5 spôsobov, ako sa navždy odpútať od svojej minulosti

Bez toho, aby ste sa vzdali konfliktov či chýb z minulosti, si nedokážete naplno užívať prítomný okamih. To, čo ste zažili, je za vami. Život je neustále v pohybe a vy už nie ste tým istým človekom, akým ste boli včera alebo pred týždňom. Prestaňte sa neustále obzerať dozadu a začnite žiť v prítomnosti. Ak neviete, ako na to, vyskúšajte aplikovať niektorý z týchto bodov.

Meditácia

Jadrom vášho utrpenia je pripútanosť k tomu, čo bolo. Vďaka meditácii pochopíte, že „toto tiež prejde“. Tým, že začnete pozorovať svoje myšlienky a presvedčenia, budete ich vnímať z inej perspektívy. Aj 5 minút meditácie denne vám dokáže zlepšiť život. Nielenže vás prinúti vnímať prítomnosť, taktiež vďaka nej nahliadnete do svojho vnútra.

Vaša minulosť zostáva často uložená v podvedomí a práve meditáciou dosiahnete, aby vaše podvedomé myšlienky vyšli na povrch a vy sa s nimi dokážete ľahšie vyrovnať.

Čítaj tiež: Ako začať meditovať

meditácia

Mindfulness

Mindfulness, alebo tiež “všímavý stav mysle” je technika, ktorá nám pomáha získať kontrolu nad rozlietanými myšlienkami. Keď si uvedomíte svoje myšlienky, uvedomíte si aj konflikty odohrávajúce sa vo vašej mysli.

Ak začnete myslieť na nejakú vec z minulosti, spýtajte sa, akú emóciu to vo vás vyvoláva. Následne skúste túto emóciu precítiť tak dlho, ako dokážete zniesť. To je kľúč k tomu, ako nechať minulosť odísť.

Meditácia ani mindfulness nie sú riešením, ktoré vám prinesie výsledok zo dňa na deň. No ak sa ich naučíte používať a vzájomne ich prepojíte, dokážu vám priniesť vytúžené zmeny.

Odpustenie

Odpustite druhým, aj keď by im možno nemalo byť odpustené. Neodpúšťate im preto, aby ste im pomohli, ale preto, aby ste pomohli hlavne sebe. Či už sú to priatelia, bývalí partneri alebo niekto z rodiny, títo ľudia nám môžu spôsobiť bolesť, ktorá trvá roky. No ak tento hnev v sebe ponecháte, dovolíte minulosti, aby ovládala vašu prítomnosť.

Odpustite tiež sebe. Možno ste spravili nejaké chyby, no to neznamená, že sa v nich musíte utápať celý život.

muž uvažuje

Prijatie

Konflikt vo vašom vnútri nastáva vtedy, keď nedokážete prijať realitu. Zamyslite sa: ako by vyzeral váš život, keby ste naplno akceptovali prítomný okamih? Vo vašom vnútri by neprebiehali žiadne konflikty alebo pochybnosti. Prijmite to, čo bolo, to, akí ste a pohnite sa vpred. Tým, že akceptujete minulosť, dosiahnete slobodu.

Požiadajte o pomoc

Nemusíte životom prechádzať sami. Ak sa necítite dobre, zdôverte sa rodine, priateľom, prípadne vyhľadajte poradňu. Tým, že sa niekomu otvoríte a zdôveríte, vám môže výrazne pomôcť.  Naša rodina a priatelia sú tu na to, aby nás podporili, rovnako ako my v núdzi podporujeme ich. Nie ste na príťaž, aj keď si to myslíte.

Spracované podľa addicted2success.com

Komentáre