Prečo je pokora dôležitá pri dosahovaní úspechu?

Dajme si ruku na srdce – keď sa nám darí a sme úspešní, automaticky spolu s úspechom rastie aj naše ego. Je ťažké odolať dobrému pocitu, ktorý pocit úspechu vyvoláva. Sme hrdí na to, čo sme dokázali, no veľakrát je táto hrdosť prekážkou ďalšieho úspechu.

Preto by sme mali vždy zostať pokorní. Problémom však je, že veľa ľudí si myslí, že kvôli ich pokore na nich budú ľudia pozerať povýšenecky. Či to tak je, zostáva otázkou – veď mnohí najbohatší ľudia patria medzi tých najskromnejších.

Zoznámte sa s niekoľkými výhodami, ktoré so sebou prináša pokorný prístup:

Môžete sa spoľahnúť na ľudí okolo vás

Nelson Mandela dosiahol jeden z najpôsobivejších úspechov, aké kedy svet videl. Podieľal sa na zvrhnutí apartheidu v Južnej Afrike, pôsobil ako prezident tejto krajiny a vytvoril charitatívnu organizáciu zameranú na boj proti chudobe a HIV. Mandela bol známy svojou všadeprítomnou pokorou. Uvedomoval si, že najlepší spôsob, ako nájsť ľudí, ktorí vám môžu pomôcť dosiahnuť vaše ciele, je správať sa k ostatným s maximálnym rešpektom.

Bez pokory bude pre vás ťažké nájsť ľudí, ktorí zostanú verní vám a vašim plánom. Vyhnite sa arogancii a ukážte ľuďom, s ktorými pracujete, že ich skutočne rešpektujete.

Vaša myseľ je otvorená novým nápadom

Je dôležité zostať otvorený novým nápadom, aby ste mohli nájsť inovatívne spôsoby, ako dosiahnuť svoje ciele. Arogancia je často prekážkou otvorenosti. Myslíme si, že všetkému rozumieme a už nepotrebujeme hľadať nové kreatívne cesty. A to je veľká škoda.

Navyše, pokora odpútava našu myseľ od negatívnych myšlienok či porovnávania sa s inými ľuďmi. Vďaka tomu sme oveľa produktívnejší a nemárnime čas zbytočnosťami. Riešenie rôznych problémov, ktoré sa na vašej ceste k úspechu môžu vyskytnúť, si vyžaduje kreativitu a komplexné myslenie. Na to musíte mať čistú myseľ.

Dokážete si priznať chybu a poučiť sa z nej

Ako sa hovorí, ľudia sa často naučia viac zo svojich neúspechov ako zo svojich úspechov. Avšak na to, aby sme si dokázali priznať chybu a poučili sa z nej, musíme mať určitú dávku pokory. Pokorní ľudia vedia, že nikto na svete nie je dokonalí a chyby jednoducho patria k životu.

Samotný neúspech je dôležitou súčasťou vášho úspechu. Akceptujte svoje zlyhanie, ale zároveň sa vždy snažte zlepšiť. Neschopnosť priznať si chybu je jednou z najčastejších prekážok, ktoré stoja v ceste úspechu.

Zdroj: addicted2success.com

Komentáre