O. Winfrey: Prekonajte obavy tým, že si položíte túto otázku

Oprah Winfrey
Oprah Winfrey

Prokrastinujete?

Áno, robíme to všetci. Odkladanie úloh na neskôr je vec, s ktorou bojujú aj tí najúspešnejší. Priznal to napríklad aj Bill Gates, ktorý s prokrastináciou zápasil ako študent na vysokej škole.

Prokrastinuje aj známa miliardárka a mediálna magnátka Oprah Winrey. V rozhovore pre Fast Company uviedla, že „na neskôr“ odkladá všetky nepríjemné rozhovory a konfrontačné veci. Aj keď si pri týchto úlohách stanoví termín, hneď, ako sa termín priblíži, už ho opäť mení a úlohu odsúva na neskôr.

Miliardárka sa ale s týmto neduhom naučila bojovať, v čom jej pomáha jednoduchá otázka:

„Čo najhoršie sa môže stať a prečo sa obávam konfrontácie?“

Vďaka tejto otázke sa svojim obavám postaví zoči-voči a získa dostatok odvahy, aby svoj strach prekonala.

Za našou prokrastináciou väčšinou stojí jedna jediná príčina či obava, ktorú musíme odhaliť a popasovať sa s ňou. Skúste si každé ráno na pár minút nájsť pokojné miesto a zamyslite sa, čo vás najviac brzdí v tom, aby ste prekonali strach. Keď identifikujete, čoho sa najviac obávate, strach zmizne a vy sa môžete posunúť k ďalšiemu cieľu.

Možno vás čaká rečnícky prejav pred skupinou ľudí, no máte priam panický strach z vystupovania a všemožne hľadáte výhovorky, ako sa tejto úlohy zbaviť.

Spýtajte sa: Čo najhoršie sa môže stať?

Možno sa vám roztrasú kolená a hlas, možno zabudnete text, začervenáte sa a zažijete menší trapas. To je tak všetko. Nečaká vás nič katastrofické, takže sa nemáte prečo obávať konfrontácie.

Keď naberiete odvahu a rozhodnete sa čeliť vášmu strachu, dokážete uskutočniť veci, ktoré sa vám predtým zdali nemožné.

Komentáre