Začni šetriť ako PÁN. Stačí aplikovať pravidlo 50/20/30

Začni šetriť

Zapracuj na sebe s týmto balíkom e-bookov. Teraz za špeciálnu cenu!

Tvoj príjem nie je malý, no na konci mesiaca ti aj tak zostane minimum peňazí, prípadne žiadne? V takom prípade zrejme nie je šetrenie tvoja najsilnejšia stránka. Ako to zmeniť a začať šetriť ako „PÁN“?

Riešením môže byť pravidlo 50/20/30, ktoré odborníci vysvetľujú nasledovne:

  • 50% príjmu si vyčleňte na zaplatenie nevyhnutných vecí, ako je nájom, energie a jedlo
  • 20% si odložte stranou na vyplatenie dlhov a tvorbu úspor (splnenie finančných cieľov)
  • 30% vám ostane na rôzne míňanie, ako večerné posedenie s priateľmi, záľuby a podobne.

Čiže váš mesačný zárobok si „rozkrájajte“ na tieto kúsky a budete prekvapení,  koľko sa dá toho na konci mesiaca ušetriť. Poriadne si zadefinujte, čo patrí do ktorej kategórie. Základných 50% z príjmu  si vyhraďte na nevyhnutné veci, kam patria aj predpísané lieky, minimálny zostatok na bankovom účte či palivo do auta (je dôležité určiť si či niečo nevyhnutne „potrebujete“ alebo len „chcete“).

20% použite na výplatu dlhov a taktiež na tvorbu úspor, čiže investovanie do budúcnosti. Je dôležité tvoriť si rezervu, ktorá môže byť záchranou v nečakaných situáciách.

Zvyšných 30% použite na veci, ktoré chcete – vstupné do fitness centra, párty s priateľmi či nové topánky (ktoré práve nevyhnutne nepotrebujete, no túžite po nich a chcete ich).

Autorom tohto pravidla je Elizabeth Warren a jej dcéra Amelia Warren Tyagi, ktoré sa téme osobných financií venovali v ich knihe „All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan“.

Samozrejme, nedá sa tohto pravidla držať vždy, no je na vás, ako si ho prispôsobíte. Dôležité je, aby vám každý mesiac generovalo dostatočnú úsporu na splnenie vašich finančných cieľov.

Komentáre