Ako byť pozitívnejším človekom: 10 jednoduchých krokov, ktoré vám zmenia život

pozitivita úsmev

Pozitívne myslenie neznamená, že naivne prehliadame, čo sa nám reálne deje. Pozitívne myslenie je o vedomom rozhodnutí zamerať sa na to, čo vieme ovplyvniť – náš prístup, reakcie a každodenné návyky.

Aj keď život prináša rôzne výzvy, vždy máme možnosť vybrať si, aký postoj k týmto situáciám zaujmeme. Tu je 10 krokov, ktoré vám pomôžu žiť s väčším nadhľadom a pokojom.

Pustite minulosť a sústreďte sa na prítomnosť

Z minulosti sa učte, budúcnosť si predstavujte, ale žite v prítomnosti. Ľudia, ktorí sa nevedia odpútať od minulých krívd, sú viac negatívni. Každý nový deň je príležitosťou začať znova a inak.

Spomaľte a dýchajte

Keď sa cítime zahltení, často stačí spomaliť. Stačí pár minút ticha, krátka prechádzka alebo hlboký nádych. Vtedy prichádza nadhľad aj riešenia.

Zastavte tok negatívnych myšlienok

Pri prvom náznaku negatívneho vnútorného monológu ho vedome zastavte. Povedzte si „STOP“ a začnite vytvárať nový návyk – uvedomovať si svoje myšlienky a meniť ich skôr, než vás pohltia.

Dávajte si iné otázky

Namiesto „Prečo sa to deje mne?“ si položte: „Čo ma to učí?“ alebo „Ako to môžem zvládnuť lepšie nabudúce?“

Vyberajte si, s kým trávite čas

Obklopujte sa ľuďmi, ktorí vás inšpirujú, a nie ľudí, ktorí z vás vysávajú energiu. Energia je nákazlivá, preto si spoločnosť vyberajte múdro. Kým pozitívni ľudia vás nabijú, negatívni vás nenápadne vyčerpajú.

Pohyb ako liek na náladu

Pravidelné cvičenie nie je len o fyzickom zdraví – mnohé štúdie potvrdili, že pohyb uvoľňuje endorfíny, ktoré zlepšujú náladu a pomáhajú uvoľniť napätie.

Pomáhajte iným

Dobré skutky nemusia byť veľké. Často postačí aj úsmev, vypočutie či drobná pomoc. Keď dávame druhým, automaticky sa cítime lepšie aj my sami.

Vytvorte si pozitívne prostredie

Hudba, knihy, svetlo, poriadok, to všetko ovplyvňuje našu náladu. Eliminuje toxické vplyvy a vytvorte okolo seba priestor, v ktorom sa cítite dobre.

Stanovte si ciele

Keď vieme, kam smerujeme, máme dôvod vstať z postele. Ciele nám dávajú zmysel a posilňujú vieru vo vlastné schopnosti.

Každý deň si niečo zapíšte

Ďalším skvelým spôsobom, ako sa stať pozitívnejším človekom, je viesť si denník. Pomáha to vyčistiť hlavu, spracovať emócie a uvedomiť si, čo všetko máme. Nemusí to byť dokonalé – stačí pár viet o tom, čo vás dnes potešilo alebo čo ste zvládli.

Komentáre