Prístav bohatých: Prečo je Monako lákadlom pre milionárov?

Monako

Na presťahovanie do Monaka vám nemusia stačiť ani celoživotné úspory. Ak si myslíte, že pár stoviek tisíc eur vám postačí na parádny domček, ste na omyle. Za 350-tisíc eur si tu možno kúpite tak kúpeľňu (v roku 2021 dosiahla cena za m2 rekordných 52.000 €).

Jednoducho, Monako je najdrahším miestom na svete a nie nadarmo ho mnohí označujú za „ihrisko miliardárov“. Priemerná cena nehnuteľnosti je v porovnaní s New Yorkom až dvojnásobná, takže bývať si tu dovolí naozaj len bohatý človek. A potvrdzujú to aj štatistiky: až 32 % obyvateľov Monaka sú ľudia s miliónovým majetkom, čo znamená, že každý tretí obyvateľ je milionár. Taktiež tu žije niekoľko miliardárov.

Prečo je to vlastne tak? Prečo je toto miesto prístavom bohatých? Tu je niekoľko hlavných dôvodov:

Príťažlivý daňový systém

Je dobre známe, že tento mestský štát je pre mnohých boháčov príťažlivý najmä pre svoju daňovú politiku. Monacké kniežatstvo nemalo nikdy zavedenú daň z príjmu fyzických osôb a nie je tu ani daň z dividend, daň z kapitálového príjmu, daň z nehnuteľnosti či daň z dedičstva pre priamych dedičov. To samozrejme pritiahlo mnohé celebrity, od slávnych hercov z Holywoodu až po úspešných športovcov. Treba však podotknúť, že v Monaku sa platí daň z pridanej hodnoty (DPH) a taktiež odvody do sociálneho systému.

luxusné auto v Monaku

Vysoká bezpečnosť

Monako má mimoriadne efektívny kamerový systém, ktorý funguje nepretržite 24/7 a je implementovaný v každom rohu mesta. Navyše, na každých 100 obyvateľov je k dispozícii 1 policajt, ​​ktorý sa stará o to, aby všetko fungovalo hladko. Všade je čisto, poriadok a kriminalita tu takmer neexistuje.

Poloha a podnebie

Monako sa nachádza na Francúzskej riviére a obmýva ho Stredozemné more. Veľkou výhodou pre mnohých milionárov je, že si v monackom prístave môžu odparkovať svoje honosné superjachty.

Krajina disponuje nielen teplým stredomorským podnebím a krásnym prostredím, ale aj výbornou polohou – Francúzsko a Taliansko je vzdialené len pár kilometrov a boháči majú na dosah štýlové európske letoviská ako Nice, Cannes, Saint Tropez alebo Portofino.

prístav v Monaku

Kvalitná zdravotná starostlivosť, školstvo a kultúra

Mestský štát je známy svojou kvalitnou zdravotnou starostlivosťou. K dispozícii je viacero verejných a súkromných nemocníc, tou najznámejšou je nemocnica „Centre Hospitalier Princesse Grace“, pomenovaná po matke princa, Grace Kelly.

Za zdravotníctvom nezaostáva ani vzdelávanie, keďže Monako je domovom svetoznámej medzinárodnej školy a univerzity. Kniežatstvo sa pýši aj vlastnou filharmóniou, operou a oceneným kultúrnym centrom Grimaldi Forum.

Medzinárodné podujatia a rôzne akcie

Monako je energická krajina, v ktorej sa koná mnoho celosvetových podujatí, výstav a prezentácií. Koná sa tu závod F1 Veľká cena Monaka, tenisový turnaj Monte-Carlo Masters či jachtárska show Monaco Yacht Show, ktorá je najväčšou európskou prehliadkou veľkých jácht. Počas Vianoc sa bulvár v Porte Hercule tradične mení na vianočnú dedinu s množstvom atrakcií a stánkov, kde sa predávajú čerstvé ustrice, šampanské a chutné grilované mäso. Milionári sa tu rozhodne nenudia.

Komentáre