4 lekcie od Steva Jobsa, ktoré sú aktuálne aj 12 rokov po jeho smrti

Steve Jobs

Výroky, myšlienky a činy Steva Jobsa, spoluzakladateľa spoločnosti Apple, dodnes formujú myslenie mnohých manažérov a podnikateľov. Jobsove úspechy sú nepopierateľné a jeho myšlienky o živote, práci a vodcovstve sú nielen výstižné a priame, ale majú aj hlboký význam. V tomto článku vám prinášame jeho 4 pozoruhodné lekcie, ktoré platia aj v súčasnosti, 12 rokov po Jobsovej smrti.

Neúspech = príležitosť

Myšlienka, že zlyhanie môže byť zároveň príležitosťou, je už dobre známa, no väčšina podnikateľov sa snaží neúspechom vyhnúť za každú cenu. Steve Jobs to vnímal inak, keďže šíril názor, že aj zlyhanie môže viesť k pozitívnym veciam.

Ak ste ochotní rozpoznať a akceptovať neúspech, môže sa stať súčasťou vašej cesty k úspechu. Výborným príkladom je Jobsove zlyhanie na vysokej škole, keď v roku 1973 opustil Reed College. Namiesto toho sa začal venovať kurzom, ktoré ho zaujímali, napríklad kurz kaligrafie. A práve tento kurz ho inšpiroval pri vývoji počítačov Macintosh.

Dôležité je si uvedomiť, že zlyhanie nie je to isté ako porážka. Kým neúspech nám ukazuje, ktoré spôsoby nefungujú, porážka je voľba, ktorú urobíme ako odpoveď na zlyhanie. Je len na vás, či sa z neúspechu poučíte a vytvoríte tak úspešný príbeh, alebo sa mu poddáte a vzdáte to.

Steve Jobs
Steve Jobs (Wikimedia)

Neprestávajte veriť aj počas náročných chvíľ

Skúsenosť so zdravotnými problémami je azda ten najextrémnejší príklad nepriazne v živote väčšiny ľudí. Dennodenné rozhodnutia, ktoré sme kedysi považovali za samozrejmosť, sme vtedy museli zvažovať v kontexte zdravotných opatrení alebo straty príjmu. V takejto situácii je ťažké vyhnúť sa pocitu zúfalstva. Pripomína to Jobsov citát: „Niekedy vám život hodí do hlavy tehlu. Nestrácajte vieru.“

Je to práve viera, ktorá je kľúčová v ťažkých časoch. Často predstavuje rozdiel medzi prežitím a porážkou.

Buďte sami sebou

Čo to znamená dosiahnuť úspešný a šťastný život? Steve Jobs mal na to vlastný názor:

„Váš čas je obmedzený, tak ho nestrácajte tým, že budete žiť život niekoho iného. Nenechajte sa vlákať do pasce dogmy, životom prežitým na základe výsledkov myslenia iných ľudí. Nedovoľte, aby hluk názorov iných prehlušil váš vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, majte odvahu nasledovať svoje srdce a intuíciu. Tie už akosi samé vedia, čím sa naozaj chcete stať. Všetko ostatné je druhoradé.“

Nezávislé myslenie je základom toho, aby ste boli sami sebou. Jobs na záver citátu vyzdvihuje odvahu, a práve tá je základom úspešného života. Veď ako by ste bez odvahy mohli čeliť výzvam, ktoré pre nás život neustále pripravuje?

Steve Jobs
Steve Jobs (Foto: Flickr)

Zostaňte blázniví

Jeden z najsilnejších citátov Steva Jobsa znie: „Zostaň hladný, zostaň bláznivý. Nikdy nestrácaj chuť ísť za novými nápadmi, novými zážitkami a novými dobrodružstvami.“

Tento citát krásne odráža to, ako Jobs vnímal život. Inovácie, objavy a pokrok sa nedejú tak, že zaspíte na vavrínoch. „Zostať bláznom“ znamená nebáť sa riskovať, aj keď nám iní ľudia hovoria, aby sme to nerobili.

Zdroje: entrepreneur.com

Komentáre