Internet je jeden veľký priestor, ktorý je 24 hodín denne otvorený pre každého z nás. Každý má šancu stať sa jeho súčasťou a využiť príležitosti, ktoré nám ponúka.
6 ľudí, ktorých vám predstavíme nižšie, sa internetu chopili naozaj vo veľkom. Prišli s pomerne jednoduchými nápadmi, ktoré po čase vyrástli na miliónový až miliardový biznis. Presvedčte sa sami.
Craig Newmark – Craiglist
Po 17 rokoch programovania v IBM si jedného dňa Craig Newmark (na úvodnej snímke) povedal dosť. Presťahoval sa do San Francisca a vytvoril web, ktorý dnes triedi reklamy do kategórií ako práca, služby, bývanie atď..
Craigova internetová služba začala iba lokálne a kategorizovala miestne akcie, avšak postupne si cez ňu ľudia začali hľadať zamestnanie, bývanie či predávať tovar. A tak vznikla obrovská komunita s názvom Craiglist, ktorá je dnes aktívna v 70 krajinách sveta a mesačne zaznamenáva 20 miliárd zobrazených stránok.
Matthew Mullenweg – WordPress
Mullenweg pomohol všetkým tým, ktorí si kládli otázku, ako sa stať súčasťou internetu. Stojí totiž za zrodom najpopulárnejšej blogovacej platformy WordPress, ktorú celosvetovo využíva viac ako 60 miliónov internetových stránok. Mullenweg, ktorý odišiel z vysokej školy, dnes drží majetok v hodnote 40 miliónov dolárov.
David Karp – Tumblr
Za zrodom blogovacej platformy stojí aj David Karp. V roku 2007 vytvoril blogovaciu službu s názvom Tumblr, ktorá už po dvoch týždňoch hostila 75-tisíc užívateľov. Platforma umožňujúca vytvoriť si jednoduchý blog sa okamžite stala hitom a dnes hosťuje zhruba 210 miliónov blogov.
David Karp mal k online svetu blízko už od mala, keď sa ako 11-ročný učil jazyk HTML a neskôr vytváral webstránky firmám. Jeho sieť Tumblr v roku 2013 okúpil internetový obor Yahoo za 1,1 miliardy dolárov.
PewDiePie – Youtube komentátor
Felix Arvid Ulf Kjelberg, známejší ako PewDiePie, je zrejme najlepším komentátorom videohier. V čase publikovania tohto príspevku má na YouTube už viac ako 35 miliónov odberateľov a stovky miliónov vzhliadnutí. Ako píše Businessinsider, v roku 2013 jeho príjmy z reklamy dosiahli 4 milióny dolárov.
Amanda Hocking
Svoju lásku k písaniu premenila na miliónové imanie. Táto žena sa rozhodla, že začne vydávať elektronické knihy na vlastnú päsť, čo sa pri pohľade na predaje oplatilo. Jej knihy sa cez Amazon stali senzáciou a predalo sa z nich viac ako milión kópii. Cenu stanovila na lákavej úrovni 1-3 doláre, no v tržbách jej to aj tak prinieslo cez 2 milióny dolárov. Keďže ide o e-knihy, nemusí nič tlačiť, nemá starosti so skladovaním či distribúciou.
Ako posledného si predstavíme Kevina Systroma a jeho populárnu fotoslužbu Instagram. Sieť, ktorá debutovala v januári 2011, sa už po mesiaci od spustenia mohla pochváliť miliónom užívateľov. Bol to raketový výstup nahor, ktorý pokračuje dodnes.
Prišiel rok 2012 a návrh Facebooku, ktorý za Instagram ponúkol miliardu dolárov. Obchod sa v apríli 2012 zrealizoval a Systrom za svoj podiel v spoločnosti získal približne 400 miliónov dolárov. Aj napriek tomu, že dnes už Instagram patrí pod Facebook, je Systrom a 13 ďalších zamestnancov naďalej súčasťou Instagramu.
Úvodná snímka: Flickr
20 motivačných citátov, ktoré váš život zmenia k lepšiemu