvláštne, no Sara pochopila, že pokiaľ človek nezlyháva, znamená to nedostatok pokusov – žiadna snaha vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a byť lepšími, než sme boli včera.

Vizualizujte

Sara je obrovský fanúšik vizualizovania veľkých cieľov. V slávnej televíznej show Oprah Winfrey sa videla už 15 rokov predtým, než tam nakoniec bola pozvaná.

Jednoducho vedela, že sa to stane. Vo svojej mysli veľmi jasne videla, ako sedí na gauči s Oprah a vedú vzrušujúcu konverzáciu.

Nezdieľajte svoje nápady priskoro

Nápad vytvoriť sťahujúce spodné prádlo si Sara nechávala pre seba zhruba rok, čiže celú dobu, ako sa vytváral prototyp.  Až keď si bola 100% istá a pripravená zahájiť výrobu, podelila sa s tým s priateľmi.

Sara hovorí, že nápady sú zraniteľné a krehké veci. Počkajte, až keď ste pevne presvedčený spraviť krok vpred, až vtedy sa o to podeľte s ostatnými.

V tej chvíli váš nápad zmietnu zo stola a predstavia vám všetky dôvody, prečo to nebude fungovať. Vy však už budete pripravení sa s tým vysporiadať.

Sara Blakely (Facebook)

NIE neberte ako odpoveď

Sara oslovila mnoho výrobcov a právnikov, aby jej pomohli s patentovaním jej nápadu a vytvorením fungujúceho prototypu. V každom rozhovore s potencionálnym výrobcom dostala 3 otázky:

Kto ste?

S kým spolupracujete?

Kto vás podporuje?

Keď na všetky otázky odpovedala „Ja, Sara Blakely“, tak s ňou nikto nechcel spolupracovať.. teda až do chvíle, keď jej jeden výrobca nezavolal naspäť a nepovedal jej „No dobre.“

Prečo si to rozmysel? Lebo keď sa vrátil domov a povedal o tomto nápade svojim dcéram, tak mu povedali, že je to úžasné!

Najmite ľudí, ktorých máte radi a ktorým dôverujete

Sara vo svojej firme zamestnala priateľov, ktorí pre ňu od začiatku pracovali na pozíciách PR riaditeľ a manažér vývoja produktov.

Najlepšie na tom bolo, že ani jeden z nich nevedel nič o funkcii, ktorú bude vykonávať, avšak Sara verila, že budú báječní.  A boli.

Veci nemusia ísť rad-radom

Sara bola pre svoj produkt Spanx tak odhodlaná, že prijala akúkoľvek výzvu, ktorá sa objavila vo výrobnej či marketingovej sfére.

Napríklad akceptovala veľkú zákazku pre Neimana Marcusa, v rámci ktorej mala svoj produkt dodať do siedmych predajní. Vtedy však ešte nevedela, ako zabezpečí hromadnú výrobu “rozkrokov” pre svoje spodné prádlo. Túto výzvu však prijala a problém nakoniec vyriešila.

Máte na to!

Sara o dámskom spodnom prádle nevedela absolútne nič. Taktiež nemala skúsenosti s patentovaním produktu, výrobou, marketingom, spustením e-shopu..

A myslíte si, že ju to zastavilo?

Vôbec nie.

Vyhľadala si, čo potrebovala, najala si ľudí na veci, ktoré nevedela spraviť a zanietená a plná energie kráčala vpred. Nezastavujte sa pri nasledovaní svojich snov len preto, lebo si myslíte, že na to nemáte.

Máte na to!

Miliardový biznis môžete vybudovať aj s 5000 dolármi

V ten deň, keď Sara zistila, že začne pracovať na svojom nápade s pohodlným sťahovacím prádlom, mala našetrených len 5-tisíc dolárov. S touto čiastkou sa pustila do návrhu prototypu, vyhľadávania výrobcu či právneho zabezpečenia produktu.

Nemusíte byť bohatý, aby ste svoj nápad premenili na realitu.

Nerobte si zbytočné starosti. Určite si priority

V začiatkoch, keď Sara vyvíjala svoj produkt, pracovala priamo z bytu, aby nemusela prenajímať kanceláriu. Až dovtedy, pokým sa produkt neujal, ju nepotrebovala.

Nemala ani oficiálny web, až dovtedy, pokým sa nedostala do slávnej show Oprah Winfrey. Jednoducho si nerobila starosti s ničím iným, čo by nesúviselo s vývojom jej produktu. Nič iné v tom čase nebolo prioritou.

Nebojte sa robiť veci inak

Keď si začínajúca podnikateľka zisťovala, akým štýlom sa v uplynulých 50 rokoch vyrábalo spodné dámske prádlo, zostala udivená. Na všetky výrobky sa použil iba jeden priemerný pás, bez ohľadu na veľkosť odevu. Výrobky sa navyše testovali na figurínach, nie na reálnych ľuďoch.

Sara si uvedomila, že odvetvie spodného priemyslu potrebovalo ženský pohľad – postrehy ženy, ktorá tieto vecí nosí, aby určila smer výroby produktu tak, aby produkty boli užitočné, efektívne a čo najviac pohodlné.

Rozbila „zaužívanú formu“ a prišla s novým prístupom.

Posledná, no najviac dôležitá rada Sary Blakely znie:

„Verte vo svoj nápad, verte svojim inštinktom a nebojte sa zlyhania. Zabralo mi to 2 roky, kým som nápad premenila na konkrétny produkt v obchodoch. Slovo „NIE“ som počula minimálne 1000-krát. Pokiaľ svojmu nápadu veríte na 100%, nikomu nedovoľte, aby vás zastavil. Nebáť sa zlyhať, to je kľúč úspechu Spanx,“ dodáva Sara.

Príbeh Sary Blakely dokazuje, že všetko je možné dosiahnuť, pokiaľ veríme vo svoj nápad, sme dostatočne vynaliezavý a naša vášeň a oddanosť náš ženie k cieľu.

Ako ste na tom vy? Bojíte sa zlyhania? Budete navždy zovretý vo svojom strachu, alebo sa rozhodnete spraviť krok vpred a vykročíte za svojim snom?

Komentáre