Ako zarobiť na tom, čo máš rád?

Ľudia si už dlhé roky zarábajú prácou, ktorú milujú, teda hlavne tí šikovnejší. Umenie, móda, literatúra, hudba, v posledných desaťročiach technika a dnes dokonca fotky na instagrame.

V histórii bolo veľa inšpiratívnych osobností, čo sa týka módy napríklad Coco Chanel začala prácou šičky v továrni na dámsku bielizeň. Jej prvý butik otvorený v roku 1910 v Paríži ponúkal klobúky a doplnky. Dnes je táto značka impériom.

V technológii bol úžasným géniom Steve Jobs, ktorého začiatky v spoločnosti Apple neboli ružové, no po skonštruovaní iMacu, iPodu a iPhonu už nebolo pochybností, že táto značka bude na trhu ešte veľmi dlhú dobu, najmä kvôli krásnemu dizajnu a „namakanej“ technológii.

Práve vďaka Jobsovi sa v roku 2011 z Applu stala firma s najvyššou trhovou kapitalizáciou.

Steve Jobs

Coco Chanel ani Steve Jobs sa nenarodili do zlatej kolísky. Tvrdou prácou na tom, čo ich bavilo dosiahli takéto bohatstvo a slávu.

Prečo by nemohol byť niekto ako oni?

Internet je v dnešnej dobe preplnený videami, blogmi, fotkami, ktorými si tí šikovnejší zarábajú. Niekto si možno povie, že to skúsil, ale nemal taký talent alebo šťastie. No netreba sa hneď vzdávať.

Ak má niekto len jedinú prácu, z ktorej žije a povie si, že má dostatok bohatstva (nielen čo sa týka peňazí, ale celková spokojnosť so svojím životom dosiahnutá prácou), úprimne mu blahoželám a teším sa z neho.

Väčšina z nás sa rozvíja v mnohých smeroch popri hlavnej pracovnej činnosti. Niekto pečie, cestuje, nakupuje, maľuje, píše, hrá, programuje, možno s cieľom budúceho zisku alebo len pre radosť.

Portál sashe.sk je skvelým príkladom toho, ako ľudia zarábajú tým, čo ich baví. Ak má niekto zálusk na krásnu ručne robenú koženú kabelku slovenskej návrhárky, ktorá bude unikát, práve tam ju nájde.

Naopak mladšia generácia nepozerá až tak na originalitu, ale na značku. Zarobiť si je možné aj týmto spôsobom. Predať dózu s logom Supreme, ktorá stála pôvodne 40 dolárov niekoľkonásobne drahšie len preto, že je už vypredaná. Ošiaľ tejto značky spôsobil, že momentálne ľudia stoja v radoch aj 2 dni, aby ju vlastnili.

To isté platí o zberateľských kúskoch komiksov, kedy sa predávajú prvé vydania v nepoškodenom stave za niekoľko miliónov dolárov alebo v športe, ak niekto vlastní baseballovú loptičku s podpisom Mickeyho Mantla, dokáže na tom krásne zarobiť. Je potrebný len nápad, idea, ktorá v človeku vyvolá túžbu realizovať sa.

Existujú aj iné možnosti ako si zarobiť pomocou hobby, ktorými sa môžete postarať o budúcnosť svoju aj svojich detí, no predstavujú väčšie riziko. Investície. Práve nimi sa budem zaoberať v ďalšom článku.

Komentáre