Tento 32-ročný Rakúšan, o ktorom ste pravdepodobne nepočuli, patrí medzi 40 najbohatších ľudí sveta

Mark Mateschitz
Mark Mateschitz (KronenZeitung)

Má iba 32 rokov, no s odhadovanou hodnotou majetku 38,9 miliardy dolárov je v súčasnosti 31. najbohatším človekom planéty.

Rakúšan Mark Mateschitz je jediným dieťaťom spoluzakladateľa Red Bullu Dietricha Mateschitza. Po tom, ako jeho otec v roku 2022 zomrel, Mark zdedil jeho 49 %-ný podiel v Red Bulle, výrobcovi populárneho energetického nápoja.

Jeho otec Dietrich Mateschitz spoluzakladal Red Bull s thajským podnikateľom Chaleom Yoovidhyom, pričom jeho syn Chalerm je dnes tiež miliardárom. Mark v roku 2022 odstúpil z funkcie riaditeľa Organics Red Bull, aby sa naplno zameral na úlohu akcionára, pričom ako uviedol, „toto rozhodnutie sa nerodilo ľahko.“ Mladík je tiež členom správnej rady nadácie Red Bull Wings for Life, ktorú vedie najmä jeho matka.

Mark prežil detstvo čo najďalej od svetiel reflektorov. Ako uvádza španielsky denník El País, mladý muž pôvodne používal priezvisko svojej mamy. Priezvisko svojho otca začal používať až po ukončení štúdia obchodnej administratívy na Salzburgskej univerzite aplikovaných vied.

Mark Mateschitz
Mark Mateschitz (Foto: wingsforlife.com/Unsplash)

Podobne ako jeho otec, aj on sa rozhodol podnikať v oblasti nápojov a v roku 2018 založil vlastnú firmu Thalheimer Heilwasser. Spoločnosť vyrába pivo a limonádu z vody, ktorá pochádza z jedného z najstarších rakúskych prameňov.

Mateschitz už v mladosti často sprevádzal svojho otca na pretekoch Formuly 1. Keďže zdedil podiely v spoločnostiach Red Bull Racing a Scuderia AlphaTauri, očakáva sa, že mladý dedič pôjde v stopách svojho otca a bude intenzívne investovať do športového sponzoringu. Red Bull vlastní aj nemecký futbalový klub RB Lipsko a podporuje aj ďalšie športy, ako je potápanie, surfovanie, horská cyklistika a ľadový hokej.

Podľa agentúry Bloomberg sa povráva, že Mateschitz po otcovi zdedil aj luxusné nehnuteľnosti, ktoré zosnulý magnát v priebehu rokov nakúpil, vrátane ostrova na Fidži, zámkov a víl v Rakúsku a nehnuteľnosti v londýnskej štvrti Knightsbridge.

Zdroje: scmp.com; forbes.com

Komentáre