5 vecí, vďaka ktorým načerpáš energiu a zvýšiš svoju produktivitu

Vyššiu produktivitu človek nemusí dosiahnuť len správnym time-manažmentom. Dôležité je udržovať si zdravé telo a sviežu myseľ, čím dokážeme zvýšiť energiu, koncentráciu a celkový výkon.

Káva je dobrým stimulom, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a platí to aj v tomto prípade. Príliš vysoká spotreba kávy zvyšuje nervozitu a spôsobuje aj zažívacie problémy, takže namiesto toho, aby sme boli viac energickí a produktívni, dosahujeme úplný opak.

Existujú však iné produkty a aktivity, ako aj bez kávy stimulovať náš mozog a zvýšiť koncentráciu. Tu sú:

Zelený čaj

balik ebookov

Zelený čaj je tou najzdravšou náhradou kávy, najmä kvôli vysokému obsahu antioxidantov, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu. Najmä odroda Matcha (jedna z najstarších odrôd zeleného čaju v Japonsku) obsahuje vyššiu koncentráciu vitamínov a antioxidantov ako väčšina iných zelených čajov.

Ide o nápoj s neuroprotektívnymi účinkami, ktorý pomáha udržať koncentráciu a zároveň znižuje stres. Podobne ako káva, aj zelený čaj obsahuje kofeín, avšak menej ako nájdeme v šálke kávy.

Doprajte si pauzu

Veľa štúdii potvrdilo, že pravidelné pauzy prispievajú k zvýšeniu produktivitu. Systém páuz využíva aj technika s názvom „Pomodoro“, o ktorej sme si písali v tomto článku.

Niekedy úplne stačí, ak na pár minút odložíte notebook a rozpracovaný projekt, pretiahnete telo, uvoľníte napäté svalstvo a napijete sa vody. Jednoducho krátky oddych, pauza, ktorou zresetujete mozog a opäť naštartujete svoju produktivitu.

Zacvičte si

Cvičenie má viacero blahodarných účinkov na naše telo. Možno ste o tom nevedeli, no po cvičení sa nám oveľa lepšie rozmýšľa a dokážeme byť kreatívnejší.

Nemusíte pritom ihneď utekať do posilňovne – štúdia British Merical Jounal zistila, že akákoľvek fyzická aktivita v rozmedzí 10 až 40 minút dokáže prekrviť náš mozog, čím sa zlepšuje naša pozornosť.

Nezabúdajte na spánok

Rôzne štúdie potvrdili, že nedostatok spánku neprospieva nášmu mozgu a zhoršuje naše kognitívne funkcie. Keď sme nevyspatí a unavení, máme tendenciu robiť viac chýb a naša sústredenosť výrazne klesá. Nevyspatý človek je nepozorný a môže sa na pracovisku ľahko zraniť.

Ako vyplýva zo štúdie Standfordskej univerzity, športovci, ktorí v noci spali aspoň 10 hodín po dobu 7 až 8 týždňov, dosiahli pri šprinte lepšie priemerné časy a mali počas dňa aj väčšiu výdrž. Vedci z NASA dokonca zistili, že aj 26 minút spánku dokáže zvýšiť náš výkon o 34%.

Čokoláda

Už ste určite počuli o tom, že tmavá čokoláda stimuluje k tvorbe serotonínu, ktorý je známym hormónom šťastia. Po kvalitnej čokoláde sa tak človek cíti uvoľnenejší a má lepšiu náladu.

Taktiež sa preukázalo, že flavonoidy (hlavná zložka tmavej čokolády) zabezpečujú lepší obeh krvi do dôležitých častí nášho mozgu.

Komentáre