Rozhovor: Slováci ručne vyrábajú čokoládu, ktorá žne úspech aj vo svete

Neuveriteľná aróma. Zmyselná chuť, ktorá sa zahráva s našimi chuťovými pohárikmi na jazyku. Presne to vám prinesie úspešná slovenská čokoláda LYRA so sídlom v Ivanke pri Nitre.

Dovoľte mi, aby som vám predstavila slovenskú špičku nielen na domácom, ale aj svetovom trhu. Poďte sa so mnou ponoriť do sveta fantázií, kde sa obmedzenia nekladú…

Každý o vás už počul. Vaša čokoláda je pokušením pre nejedeného milovníka čokolády. Preto by ma zaujímalo, kedy nastal  zlom, keď ste sa rozhodli, že budete vyrábať čokoládu. Jednoduché to zrejme nebolo. Vaša čokoláda si získala nejedného fanúšika doma i vo svete, akými oceneniami ste boli doposiaľ ocenení?

Prvé ocenenia sme získali v roku 2014 – išlo o súťaž Great Taste Awards, kde sme sa stali úplne prvou slovenskou či českou firmou, ktorá takéto ocenenie získala. Vždy ten, čo ide prvý s kožou na trh, to ma najťažšie, o to viac náš to tešilo:)

Následne sme získali aj Great Taste 2015, 2017, 2018. Taktiež sme získali ocenenia za design, za čo veľmi vďačíme nášmu designerovi Miškovi Slovákovi – Obal roka, Packaging of the World a Národnú cenu za design. Z ocenení si však najviac ceníme ceny zo súťaže International Chocolate Awards. Vyhrali sme rok 2016, 2017 a v roku 2018 sme boli menovaný za Gold European Producer, čo je proste top. V čokoláde vyššie ocenenie neexistuje.

Mame však aj osobné ocenenia. To sú tie, keď vám zákazník napíše list a pochváli to, čo robíte, keď babička rukou napíše slova chvály – toto ocenenie je viac ako všetky tie predtým.

Za toľkými výsledkami sa skrýva určitá dávka driny, koľko ľudí zamestnávate?

Zamestnávame 30 úžasných ľudí, z ktorých každý jeden tvorí súčasť tímu a každý je nevyhnutne dôležitý.

LYRA sa pýši jedinečným dizajnom. Kto sa o túto časť stará?

Ako sme už spomenuli, máme skvelého designera Miška Slováka, ktorý sa s nami trápi už 6 rokov. Jeho empatia a nadšenie pre naše produkty je úžasná a to je si myslím dôležité k tomu, aby finálny produkt vyzeral tak krásne.

Veľmi náš teší, keď na výstavách ľudia ocenia, aký úžasný mame design. Ako povedal Steve Jobs – projekt môže byť úspešný vtedy, keď máte okolo seba ľudí, ktorí sú lepší vo svojej oblasti ako ste vy. A Mišo, ako aj každý náš zamestnanec, je toho dôkazom.

https://www.instagram.com/p/BwrXWNLgpHJ/

Ktorý krok v rozbiehaní vášho podnikania považujete za najťažší?

Každý krok považujem za ťažký. Vytvorenie nového pracovného miesta, keďže cítim následné zodpovednosť, že to musíme zvládnuť. Nové technológie. Nové produkty. Bolo kopec veľmi náročných chvíľ, podrazov.. keď vidíte, ako vás mnohí využijú, skopírujú a keď tí, ktorým ste dali dôveru, to zneužijú. Ale taký je život a treba sa pozerať vpred.

Riadite sa heslom čím menej surovín, tým viac chuti. Odkiaľ pochádzajú vaše ingrediencie na výrobu čokolád?

Hlavnou surovinou na čokoládu je samozrejme kakao – predovšetkým dovážame túto zložku z Kolumbie, keďže tam máme spriaznenú firmu a vieme robiť s rôznymi plantážami.

S čokoládou je to totiž podobne ako s vínom – každá plantáž alebo oblasť ma iné chuťové profily. A v Kolumbii máme kakao zo štyroch oblastí – my to voláme origine de origine, čiže oblasť z oblasti. Mnohí výrobcovia napíšu, že robia čokoládu napríklad Mexiko. Ale to je tak, ako keby som napísal, že toto víno je Česká republika. Pritom na území Čiech je mnoho oblastí a každá ma výnimočný chuťový profil.

