Požičal si 90-tisíc a začal vyrábať vlastnú vodku. Príbeh podnikateľa, ktorý sa zaradil medzi miliardárov

Bert Beveridge (Forbes)

Bert Beveridge, zakladateľ spoločnosti Tito’s Handmade Vodka, sa už len vďaka svojmu menu výborne hodí do biznisu s alkoholickými nápojmi.

Tento 57-ročný muž z Texasu, ktorého prezývajú „Tito“, vybudoval úspešnú značku vodky, z ktorej sa v roku 2017 predalo zhruba 45 miliónov fliaš.

Práve vďaka rastúcim tržbám sa Tito’s Vodka môže tešiť silným ziskom. Odhaduje sa, že dnes má jeho firma hodnotu viac ako 4 miliardy dolárov, vďaka čomu sa Bert Beveridge stal novým členom miliardárskeho rebríčka Forbes 400.

Beveridgeova cesta k presadeniu sa na trhu s alkoholom bola pomerne kľukatá. Vyrastal v San Antoniu, kde hrával polo a v budúcnosti sa chcel profesionálne venovať trénovaniu koní. Medzičasom sa avšak jeho plány zmenili a zapísal sa na Texaskú Univerzitu v Austine, na ktorej úspešne dokončil odbor geológie a geofyziky.

Po štúdiu na univerzite začal svoju kariéru v ropnom priemysle a kvôli pracovným povinnostiam bol presunutý do Venezuely a Kolumbie.

V 90. rokoch začal pracovať s hypotékami, čo bola ďalšia veľká zmena v jeho živote. A práve v tomto čase začal vyrábať aj vodku. Síce to začalo iba v malých množstvách v podobe darčekov pre kamarátov, ale dá sa to považovať za začiatok jeho úspechu.

Bert Beveridge (Food Republic)

Keď trh s nehnuteľnosťami v USA začal upadať, Beveridge zistil, že nemá prácu, ktorej by sa mohol pravidelne venovať aj v budúcnosti. V jeden večer sa v televízii započúval do motivačného rečníka, ktorý vyslovil vetu: „Nájdite križovatku toho, čo robíte radi a toho, v čom ste dobrí.“

A vtedy sa to celé začalo. Biznis s vodkou naňho akoby kričal.

Beveridge sa rozhodol otvoriť svoj vlastný liehovar, ale texaské úrady jeho žiadosť zamietli. Nevzdával sa, začal podrobne študovať príslušné zákony a našiel spôsob, ako si vlastný liehovar založiť. Priebojnosť sa Bertovi vyplatila a onedlho už v rukách držal povolenie.

Keďže v tom čase nemal k dispozícii peniaze nazvyš, aby mohol začal, na 19 kreditných kariet si požičal zhruba 90-tisíc dolárov.

Boli to naozaj chaotické časy – prespával na pohovkách, niekedy aj na zemi, len aby mohol všetky peniaze vložiť do vylepšenia svojho produktu a rozbehnutia firmy. Sám svoju vodku vyrábal, sám ju plnil do fliaš a taktiež ju sám nakladal do kamióna.

Jeho produkt sa postupne začal udomácňovať na trhu a od kritikov získal pozitívne recenzie. Tieto hodnotenia zachytil aj vedúci kokteilového programu v hoteli Bellagio v Las Vegas, ktorému sa vodka zapáčila a pozval Beveridgea, aby prišiel do Vegas a spravil prezentáciu pre zamestnancov.

Zlom pre jeho podnikanie prišiel o tri roky neskôr, keď sa prihlásil do svetovej súťaže destilátov World Spirits Competition, kde vo svojej kategórii získal prvé miesto. Čelil konkurencii 72 destilátov z celého sveta, no bola to práve jeho vodka, ktorá zvíťazila.

Ako sme už spomenuli v úvode, Bert Beveridge sa len nedávno zaradil medzi miliardárov. Magazín Forbes odhaduje, že hodnota jeho majetku predstavuje 4,4 miliardy dolárov.

Komentáre