Miliardári radia: 5 tipov z pohľadu osobných financií

bankovky peniaze

Výhodou dnešnej doby je, že sa vieme veľmi ľahko dostať k radám či príhovorom úspešných a bohatých ľudí. Môžeme sledovať ich vyjadrenia na Twitteri, vypočuť si ich podcasty, prípadne čítať články na ich blogu. Veľa sa od nich môžeme naučiť aj z pohľadu osobných financií, napríklad ako ušetriť alebo ako si budovať ďalšie zdroje príjmov.

Nižšie nájdete 5 tipov priamo od miliardárov, ktoré vám pomôžu vylepšiť vašu finančnú situáciu.

Uistite sa, že máte dostatočne veľkú záchrannú sieť

Miliardár a zakladateľ hedžového fondu Bridgewater Associates, Ray Dalio, bol vždy obhajcom akejsi „záchrannej siete“. Jednoducho mať vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu, ktorá pokryje prípadný výpadok príjmov.

Ako hovorí, človek by si mal položiť otázku, ako dlho dokáže vyžiť zo svojich úspor a to bez akéhokoľvek príjmu. Opýtajte sa: Koľko rokov, alebo koľko mesiacov slobody potrebujem? A ubezpečte sa, že máte viac úspor, než na toto obdobie, radí Dalio.

Diverzifikujte svoje aktíva

Ray Dalio v jednom zo svojich príspevkov na sieti LinkedIn uviedol, že dobrá diverzifikácia je tou najdôležitejšou vecou pri dobrom investovaní. A keďže ide o známeho hedžového manažéra s odhadovanou hodnotou majetku 22 miliárd dolárov, jeho vyjadrenia sa oplatí počúvať.

Miliardár Ray Dalio (Foto: Flickr)

Pracujte na sebe a buďte trpezliví

Miliardár Michael Bloomberg počas jedeného z prejavov pred stredoškolákmi uviedol, že pre ich kariéru nie je dôležitý nástupný plat, ale osobný rast a radosť z práce. Peniaze podľa Bloomberga prídu neskôr.

Zamerajte sa na budovanie zručností, ktoré zvýšia vašu hodnotu a vyberte si prácu, ktorá vás urobí šťastnými.

Zostaňte skromní

Miliardár Warren Buffett drží majetok v odhadovanej hodnote 100 miliárd dolárov, no aj napriek tomu zostáva skromní a bezhlavo neutráca. Jasným príkladom jeho šetrnosti je, že stále žije v dome, ktorý kúpil za 31 500 dolárov v roku 1958 (dnes v prepočte cca 300-tisíc USD).

Z toho plynie ponaučenie: aj keď máte možnosť utrácať, neznamená to, že utrácať musíte. Konzumný spôsob života je zvodný najmä dnes, v dobe internetu, kedy je od nás tovar vzdialený iba na pár klikov.

Warren Buffett (Flickr / freeimage4life)

Vyhnite sa kreditným kartám

Ešte predtým, ako sa Mark Cuban stal miliardárom, uviedol, že existuje jedna vec, ktorú by chcel vedieť o osobných financiách pred 20-kou: „..Že kreditné karty sú najhoršia investícia, akú môžete urobiť. Že peniaze, ktoré ušetrím na úrokoch tým, že nemám na karte dlh, sú lepšie, ako akýkoľvek výnos, ktorý by som mohol získať investovaním týchto peňazí na akciovom trhu,“ uviedol Cuban.

Podľa informácií inc.com, fool.com

Komentáre