Okrem kakaa používame cukor z kokosových kvetov – z Indonézie, lieskovce z Piemontu, mandle z Kalifornie… Vždy každú surovinu poctivo vyberáme a dovážame si ju surovú, aby sme ju pražili až čerstvo pred použitím, takže naším zákazníkom prinášame tak čerstvú chuť ako sa dá. Zároveň sa vždy snažíme byť napojení priamo na farmárov. Takto dokážeme ovplyvniť kvalitu produktov a vieme dohliadnuť na to, aby boli zabezpečené férové podmienky.

https://www.instagram.com/p/Bw1RBG2AIMm/

Skombinovali ste chuť piatich slovenských ingrediencií. Mak, slnečnica, čili, ľan a slnečnica. Odkiaľ beriete inšpiráciu pri miešaní chutí?

To je dobra otázka:) niekedy stačí, že niečo uvidím a príde nápad – napríklad lúskate tekvicové jadierka:) Kombinácii chuti je nekonečné množstvo a mnohé sa dajú naozaj jednoducho vytvoriť a ukážu dokonalú harmóniu.

Dá sa na základe chuti čokolády rozoznať, z ktorej krajiny pochádza?

Dá a nádherné. Začiatkom tohto roku sa mi podarilo zložiť skúšky a stať sa tak prvým akreditovaným degustátorom čokolády (v Londýnskom inštitúte). A tam sme mali takúto záverečnú skúšku. Zdegustovať 5 vzoriek, určiť oblasť a odrodu kakaa. Bolo to super. Cítiť každý jeden tón čokolády a uvedomiť si ho.

Aké sú postupy v rámci vašej výroby?

Máme základné pravidlá, ktorými sa riadime. V prvom rade je dôležité žiadnu surovinu nutrične nezdegenerovať. Pražíme produkty na nízke teploty, aby sme čo najviac pozitívnych vlastností ponechali.

Všetky ingrediencie musia byť čo najkvalitnejšie, ako sa len dá. Toto sú základné podmienky. Následne všetky suroviny pražíme čerstvé pred použitím – tým dosiahneme to, že k zákazníkovi sa prinesie čerstvá chuť. A to je naším cieľom.

https://www.instagram.com/p/BxfyPlvIfzD/

Prednedávnom LYRA oslávila 10. narodeniny. Kam chcete dostať značku povedzme o päť rokov?

Dali sme si pár záväzkov :)

  • robiť vždy najvyššiu možnú kvalitu
  • pokračovať v zdravotných výskumoch a klinickom testovaní konzumácie našich produktov. Aby sme nestavali náš marketing na niečom načítanom alebo domnienkach, ale na skutočných dôkazoch
  • všetky obaly robiť tak EKO, ako sa len dá
  • rozvíjať sociálne projekty a prehlbovať spoluprácu s odbornými školami
  • vyvinúť nové druhy čokolády, čo sa nám darí a už tento rok by sme mali prísť s úžasnými a naozaj prelomovými novinkami

Na vašom portáli som sa dočítala, že ste fanúšikom veľtrhov. Aké skúsenosti máte pri prezentovaní čokolády vo svete?

Základom je, že sme iní. To je to, na čom staviame a chceme stavať. Prvý kontakt je samozrejme s designom a tu som veľmi vďačná nášmu designerovi Miškovi – lebo vďaka nemu sa u nás okoloidúci pristavia:) A keď ochutnajú, to je úspech číslo 2:)

Naposledy ste navštívili  Dubaj. Ako ohodnotili slovenskú čokoládu?

Viete aký je človek šťastný, keď prezentuje našu slovenskú čokoládu po celom svete a ma pozitívny ohlas? Keď príde dopyt z takých krajín ako Švajčiarsko, USA, Čína… To sú chvíle, keď vidíte, že to celé má zmysel. Že vďaka podpore doma, podpore na Slovensku, sme dokázali niečo vybudovať a spolu tak ponúknuť niečo svetu.

Touto cestou sa chcem poďakovať pani Jaklovskej a celému tímu LYRA chocolate, že venovali priestor na zodpovedanie mojich otázok. Veľká vďaka a želám veľa čokoládových úspechov!

Komentáre