Na svete je už tretí človek, ktorému sa podarilo dosiahnuť hodnotu majetku 100 miliárd dolárov. Je ním generálny riaditeľ spoločnosti LVMH, Bernard Arnault, ktorý túto hranicu pokoril vo veku 70 rokov.
Pripája sa tak k dvom miliardárom, ktorým sa to doteraz podarilo – je to Bill Gates a Jeff Bezos.
Arnault sa teda stal tretím najbohatším človekom na svete, čím predbehol amerického investora Warrena Buffetta. Spoločnosť LVMH vlastní viacero luxusných značiek, okrem Louis Vuitton and Moët Hennessy aj Dom Pérignon, Sephora, Christian Dior, Fendi alebo TAG Heuer. Hodnota Arnaultovho majetku je teraz vyššia, než tri percentá ekonomiky Francúzska.
Len v priebehu tohto roku Arnaultov majetok poskočil o $32 miliárd, za čo môže 43% nárast trhovej hodnoty LVMH. To bolo zapríčinené zvýšeným dopytom po kabelkách Louis Vuitton ako aj koňaku Hennessy v Číne.
Myslíte si, že na takýto úspech potrebujete správnu kombináciu osobnostných vlastností, okolností a rozhodnutí, že?
V tomto prípade to nie je celkom pravda.
Steve Jobs (Arnault ho veľmi obdivoval) poukázal na prvý náznak úspechu, ktorý na Arnaulta čakal. „Vieš, Bernard, ja neviem či budú moje iPhony aj o 50 rokov stále obľúbené. Ale viem ti povedať, že ľudia budú stále piť Dom Pérignon,“ povedal Jobs.
Sám Arnault sa o úspechu vyjadril nasledovne:
„V dnešnom podnikaní, odkedy som v 80. rokoch kúpil Dior, sa dá stále rovnakou kombináciou vysvetliť úspech. Musíte pracovať s najlepšími investormi, tvorcami a designérmi a musíte vedieť predať ich produkty, prípadne prostredníctvom ich výtvorov vyrábať niečo ďalšie.“
Pracujte s najlepšími. Podporujte ich kreativitu. Predávajte ich výrobky.
Arnaultov „vzorec“ môžete aplikovať aj vy
Arnaultov biznis s luxusnými výrobkami je trh, na ktorom treba dopyt v ľuďoch vzbudiť. Samozrejme, každý produkt zo širokej ponuky LVMH sa môže pochváliť vysokou kvalitou. Ale ľudia neplatia za kvalitu. Platia za životný štýl a pocit, ktorý sa s produktami spája. Prestíž. Pocit úspechu. Všetko je to o emóciách, ktoré vedú ľudí k nákupu.
Na dosiahnutie tohto typu dopytu potrebujete šikovných ľudí, ktorým umožníte premeniť ich vízie na skutočnosť a následne urobíte všetko pre to, aby sa ich produkt predával.
Váš podnik nemusí byť zameraný na luxus, ale Arnaultovu teóriu môžete uplatniť v akejkoľvek firme.
Prvým krokom je nájsť dobrých zamestnancov. Pri výbere myslite na otázku: „Chcel by som, aby pre tohto človeka pracovalo moje dieťa?“ A podľa toho si vyberte ľudí. Potom doprajte priestor ich kreativite. Poskytnite im priestor a slobodu pri hľadaní riešení a tak získate najlepšie nápady.
S nápadmi potom treba pracovať tak, aby dokázali zaujať zákazníkov. Vaše výrobky musia v ľuďoch prebudiť emócie, inak nemajú dôvod nakupovať práve u vás.
Nemyslite si, že využitím týchto nápadov sa dostanete do klubu najbohatších k Billovi Gatesovi, Jeffovi Bezosovi a Bernardovi Arnaultovi. Avšak na ceste k úspechu vám dokážu výrazne pomôcť.
Podľa informácií inc.com
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu