Nevieš sa „dokopať“ k úlohám? Chýba ti motivácia? Vyskúšaj týchto 5 trikov

spiaca mačka v posteli

Poznáte to. Máte pred sebou úlohy, ktoré musíte splniť, no radšej sa venujete čomukoľvek inému, než danej úlohe. Neviete sa prinútiť a chýba vám motivácia. Našťastie existuje niekoľko psychologických trikov, ktorými prinútite svoje telo a myseľ k práci na vytýčených úlohách. Na portáli Businessinsider sa o tieto tipy podelila psychoterapeutka Amy Morin, ktorá je moderátorkou podcastu Mentally Strong  People (v preklade Mentálne silní ľudia).

Aké sú jej tipy?

Pravidlo 10 minút

Keď sa snažíte prinútiť k niečomu, o čom viete, že by ste to mali urobiť (napr. upratať dom alebo vybaviť doručené e-maily) pomôcť vám môže pravidlo 10 minút. O čo ide? Povedzte si, že danú úlohu budete robiť 10 minút, pričom po uplynutí tejto doby môžete prestať. Je však pravdepodobné, že budete pokračovať ďalej. Najťažšie je začať, no keď sa už dáte do pohybu, zvyčajne už v pohybe zostanete.

Vytvorte si zoznam dôvodov

Keď si vytvoríte logický zoznam dôvodov, prečo by ste mali niečo urobiť, získate väčšiu dávku motivácie. Príklad: chcete každý deň po práci chodiť do posilňovne, no keď k tomu príde, premýšľate o výhovorkách ako: som unavený. Dnes si dám pauzu. Idem domov. Namiesto toho si spravte zoznam dôvodov, prečo by ste mali cvičiť. Následne, keď skončíte v práci, si tento zoznam prečítajte.

Pripravte sa na úspech

Ak si chcete osvojiť nejaký pravidelný návyk, napríklad ísť si hneď ráno zabehať, pripravte si pôdu na to, aby ste uspeli a návyk realizovali. Nechajte si tenisky hneď vedľa postele, pripravte si oblečenie, naplánujte si večer trasu a choďte skôr spať.

Predstavte si, že prechádzate jednotlivými krokmi

Štúdie potvrdili, že ak si predstavujeme úspech a prechod cez cieľovú čiaru, môže to spôsobiť viac škody ako úžitku. Keď si predstavujeme odmenu, mozog na to reaguje, že sme už dosiahli cieľ, takže motivácia klesá.

Skúste preto úplne odlišný prístup. Nepredstavujte si, že ste prešli cieľovou čiarou, ale že bežíte preteky. Predstavte si, že prechádzate utrpením, ktoré je potrebné na dosiahnutie úspechu. Vžite sa do procesu, nie konečného výsledku a s väčšou pravdepodobnosťou dosiahnete svoj cieľ.

Stanovte si termín TERAZ

Výskum ukazuje, že svoje úlohy kategorizujeme ako veci, na ktorých musíme pracovať „teraz“ alebo „neskôr“. Keď niečo kategorizujeme ako „neskorší“ termín, je pravdepodobnejšie, že to odložíme.

Zabráňte tomu, aby vás váš mozog povzbudzoval k otáľaniu vytvorením malých cieľov, ktoré môžete začať riešiť už teraz. Namiesto toho, aby ste si hovorili, že 1. júla máte 10-stranovú správu, zaviažte sa napísať jednu stranu každý deň. Alebo si každý deň vyhraďte 30 minút na prácu na nejakej úlohe.

Komentáre