Jedna kvalita, ktorou disponujú všetci úspešní ľudia

Gordon Tredgold, zakladateľ a CEO spoločnosti Leadership Principles uvádza, že predtým, ako začne prednášať, snaží sa nadviazať spojenie s publikom. Robí to tak, že ľuďom položí nasledovnú otázku:

Čo myslíte, aký faktor je ten najdôležitejší pre dosiahnutie úspechu?

Ako píše, vždy sa mu dostane niekoľko skvelých odpovedí, ako: podnikateľské zručnosti, schopnosť predávať, sebavedomie, inteligencia, odhodlanie a podobne..

Tredgold uvádza, že aj keď sú všetky tieto vlastnosti prospešné a určite človeku pomáhajú uspieť, žiadna z nich nie je tým najdôležitejším faktorom úspechu.

Čo je teda tou schopnosťou č.1?

Podľa štúdie profesora Thomasa Harrella zo Standfordskej univerzity, ktorý analyzoval absolventov MBA počas 20 rokov, každý, kto dosiahol úspech, disponoval schopnosťou rozprávať.

Keď som to prvýkrát počul, nebol som si istý, či s tým súhlasím alebo nie, ale postupom času som si uvedomil, aká veľká je to pravda, píše Tredgold.

Mnoho ľudí dostalo veľké príležitosti, no nevyužili ich, pretože sa báli hovoriť.

Dokonca sa to stalo aj mne, a nie raz, uvádza Tredgold a opisuje životnú skúsenosť:

Pamätám si na časy, keď som bol bez práce. Pokúšal som sa dlho nájsť zamestnanie, ale podmienky na trhu práce boli veľmi náročné. Našťastie som mal dobrého priateľa, ktorý vedel o mojej situácii a mal prácu, pre ktorú by som sa skvele hodil. Bol som si istý, že ma bude kontaktovať. O týždeň neskôr ale ponúkol prácu niekomu inému a ja som sa cítil zradený, takže som išiel za ním a spýtal sa ho: Prečo si túto prácu neponúkol mne, ale niekomu inému?

Priateľ mi povedal: „Dobre, ale na tú prácu si sa neopýtal, takže som si myslel, že ťa nezaujíma.

Ako Tredgold uvádza, bola to bolestivá, no veľmi cenná lekcia, ktorú sa vtedy naučil.

„Ak sa neopýtate, odpoveď bude vždy NIE.“

Pamätajte – ak potrebujete pomoc, no nepožiadate o ňu, nedostanete ju. Ľudia nemusia vedieť, že potrebujete pomoc. Možno vám ju aj chcú ponúknuť sami, no boja sa, že vás tým urazia.

Aj vo firme sa môže nachádzať viacero dobre informovaných ľudí, no keď sa šéf spýta na nápady či návrhy, tak mlčia. Pokiaľ ale nebudete o nich hovoriť, ako môžu vaše nápady uspieť?

Nezáleží na tom, ako veľmi ste inteligentný, koľko máte motivácie a odhodlania či ako veľmi rozumiete podnikaniu, pokiaľ nerozprávate.  Váš talent, vaša snaha zostanú nepovšimnuté a úspech vám vyfúkne konkurencia.

Takže buďte odvážni a nebojte sa prehovoriť. Ak príležitosť zaklope, nezabudnite jej odpovedať.

Komentáre