3 jednoduché otázky, ktoré vám pomôžu poraziť prokrastináciu

Cítite sa byť prepracovaní? Unavení? Možno ste chronický prokrastinátor a ani o tom neviete.

Dokonca aj úspešní ľudia môžu trpieť prokrastináciou, hovorí Christine Li, psychologička a trénerka v oblasti prokrastinácie. Túžba získať čo najviac informácií o určitom probléme pred jeho riešením môže niekedy brániť v posune vpred a dokončovaní úloh.

Keď sa úlohy nakopia, pocit únavy, vyčerpania a nedostatku síl na ich riešenie prichádza veľmi rýchlo. Prestávate veriť tomu, že ich dokážete vyriešiť a strácate tak hybnosť, ktorá je na ceste za úspechom veľmi dôležitá. „Nikto nechce, aby sa toto stalo súčasťou jeho identity,“ hovorí Li.

Ak máte pocit, že vám prokrastinácia bráni v rozvoji, skúste nájsť odpoveď na nasledujúce tri otázky, ktoré vám môžu pomôcť vrátiť sa na správnu cestu.

Otázka 1: Čo mi bráni sústrediť sa na moje ciele?

Zamyslite sa nad tým, akú časť vášho dňa zaberajú rozptýlenia. Asi najväčším problémom dnešnej doby sú smartfóny, ktoré so sebou prinášajú aj obrovské množstvo vyrušení.

Li odporúča použiť aplikáciu, ktorá monitoruje čas strávený používaním telefónu. Keď budete mať prehľad o tom, koľko času trávite na mobilnom zariadení, zistíte, či je pre vás mobil užitočnou pomôckou, prípadne vás iba brzdí v produktivite. Ak trávite veľa času na sociálnych sieťach alebo hraním hier, nastavte si časový limit na dané aplikácie, prípadne ich počas pracovnej doby úplne zakážte.

Otázka 2: Čo je mojou najväčšou prioritou?

Ujasnite si, akú sú vaše najdôležitejšie úlohy a zamyslite sa nad tým, čo vám bráni v ich dokončení. Možno zistíte, že sa niektorých projektov bojíte, alebo že nemáte dostatok informácií, aby ste na nich mohli pracovať a posunúť ich ďalej.

Nebojte sa požiadať o pomoc – tento krok je veľmi dôležitý v každom boji so strachom alebo neistotou. Presmerujte svoje sústredenie zo seba a vlastných pocitov na danú úlohu. Analyzujte, čo potrebujete k jej dokončeniu a ak vám niečo chýba, pýtajte sa kolegov v tíme.

Taktiež si premyslite, ktoré úlohy z vášho to-do listu už nie sú dôležité a dajú sa vymazať. Niekedy sa stáva, že už jednoducho daná aktivita stratila dôležitosť, takže neváhajte a vymažte ju.

Otázka 3: Akým spôsobom neustále napredovať?

Nájdite spôsoby, ako prácu na jednotlivých projektoch udržať v pohybe. Rozdeľte si komplexné zadania na menšie úlohy, vďaka čomu sa lepšie koncentrujete a zároveň udržíte pracovnú hybnosť.

Li neodporúča pracovať na viacerých veciach naraz. Sústreďte sa na jednu úlohu a keď ju dokončíte, vychutnajte si pocit z jej dokončenia. Práve ten vám uľahčí pokračovanie v ďalších úlohách.

Pamätajte na jej slová: prokrastinácia je len zlozvyk. Nezastavujte sa a myslite na to, že poctivou prácou budujete dobrý návyk, ktorý prokrastináciu postupne vytlačí z vášho každodenného života.

Spracované podľa informácií cnbc.com

Komentáre